SpaceX sa stala štvrtou najhodnotnejšou tech spoločnosťou sveta

  • Zaraďuje sa tak medzi spoločnosti ako Uber a Airbnb.
  • Zaraďuje sa tak medzi spoločnosti ako Uber a Airbnb.

SpaceX, spoločnosť vyrábajúca rakety, ktorú založil miliardár Elon Musk, získala nové financovanie vo výške 350 miliónov dolárov (asi 298 miliónov eur). Dnes sa jej hodnota odhaduje na približne 21 miliárd dolárov (asi 17,9 miliárd eur) a stáva sa tak jednou z najhodnotnejších súkromných spoločností na svete. Najnovšie ocenenie robí zo SpaceX jednu z piatich najvýznamnejších súkromných technologických spoločností v Spojených štátoch, čím sa zaraďuje k spoločnostiam ako Uber (59,5 miliárd eur), Airbnb (26,4 miliárd eur), WeWork (17,7 miliárd eur) a analytickej spoločnosti Palantir (18,1 miliardy eur).

Foto: pexels.com

SpaceX je najlepšie známa pre Muskov cieľ kolonizovať Mars, ale je tiež kľúčovým hráčom v oblasti vysielania komerčných satelitov do vesmíru. V septembri spoločnosť utrpela veľký úpadok, keď jedna z jej rakiet Falcon 9 začala na štartovacej rampe horieť, explodovala a zničila satelit za 200 miliónov dolárov (asi 170 miliónov eur). Spoločnosť SpaceX obnovila lety rakiet v januári a po rokoch nesplnenia svojich sľubov konečne dosiahla stabilnú kadenciu so zatiaľ 10 letmi za tento rok. SpaceX dúfa, že do konca roka sa im podarí vyslať do vesmíru aj ich dlhšie odkladanú a ešte väčšiu raketu Falcon Heavy.

Foto: pixabay.com

V marci spoločnosť pracovala s už čiastočne používanou lacnejšou raketou s cieľom znížiť náklady na zaslanie vybavenia do vesmíru. Opakovanie takýchto letov s viackrát použiteľnými raketami je kľúčové pre Muskovu víziu poslať ľudí na Mars. Musk však čelí silnej konkurencii od druhého miliardára. Spoločnosť Blue Origin, ktorú založil CEO Amazonu, Jeff Bezos, má za cieľ posielať do vesmíru turistov a vybavenie. Bezos v apríli povedal, že každoročne na financovanie spoločnosti predáva akcie Amazonu v hodnote asi 1 miliardy dolárov (asi 852 miliónov eur).

zdroj: nytimes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech