Spevák z Korben Dallas stojí za unikátnou bratislavskou štvrťou. „Pracovali sme 16 hodín denne“

  • Juraj Benetin nie je len spevákom, ale aj architektom
  • Je partnerom ateliéru Compass a navrhol štvrť Slnečnice
  • Okrem toho má za sebou množstvo iných projektov
Spevák kapely Korben Dallas Juraj Benetin v diskusnej relácii Startitup Metropola s Adrianom Gubčom
Startitup
  • Juraj Benetin nie je len spevákom, ale aj architektom
  • Je partnerom ateliéru Compass a navrhol štvrť Slnečnice
  • Okrem toho má za sebou množstvo iných projektov

Do diskusnej relácie Metropola s Adrianom Gubčom spadajúcej pod rodinu Startitup zavítal Juraj Benetin, spevák obľúbenej kapely Korben Dallas. V odborných kruhoch ho však poznajú ako úspešného architekta a partnera kancelárie Compass.

Ide o architektonický ateliér, ktorý za 18 rokov svojej existencie vypracoval už stovky návrhov a zanecháva silnú stopu v našom hlavnom meste. Benetin taktiež preniká do developerského sveta. Vysvetľuje, že v tejto oblasti pôsobí jeho brat, s ktorým celý život spolupracuje.

Jednou z prvých zákaziek Compassu sa stala bratislavská štvrť Slnečnice. Tie sa aj dnes, po osemnástich rokoch, stále rozvíjajú a budujú.

„Začínali sme extrémne mladí, vôbec sme si to nezaslúžili, ale bola to historická príležitosť,“ spomína Benetin.

„Bola to skutočne veľká príležitosť pre bláznov, ako sme boli my. Radi sme riskovali, mali sme radi dobrodružstvo, nebáli sme sa práce. Pracovali sme 16 hodín denne, alebo koľko bolo treba. Veľa sme toho urobili na vlastné náklady,“ hovorí s tým, že sa Compassu napokon podarilo presvedčiť investora zo spoločnosti Cresco, aby do projektu šiel s takými „mladými uchami, ako sme my“. 

Dnes by pár vecí zmenili

Ak by Benetin s Compassom navrhovali projekt Slnečníc dnes, zmenili by parkovací systém. V tom čase neprevládal taký silný trend parkovania vo verejnom priestore ako teraz. Kvôli tomu by v súčasnosti architekti navrhli parkovací systém odlišným spôsobom, ktorý by počet áut na uliciach obmedzil.

„Možno by som sa snažil dopravu usporiadať tak, aby tam bola hustejšia sieť jednosmerných ulíc,“ priznal spevák skupiny Korben Dallas. Hovorí však, že neľutuje žiadne zo zásadnejších rozhodnutí, ktoré pri návrhoch Slnečníc padli. „Je veľmi dôležité, aby koncept pokračoval a dokončil sa,“ dodal.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Slnečnice (@slnecnice)

„Slova sídlisko sa nebojím“

Benetin uvádza, že Slnečnice ležia v „nádhernom“ prostredí a neobklopuje ich žiadny „urbánny odpad“. Tým myslí napríklad sklady či centrá, ktoré sú vo svojom okolí hlučné. Moderátor Gubčo však podotýka, že aj podľa developera je táto štvrť predĺžením Petržalky. 

„Znamená to, že je to v princípe sídlisko, len o niečo lepšie. Nemali by byť Slnečnice skôr komplexnou mestskou štvrťou, ‚15-minútovým mestom‘, ako sa dnes často hovorí?“ spýtal sa moderátor.

Benetin si myslí, že Slnečnice sú štvrťou, ktorá stále len čaká na električkovú trať, no nie je ďaleko od centra mesta. „Tamojšia občianska vybavenosť má relatívne prísne lokálny význam. To znamená, že miestny Stop Shop zabezpečuje potreby zatiaľ 6-tisíc obyvateľov,“ hovorí spevák a architekt s tým, že štvrť ponúka aj slušnú zdravotnú starostlivosť a onedlho sa tam otvorí i škôlka. Pripravuje sa aj stavba základnej školy, na ktorú už kancelária Compass získala územné rozhodnutie.

„Vôbec sa v tomto prípade nebojím slova ‚sídlisko‘,“ podotkol. Benetin zastáva názor, že po úspešnej realizácii plánov sa Slnečnice stanú veľmi dobre vybaveným sídliskom. Uvedomuje si, že tento projekt ateliér Compass „skutočne nakopol“.

„Všetko, čo vieme, čerpáme z praxe. Sme relatívne prísne praktický ateliér. Neučíme, nepíšeme knihy a nemáme spísanú teóriu tvorby a koncepcie toho, čo robíme. Na to, že máme 40 rokov, je za nami už toho veľa, čo možno vidieť. Okrem toho máme stále projekty na stole a na pracovnej doske. Slnečnice sú základom, na ktorom sme to stavali, v zmysle toho, čo sme sa učili o komplikácii rozvíjania väčších území,“ hovorí Juraj Benetin.

Zvyšok rozhovoru sleduj v relácii Metropola s Adrianom Gubčom na YouTube.

Zdroje: YouTube/Startitup, Instagram/Slnečnice

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá