Spiš bude bohatší o ďalšiu atrakciu. Návštevníkom bude k dispozícii úplne zadarmo

  • Neďaleko obce Spišský Hrhov by mala už koncom leta vyrásť nová atrakcia – prírodná lesná sauna
  • Sprístupnená bude domácim obyvateľom, ale aj turistom
  • Hoci bude k dispozícii úplne zadarmo, (finančná) podpora je nevyhnutná
zdroj: Flickr / Jakub Elcner ; startlab.sk
  • Neďaleko obce Spišský Hrhov by mala už koncom leta vyrásť nová atrakcia – prírodná lesná sauna
  • Sprístupnená bude domácim obyvateľom, ale aj turistom
  • Hoci bude k dispozícii úplne zadarmo, (finančná) podpora je nevyhnutná

Spišský hrad je miestom, ktoré asi žiadnemu Slovákovi netreba zvlášť predstavovať. O tom, že o záujem nemá núdzu, svedčí aj fakt, že ho ročne navštívia tisícky turistov. Ten, kto však nepochádza z oblasti Spiša by mohol prehliadnuť malú dedinku Spišský Hrhov, pri ktorej sa už koncom leta očakáva výstavba novej atrakcie. Pre milovníkov prírody a oddychu vyrastie len pár minút pešo od spomenutej obce, v blízkosti starého ovocného sadu, lesná sauna. Návštevníci sa budú môcť pokochať výhľadom na Spišský hrad, ako aj travertínový vrch Dreveník.

Prístup do lesnej sauny bude bezplatný. Jedinou podmienkou bude predchádzajúca rezervácia. „Miestny pán ju pripraví na dohodnutý čas a požadovanú teplotu. Saunu sme však vymysleli tak, aby mohla fungovať aj na iných miestach Slovenska a samostatne, vďaka online rezervácii a zámku na kód,“ uviedol Martin Lipták z občianskeho združenia Čierne diery, ktoré sa podieľa na podpore tohto jedinečného projektu.

Základ celého objektu bude tvoriť drevené jadropolopriesvitný obal, vďaka ktorému sa vo večerných hodinách zmení sauna na svietiaci lampión. Účel bude dosiahnutý aj absenciou elektriny, či akejkoľvek civilizácie. Spoločnosť ti bude robiť len piecka a drevo.

O tom, že na kvalite projektu autorom skutočne záleží, svedčí aj fakt, že práce na ňom trvajú už približne rok a svoju ruku k dielu pridali v rámci konzultácií aj viacerí architekti, technici, saunoví nadšenci, či dokonca fínsky odborník na sauny Ransu Helenius. Zachovaná ostane aj tradičná škandinávska architektúra.

A prečo sa aktéri rozhodli zasadiť tento unikátny projekt práve do tejto oblasti? „Spišský Hrhov skrýva cenné pamiatky, ale predovšetkým je pre nás inšpiratívnym príkladom obce, kde sa podarila zmena k lepšiemu a dedinka sa rozrastá o rodiny z okolia. Poviem úprimne, že projekt sauny sme pôvodne navrhli aj pre iné mesto Slovenska, kde sme napriek počiatočnej podpore mesta napokon narazili na prístup úradu v štýle „nedá sa“. Z doterajšej práce Spišského Hrhova vieme, že je to obec, kde sa dá všetko, keď sa chce. Ako občianske združenie Čierne diery sa snažíme pritiahnuť pozornosť na menej viditeľné miesta na mape Slovenska,“ vysvetľuje Lipták.

Hoci sa návštevníci určite potešia tomu, že atrakcia bude úplne zadarmo, predsa len sú potrebné financie na stavebný materiál, či jednotlivé úpravy. Z toho dôvodu bola na webovej stránke startlab.sk vyhlásená verejná zbierka, kam môžeš prispieť aj ty.

Zdroj: startlab.sk, spisska.dnes24.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá