Španielsko odrezalo od sveta 200 000 obyvateľov kvôli enormnému nárastu nakazených COVID-19

  • Španielsky región Katalánska uzavrel oblasť s 200 000 obyvateľmi
  • Regionálny prezident Quim Torra vyhlásil, že nikto nemôže opustiť oblasť od 12:00
  • Každý, kto žije v tejto oblasti, no momentálne je preč, sa musí vrátiť dnes do 16:00
koronavirus
Pixabay/Gerd Altmann
  • Španielsky región Katalánska uzavrel oblasť s 200 000 obyvateľmi
  • Regionálny prezident Quim Torra vyhlásil, že nikto nemôže opustiť oblasť od 12:00
  • Každý, kto žije v tejto oblasti, no momentálne je preč, sa musí vrátiť dnes do 16:00

Od poludnia bude západné katalánske mesto Lleida a zvyšok grófstva Segrià uzatvorené. Španielsky región Katalánska uzavrel okres v dôsledku prudkého nárastu prípadov COVID-19. Informuje portál catalannews.com.

„Rozhodli sme sa obmedziť pásmo del Segria na základe údajov potvrdzujúcich prudký nárast infekcií COVID-19,“ povedal regionálny prezident Katalánska Quim Torra novinárom a dodal, že nikomu nebude dovolené vstúpiť alebo opustiť oblasť.

Toto rozhodnutie prichádza potom, čo Anglicko zrušilo obmedzenie, aby Briti mohli cestovať do krajiny vďaka takzvaným „vzdušným mostom.“

To znamená, že turisti nebudú musieť ísť do karantény, pokiaľ sa do Anglicka vrátia 10. júla alebo neskôr. V piatok ministerstvo zdravotníctva oznámilo 276 nových prípadov COVID-19, z ktorých 60 pochádzalo z Lleidy. Mnohí z nakazených majú byť zberačmi sezónneho ovocia. 

Viac ako 1 milión prípadov

Počet prípadov infekcie novým druhom koronavírusu už na celom svete presiahol jedenásť miliónov. Ochoreniu COVID-19, ktoré tento koronavírus spôsobuje, podľahlo vyše pol milióna ľudí. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters, ktorá pri tomto výpočte vychádzala z oficiálnych údajov jednotlivých krajín.

Zmienené číslo je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zhruba dvojnásobne vyššie než počet každoročne zaznamenávaných závažných chrípkových ochorení.

zdroj: TASR/AP

Niektoré krajiny zaznamenávajú opätovný nárast nových prípadov nákazy koronavírusom, čo vedie miestne úrady k čiastočnému obnoveniu karanténnych opatrení. Podľa odborníkov môže ísť o trend, ktorý sa bude opakovať až do vyvinutia vakcíny, čo sa očakáva v roku 2021.

Spojené štáty, ktoré hlásia najviac prípadov nákazy zo všetkých krajín (2,8 milióna), zaznamenali vo štvrtok rekordných 55 400 nových prípadov ochorenia COVID-19. V dôsledku prudkého nárastu počtu prípadov zastavilo niekoľko guvernérov plány na opätovné otvorenie svojich štátnych ekonomík.

V USA celkovo zaevidovali už takmer 129 000 úmrtí na COVID-19, čo je takmer štvrtina úmrtí na toto ochorenie na celom svete.

Latinská Amerika, kde Brazília eviduje 1,5 milióna prípadov nákazy, tvorí 23 percent z celkového počtu infikovaných ľudí na svete. India sa stala novým epicentrom v Ázii, kde počet prípadov nákazy vzrástol na 625 000. Obe zmienené krajiny denne hlásia viac ako 10.000 nových prípadov, čo má výrazný vplyv na ich ekonomiku.

Krajiny ako Čína, Nový Zéland a Austrália zaznamenali za posledný mesiac nárast nových prípadov aj napriek tomu, že sa im do veľkej miery podarilo situáciu dostať pod kontrolu.

Podľa výpočtu agentúry Reuters je v Ázii 12 percent a na Blízkom východe asi deväť percent z celosvetového počtu prípadov nákazy.

V niektorých krajinách s obmedzenými možnosťami testovania však oficiálne údaje o nakazených odrážajú len zlomok z reálneho počtu infekcií, píše Reuters. Dodáva, že mnoho krajín totiž testuje len ľudí s príznakmi alebo len najvážnejšie prípady. Z ochorenia COVID-19 sa už celosvetovo vyliečila približne polovica z nakazených.

Zdroje: catalannews.com, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK