Spal na staniciach a prešiel pol milióna kilometrov, aby odfotil každý kostol na Slovensku

  • Osem rokov, 69 000 hodín času, pol milióna prejdených kilometrov a vyše 4100 kostolov – taká je bilancia mladíka Zdenka Dzurjanina
  • Bez vodičského preukazu precestoval Slovensko a navštívil každý kostol v našej krajine. Za víkend ich stihol aj vyše 200
  • Na akých ďalších projektoch sa podieľal a prečo to spravil?
Zdenko Dzurjanin
Facebook/ Tomáš Merašický a Zdenko Dzurjanin
  • Osem rokov, 69 000 hodín času, pol milióna prejdených kilometrov a vyše 4100 kostolov – taká je bilancia mladíka Zdenka Dzurjanina
  • Bez vodičského preukazu precestoval Slovensko a navštívil každý kostol v našej krajine. Za víkend ich stihol aj vyše 200
  • Na akých ďalších projektoch sa podieľal a prečo to spravil?

V druhom ročníku na vysokej škole skoro, ešte v pred-termínoch, spravil skúšky a ostalo mu tak veľa voľného času. Keď sa ho otec opýtal, čo bude celé nasledujúce mesiace robiť, odpovedal, že ide fotiť kostoly.

Nemal tušenia, koľko ich je. Neexistoval žiadny zoznam, kým ho on nevytvoril. A vtedy ešte netušil, že táto misia, ktorá mu mala pomôcť prežiť pár voľných, unudených mesiacov po skúškach, potrvá najbližších osem rokov.

zdroj: Facebook/ Zdenko Dzurjanin

Chcel som spoznať krajinu, v ktorej žijem a to sa dá najlepšie urobiť tak, že navštívite každú obec a vyberiete si niečo, čo je pre ňu charakteristické. Myslím si, že kostoly spĺňajú toto kritérium,“ odpovedal Zdenko Dzurjanin – mladík, ktorý ako prvý navštívil a odfotil, teda ako prvý zdokumentoval, všetky kostoly Slovenska.

Ako povedal pre Startitup, o senzáciu mu nikdy nešlo a žiadnu na tom ani nevidí. „Je mi ľúto, keď to ľudia takto vnímajú. Aj preto pozývam ľudí, nech si to idú so mnou skúsiť. Od ranného vstávania až po celé to cestovanie a desiatky kilometrov pešo, autobusom a občas autom, ak sa nájde dobrý človek. Ak pôjdete, budete sa na to dívať inak,“ volá nás skúsiť si túto „senzáciu“ Zdenko Dzurjanin.

4 146 kostolov Slovenska a ich mapa

Zdenko Dzurjanin pracuje na tomto projekte aj po jeho osemročnom putovaní – aktualizuje a pridáva na zoznam nové kostoly. K dnešnému dňu ich má odfotených zhruba 4150. Nájdete ich na webe Kostoly Slovenska, ktorý vznikol v spolupráci s Denníkom N.

zdroj: Facebook/ Tomáš Merašický. Po 8 rokoch chodenia po Slovensku 4124 kostolov. Odvtedy sa jeho zoznam aktualizoval o ďalšie desiatky

Navštívil preto každú obec a mesto Slovenska – ide o takmer 3 000 obcí a miest. Z čoho, ako sám počas svojho výskumu zistil, je 242 úplne bez kostola. Jedná sa najmä o malé dedinky, ktoré majú kostol niekde v okolí – v susednej, väčšej dedine.

Najviac kostolov, aj ich najväčšia cirkevná pestrosť, je na východnom Slovensku, kde sa stretával s tým, že ich v dedine našiel hneď niekoľko.

zdroj: Facebook/ Kostoly Slovenska – Zdenko Dzurjanin

Na jeho zozname nájdeme chrámy viacerých kresťanských cirkví – rímskokatolícke, evanjelické, kalvínske, gréckokatolícke i pravoslávne. „Páčia sa mi rôzne kostoly rôznych vyznaní. Z rímskokatolíckych sa mi páči svätostánok v mestskej časti Stráňany v Michalovciach. Je to moderná stavba z roku 2008, ktorá pripomína loď. Zaujal ma evanjelický kostol v obci v okrese Púchov, ktorý má fialové zafarbenie. Gréckokatolícky chrám v Sečovskej Polianke má zasa veľmi orientálny ráz,“ spomína na svoje obľúbené kostoly, ktoré sa mu zapáčili, Dzurjanin.

Nemá vodičský. Spával na stanici a chceli na neho volať policajtov

Počas 8 rokov chodenia od kostola po kostol precestoval krížom-krážom cez Slovensko neuveriteľných pol milióna kilometrov a obetoval tomu zhruba 69 000 hodín svojho času, no svoje rozhodnutie nebanuje.

Za víkend niekedy stihol odfotiť aj vyše 200 kostolov – rekord má 228. „V priemere sa podarilo prejsť osemdesiat alebo deväťdesiat dedín za deň. Dohromady som absolvoval 259 ciest,“ prezradil v rozhovore pre Denník N.

V niektorých obciach bol i viackrát, napríklad aj preto, že si kostol pomýlil s domom smútku a odfotil tak nesprávny objekt.

zdroj: Facebook/ Kostoly Slovenska – Zdenko Dzurjanin

Jeho putovanie bolo o to náročnejšie, že nemá vodičský preukaz. Preto musel niekedy za deň prejsť desiatky kilometrov pešo. Na dlhšie vzdialenosti chodil autobusom či vlakom, pričom niekedy zvykol prespávať na staniciach alebo v robotníckej ubytovni. A sem-tam mu ponúkol odvoz nejaký dobrý človek či jeho kamarát.

Napríklad v obci Riečnica, ktorá sa nachádza pri Novej Bystrici na Kysuciach, majú veľmi dobre schovaný kostol. Stojí pri vodnej nádrži a autom sa k nemu nedá dostať, preto som musel ísť za ním 11 kilometrov pešo,“ opisuje svoje putovanie po vlastných Dzurjanin.

Dvakrát na neho chceli volať policajtov, keď chodil okolo kostola a vyzeral podozrivo, ako zlodej, pritom len hľadal správny uhol na fotku.

zdroj: Facebook/ Kostoly Slovenska – Zdenko Dzurjanin

Občas sa stihol pozrieť aj do vnútra chrámov, no nie vždy bol na to čas a do západu slnka musel stihnúť ešte ďalšie kostoly. Ale práve o tom môže byť jeho ďalší projekt.

Ďalšie podobné projekty – doma i v zahraničí

Okrem aktualizovania kostolov na Slovensku sa Zdenko Dzurjanin už podieľal aj na ďalších projektov, u nás i v susedných krajinách.

Krátko po skončení svojho osemročného putovania za kostolmi sa rozhodol odfotiť a zdokumentovať všetky pamätníky prvej svetovej vojny na Slovensku. „Keď som dofotil všetky kostoly, tak som si uvedomil, že som tým prispel k zachovaniu kultúrneho dedičstva. Podobný cieľ mám aj pri pamätníkoch,“ vyjadril sa v rozhovore pre TASR, s ktorým na novom projekte pracoval.

zdroj: TASR/ Zdenko Dzurjanin. Pomník Milana Rastislava Štefánika

Ďalšími cieľmi sa stalo nafotiť kostoly v slovenských obciach (so slovenskými menšinami) v Maďarsku a Rumunsku, najzaujímavejšie chrámy susedných štátov, maďarské zvonice, kostoly v prihraničných oblastiach, ktoré sú z Bratislavy dostupné na pešiu turistiku či drevené kostolíky v slovensko-poľsko-českom pohraničí. Niektoré z týchto projektov sú už hotové. Špekuluje sa aj nad tým, či si Zdenko Dzurjanin nezopakuje niekoľko-ročnú cestu po slovenských kostoloch, tentokrát s cieľom vyfotiť ich interiéry.

Zdroje: TASR, Denník N

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK