Šperky od Kataríny z Horehronia sú tak dobré, že sa s nimi dostala až do slávneho britského Vogue

  • Katarína Žiaková je mladá talentovaná šperkárka, ktorá si pomaly buduje svoj sen
  • V dielničke na strednom Slovensku spustila výrobu nádherných kúskov so štipkou slovenského folklóru v sebe
  • Vďaka zahraničnej doméne ju nedávno oslovil prestížny britský magazín Vogue
  • S Katkou sme sa porozprávali o inšpirácii, financovaní aj plánoch do budúcnosti
collage
Katarína Žiak
  • Katarína Žiaková je mladá talentovaná šperkárka, ktorá si pomaly buduje svoj sen
  • V dielničke na strednom Slovensku spustila výrobu nádherných kúskov so štipkou slovenského folklóru v sebe
  • Vďaka zahraničnej doméne ju nedávno oslovil prestížny britský magazín Vogue
  • S Katkou sme sa porozprávali o inšpirácii, financovaní aj plánoch do budúcnosti

Ahoj Katka, pôvodne si študovala učiteľstvo. Ako si sa dostala až k autorskej tvorbe grafických obrazov a šperkov?

Musím sa vám priznať, že k umeniu a neskôr aj k navrhovaniu šperkov, som sa dostala tak trochu náhodou. Od malička som túžila robiť veľa vecí, no na prvom mieste bol u mňa hlavne šport. Hoci nie úplne bežný a jednoduchý, ale o to pre mňa vzácnejší – drezúrne jazdenie. So začiatkom vysokej školy som musela postupne športové jazdenie ako sa povie „zavesiť na klinec“, pretože nebolo možné časovo skĺbiť náročné tréningy a preteky s povinnosťami na univerzite. Vtedy som sa síce preto hnevala, ale teraz to neľutujem. Aj vďaka tomu som si našla niečo nové, čo som si zamilovala – začala som tvoriť vlastné šperky a obrazy.

Začiatky bývajú ťažké a určite ani tie tvoje neboli najjednoduchšie. Aké boli najväčšie investície, ktoré si musela absolvovať?

Po ukončení magisterského štúdia bol problém zamestnať sa ako učiteľka výtvarnej výchovy, nakoľko v mojom kraji neboli žiadne voľné pracovné miesta. Preto som sa zapojila do projektu Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny – Podpora zamestnávania UoZ prostredníctvom vybraných aktívnych opatrení na trhu práce, čo mi poskytlo finančné prostriedky potrebné na začiatok založenia mojej živnosti. Všetky investične náročné operácie, ktoré súvisia s výrobou a na ktoré nemám finančný kapitál, zatiaľ riešim kooperáciou.

Samozrejme, nič nie je jednoduché, ale keď má človek jasný cieľ, všetko je možné. Začala som tvoriť počas štúdia na univerzite. Na trhu neexistuje príručka ani kniha, ktorá vám vysvetlí „ako na to“, na všetko musíte prísť sami, nikto vám svoje „know-how“ len tak nedaruje. Je to dlhý proces, kým dospejete k finálnemu produktu, s ktorým ste spokojní a nájdete odvahu ho pustiť do „sveta“. Celý výrobný postup riešim sama – od návrhu šperku až po jeho výrobu. Svoju prácu musíte milovať, musí vám byť viac ako len koníčkom, musíte jej dokázať obetovať oveľa viac ako len 8 hodín denne, ak chcete vytvoriť niečo nové, niečo svoje a hlavne vlastnými rukami. Naozaj, sú to roky práce, pokusov ale aj omylov, kým som doladila výrobu k svojej spokojnosti.

Handmade tvorca má často ťažkosti stanoviť cenu svojich výrobkov. Z čoho si vychádzala ty?

Cenotvorba nie je nikdy jednoduchá, už vôbec nie, ak sa jedná o produkt, ktorý vytvárate vlastnými rukami. Samozrejme, okrem nákladov na materiál a všetkého potrebného na výrobu je tu obrovské množstvo času a úsilia (veľakrát doslova „spálených“ prstov), ktoré pri samotnom vytváraní produktu vynaložíte, čo je pochopiteľne dôležité zobrať do úvahy aj pri vytváraní ceny.

Snažila som sa objektívne zohľadniť všetky aspekty a stanoviť adekvátnu cenu mojich šperkov tak, aby si môj šperk mohla dovoliť každá žena, ktorej sa moja tvorba páči. Preto mám v ponuke šperky v rôznych cenách v závislosti od materiálu, rozmeru a povrchovej úpravy.

V tvojich motívoch sa striedajú kone a folklór. Prečo práve tieto prvky? 

Môj život je spätý s koňmi už od detstva, keďže som sa dlhé roky športovo venovala jazdectvu. Kone sú pre mňa stále súčasťou života (hoci už len v rámci voľného času), preto kôň ako symbol nemohol v mojej tvorbe chýbať. Krása koní je jedinečná a ich ladnosť v pohybe je dokonalá. Myslím si, že práve drezúrne kone sú toho dokonalým príkladom, pretože spolu so svojimi jazdcami dokážu predviesť náročné cviky presne do rytmu hudby s dokonalou eleganciou priam až tanečnou gráciou.

Myslím, že rozmer mojej tvorby je veľmi široký, neviem či je možné ho špecifikovať len na dve témy ako sú kone a folklór. Snažím sa v tvorbe neobmedzovať iba na to, čo je momentálne v móde. Šperky tvorím podľa toho, čo ma osloví, či už je to ľudový ornament zo 100-ročnej historickej knihy, alebo len malý motýlik, ktorý mi v lete pristál na  ruke. Inšpiráciou pre mňa je okolitý svet, príroda ale určite aj ľudová tradícia, v ktorej je ukrytá nevšedná krása histórie nášho národa.

Folklórne ornamenty, ľudové kroje a ich výšivky sú obrovským inšpiračným zdrojom, ktorý som objavila počas štúdia na vysokej škole. Nesmierne ma zaujala ich pestrosť a množstvo podôb vzorov v rôznych formách typických pre každý kraj Slovenska. Každý šperk, ktorý vytvorím, je inšpirovaný reálnou ľudovou výšivkou, čipkou či maľovaným ornamentom. Snažím sa prenášať zaujímavé prvky ľudových vzorov do modernej podoby kovového šperku. Pri navrhovaní šperkov spájam moderné s tradičným a nachádzam jedinečnosť v minimalizme tvarov a symetrii ornamentov.

A aby sme nezabudli, venuješ sa aj grafickým obrazom, však?

Cez grafické obrazy sa snažím ľuďom priblížiť krásu a rozmanitosť prírody. Každý obraz je iný, núti človeka zamyslieť sa, hľadať  v obraze nové tvary a súvislosti, precítiť harmóniu farieb, ktorú vytvorila samotná príroda. Obrazy vytvorené prírodou sú inšpirujúce, pretože každý deň dokážu očariť novým detailom a odkazom, ktorý v nich môžeme objaviť. Nútia nás byť tvorivými, rozvíjajú našu fantáziu a vnášajú do našich obydlí sviežosť a nesmiernu pestrosť farieb našej prírody.

Tvoje kolekcie sa vyznačujú práve moderným minimalizmom a rovnako tak aj ich fotografie. Fotíš si šperky sama?

Áno, celá moja tvorba prechádza mojimi rukami, od nápadu, cez grafické spracovanie, výrobu a nakoniec to všetko stvárnim v produktovej fotografii. Samozrejme, stále je pri vytváraní fotografií čo zlepšovať.

Krásne šperky z tvojej dielne sa objavili aj vo februárovom čísle časopisu Vogue. Gratulujeme! Ako sa o tebe dozvedeli?

Na spoluprácu ma z britského Vogue oslovili prostredníctvom e-mailu, ktorý som spočiatku pokladala za spam, ale našťastie som bola zvedavá a skúsila som odpovedať.  V priebehu pár dní mi prišla odpoveď a ja som doslova skákala od radosti za takú úžasnú príležitosť byť súčasťou dvoch vydaní známeho British Vogue.

Kde všade môžeme tvoje šperky vidieť? 

Svoju tvorbu šperkov prezentujem a predávam prostredníctvom internetu – vlastného e-shopu a stránky Sashe.sk. Moje šperky nájdete aj v sieti predajní ÚĽUV, v predajni „Obchodík s láskou“ v Bratislave a na kontraktačno-predajných výstavách ako sú: Nábytok a bývanie, Moddom či český Mobitex, kde predstavujem aj svoju tvorbu grafických obrazov – SPOMIENKY PRÍRODY UKRYTÉ V OBRAZOCH.

Koľko kolekcií máš za sebou? Čo plánuješ do budúcnosti?

Momentálne mám v eshope zverejnených 10 kolekcií, myslím, že je v nich viac ako 200 vzorov a ešte viac rozmerových a farebných variant. Ako som spomínala, tvoriť som začala počas štúdia na vysokej škole, takže za ten čas som si vytvorila veľkú databázu svojich návrhov, ktoré postupne dostávajú materiálnu podobu z chirurgickej ocele. Samozrejme, inšpirácia sa nedá načasovať, takže stále ďalej tvorím aj úplne nové vzory, či už k aktuálnym kolekciám alebo aj ďalšie samostatné kolekcie.

Koncom minulého roka som začala spoluprácu s Ústredím ľudovej umeleckej tvorby (ÚĽUV). Som veľmi rada, že ich moja tvorba zaujala a odborná komisia vybrala moje výrobky z kolekcií „Slovanské básnické múzy“ a „Jemnosť čipky v kove ukrytá“ do predajnej siete ÚĽUV.

Noviniek bude v tomto roku skutočne veľa. Prezradím, že aktuálne pripravujem rôzne prevedenia malých napichovacích náušničiek tzv. „záušničiek“, brošne, nové náramky a samozrejme pribudnú aj ďalšie šperky k aktuálnym kolekciám, ale aj ďalšie nové kolekcie šperkov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech