Spamätajte sa a prestaňte viniť Rusko zo všetkých problémov, odkazuje Kremeľ Európe

  • Európa by nemala viniť Rusko zo všetkých problémov, vyhlásil hovorca Kremľa
  • Odmietajú, že by viedli hybridné vojny
  • V súčasnosti panuje medzi Ruskom a Západom napätie, hovorí sa aj o vojne
rusko putin šampanské
TASR/Sergei Karpukhin/Pool photo via AP
  • Európa by nemala viniť Rusko zo všetkých problémov, vyhlásil hovorca Kremľa
  • Odmietajú, že by viedli hybridné vojny
  • V súčasnosti panuje medzi Ruskom a Západom napätie, hovorí sa aj o vojne

Európa by nemala viniť Rusko zo „všetkých problémov“, vyhlásil vo štvrtok Kremeľ.

Vyjadrenie prichádza v čase, keď medzi Moskvou a Západom panuje napätie v súvislosti s Ukrajinou a migračnou krízou na bielorusko-poľských hraniciach, informuje tlačová agentúra AFP.

„Rusko má záujem, aby sa všetci v Európe konečne spamätali a prestali považovať Rusko za vinníka všetkých problémov,“ povedal novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Dodal, že Európa by sa mala namiesto toho „zaoberať primárnymi zdrojmi problémov, ktoré ju v súčasnosti dusia“.

Britský premiér Boris Johnson v stredu varoval Rusko pred akýmkoľvek „vojenským avanturizmom“ na hraniciach Ukrajiny a Poľska – členskej krajiny Európskej únie.

Rusko hybridné vojny odmieta

„Nedávno sa v Británii objavilo veľa hysterických vyjadrení. Rusko nevedie nijaké hybridné vojny,“ vyhlásil Peskov. Hovorca Kremľa pravdepodobne naráža aj na slová dosluhujúceho náčelníka generálneho štábu Veľkej Británie sira Nicka Cartera.

Ako sme nedávno informovali, ten pár dní dozadu tvrdil, že NATO by sa malo pripraviť na vojnu s Ruskom, a že je k nej najbližšie od studenej vojny.

„Otázkou, samozrejme, je, ako definujete vojnu, a ja ako vojak by som mal tendenciu definovať vojnu ako skutočný akt boja a nemyslím si, že to chcú,“ povedal generál Carter. „Myslím si, že sa chcú pokúsiť dosiahnuť svoj cieľ trochu jemnejšími spôsobmi,“ dodal.

Agresivita Ruska vzrástla, tvrdí minister zahraničia Ukrajiny

Severoatlantická aliancia a západné vlády odsúdili kumuláciu ruských vojakov pri hraniciach s Ukrajinou, ktorá od roku 2014 na východe svojho územia bojuje s proruskými separatistami.

„Agresivita Ruska v ostatných týždňoch značne vzrástla,“ povedal vo štvrtok ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba s tým, že Kyjev požaduje väčšiu vojenskú výpomoc od Západu.

Dodal, že Kyjev rokuje so západnými krajinami o „dodávkach ďalších obranných zbraní pre našu armádu“.

Očakáva sa, že ruský prezident Vladimir Putin v priebehu štvrtka vystúpi s prejavom na stretnutí ministerstva zahraničných vecí s „podrobnými poznámkami“ k tejto téme, zakončil Peskov, informovala agentúra TASR.

Zdroje: TASR, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie