SpaceX Elona Muska má aj vojenský potenciál. Pentagon im zaplatil rozprávkovú sumu

  • SpaceX Elona Muska je známy hlavne svojimi plánmi na kolonizáciu Marsu a na dobytie vesmíru
  • Agentúra pre vesmírny rozvoj Pentagónu (SDA) zadala spoločnosti SpaceX kontrakt vo výške 149,2 milióna dolárov
  • Má vybudovať štyri satelity na sledovanie balistických a hypersonických rakiet
Musk
TASR/AP, Jae C. Hong,, John Raoux
  • SpaceX Elona Muska je známy hlavne svojimi plánmi na kolonizáciu Marsu a na dobytie vesmíru
  • Agentúra pre vesmírny rozvoj Pentagónu (SDA) zadala spoločnosti SpaceX kontrakt vo výške 149,2 milióna dolárov
  • Má vybudovať štyri satelity na sledovanie balistických a hypersonických rakiet

SpaceX Elona Muska je známy hlavne svojimi plánmi na kolonizáciu Marsu a na dobytie vesmíru. Spoločnosť má aj vojenský potenciál, o ktorom mnohí netušili, hlavne ak by armády upriamili svoju pozornosť viac na vesmír.

Zatiaľ je najväčším zákazníkov spoločnosti Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), ktorý so SpaceX spolupracuje v rámci programu Commercial Crew Program.  Program je určený na prepravu materiálu alebo ľudskej posádky na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).

Muskova  spoločnosť spolupracuje aj s Ministerstvom obrany USA. Od jej založenia v roku 2002 zadalo spoločnosti zákazky v hodnote 1,1 miliardy dolárov. Ďalšiu zákazku dostali 7. augusta, keď letectvo USA (Air Force) zadalo spoločnosti SpaceX kontrakt na štartovacie služby, ktoré by mohli do roku 2027 túto sumu zdvojnásobiť.

Satelity na sledovanie balistických a hypersonických rakiet

A to nie je všetko. Agentúra pre vesmírny rozvoj Pentagónu (SDA) v pondelok  zadala spoločnosti SpaceX kontrakt vo výške 149,2 milióna dolárov a spoločnosti L3Harris (LHX) zmluvu vo výške 193,6 milióna dolárov na výrobu štyroch satelitov na sledovanie balistických a hypersonických rakiet. Dohoda je tak prvou spoločnosti SpaceX na výrobu vojenských satelitov, ktoré budú podľa SpaceNews založené na dizajne satelitov Starlink.

Space X má so satelitmi už bohaté skúsenosti. Jedným z významných príjmov spoločnosť SpaceX je produkcia satelitov Starlink, ktorá sa navyše zvyšuje. Jedná sa o konšteláciu stoviek satelitov prenášajúcich internet. Elon Musk dúfa, že práve komerčné využitie spoločnosti zabezpečí financovanie na dobitie medziplanetárnych cieľov. Starlink tiež využíva Pentagon na testovanie šifrovaných internetových služieb a ich prepojenia na  vojenské lietadlá.

Agentúra Reuters informuje, že podľa zmluvy o SDA použije SpaceX svoj montážny závod Starlink v Redmonde vo Washingtone na výrobu štyroch satelitov vybavených širokouhlým infračerveným snímačom sledovania rakiet dodávaných subdodávateľom.

Ceny sú súčasťou prvej fázy SDA zameranej na obstaranie satelitov na detekciu a sledovanie rakiet, ako sú medzikontinentálne balistické rakety (ICBM), ktoré môžu cestovať na veľké vzdialenosti a je náročné ich sledovať a zachytiť.

Zdroje: SpaceNE´WS, Reuters

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech