Splavy, vodné mlyny či cykloturistika. Toto všetko ponúka unikátne povodie Malého Dunaja

  • Máš to ďaleko do Tatier, no aj tak chceš prežiť aktívny víkend?
  • Skús sa tentokrát vydať na juh Slovenska
  • Nachádza sa tu naozaj unikátna destinácia, ktorá ponúka množstvo aktivít, ktoré dokážu spestriť voľné dni celej rodine
spal
pixabay, wikimedia.org-Pudelek
  • Máš to ďaleko do Tatier, no aj tak chceš prežiť aktívny víkend?
  • Skús sa tentokrát vydať na juh Slovenska
  • Nachádza sa tu naozaj unikátna destinácia, ktorá ponúka množstvo aktivít, ktoré dokážu spestriť voľné dni celej rodine

Ide o oblasť Žitného ostrova, Malého a Mošonského Dunaja. Nachádza sa tu množstvo vyhľadávaných cyklotrás, miest prispôsobených pre splavy a v neposlednom rade tu nájdeš hneď niekoľko vodných mlynov, ktoré patria medzi európske unikáty.

Cykloturistika vodné dielo Gabčíkovo

Cykloturistika na Žitnom ostrove je typická predovšetkým svojim minimálnym prevýšením, ktoré určite ocenia všetci rekreační cyklisti, ktorým sa nechce hodiny šľapať do kopcov. Obľúbený cyklokruh sa začína a končí v meste Hamuliakovo, vedie cez Gabčíkovo, Bodíky a Vojku nad Dunajom. Dĺžka cyklotúry je 64 kilometrov. Jej kompletnú mapu si stiahneš priamo tu.

Na trase uvidíš hneď niekoľko zaujímavostí, za všetky treba spomenúť vodné dielo Gabčíkovo či Malý Žitný ostrov, ktorý tvoria obce na ostrove vytvorenom umelým dunajským kanálom.

Gepostet von Danubeislands am Montag, 27. Mai 2019

Splav s náučným chodníkom

Splav Malého Dunaja je najobľúbenejším a najvyhľádavanejším splavom na Slovensku. Je tomu tak najmä vďaka okolitej prírode a pokojnému charakteru vody, takže je vhodný naozaj pre každého. Splavovať ho môžeš ako krátky splav na 2 hodiny ukončený napríklad v Jelke pri vodnom mlyne, alebo môžeš splaviť celý, čo je výlet asi na 5 dní. Na tejto trase dlhej 128 kilometrov nájdeš 4 vodné mlyny, 6 kempov a nespočetne veľa „divokých táborísk“.

☺️Aj v tom teple je teda na vode oveľa príjemnejšie! 💦😀Neváhajte a zarezervujte si plavbu v nádhernom prostredí lužných…

Gepostet von Malodunajské splavy OZ am Samstag, 10. August 2019

Medzi naobľúbenejšie splavy patrí takzvaný splav s naučným chodníkom. Ten začína v Tomášikove a končí v Jahodnej. Ide o nenáročný splav dlhý 10 kilometrov.

Gepostet von Danubeislands am Mittwoch, 14. August 2019

Náučný chodník má spolu osem zastávok, vrátane vodných mlynov Tomášikovo a Jahodná. Zastávky sú očíslované informačnými panelmi, na ktorých sú bližšie vysvetlené vybrané zaujímavosti a fenomény. Na náučnom chodníku sa môžeš dozvedieť veľa  informácií o vodných mlynoch, prírode a zvieratách, ktoré budeš mať možnosť vidieť z paluby lode. Oficiálnym poskytovateľom tohto splavu je OZ Malodunajské splavy.

Objav Číčovské mŕtve rameno

Vedel si, že Číčovské mŕtve rameno je jednou z najvýznamnejších a najkrajších prírodných rezervácií na Žitnom ostrove? Ide vôbec o najväčšie jazero na mŕtvom ramene rieky s viac ako 20 druhmi rýb a vyše 100 druhmi vtákov.

Gepostet von Danubeislands am Donnerstag, 6. Juni 2019

Chodník je pre peších a je prepojený s turistickými trasami aj cyklotrasami. Trasa vedie cez Číčov, Číčovské rybníky. Jej dĺžka je celkovo 6 kilometrov a zaberie približne 2 hodiny.

Plávajúci vodný mlyn

Ak cez voľné dni nechceš sedieť doma, za návštevu určite stojí Kolárovo a tamojší vodný mlyn a Múzeum vodného mlynárstva. Ide o zrekonštruovaný plávajúci vodný mlyn, jediný na Slovensku, ktorý kotví na brehu mŕtveho ramena Malého Dunaja. K mlynu vedie najdlhší celodrevený zastrešený most v Európe. 

Gepostet von Danubeislands am Freitag, 9. August 2019

V areáli mlyna sa nachádza skanzen ľudovej kultúry. Priamo v mlyne bolo zriadené Múzeum vodného mlynárstva, v ktorom môžeš okrem iného vidieť unikátny stroj na výrobu rybárskych sietí. Je jedným z prvých na svete.

Gepostet von Danubeislands am Mittwoch, 29. Mai 2019

Lodný mlyn je zaradený aj medzi národné kultúrne pamiatky Slovenska. K tomu všetkému sa nachádza v príjemnom prostredí riečneho ramena Malého Dunaja v kraji lužných lesov južného Slovenka. Z ďalších možností, ktoré areál mlyna ponúka, treba spomenúť kemping, požičovňu lodí na splavovanie, rybolov a agroturistiku.

DANUBE ISLANDSObjavujte s nami jedinečné miesta jednej rieky, dvoch krajín a zážitkov bez hraníc.Fedezze fel velünk az egy folyó, két országának egyedülálló helyeit, gazdagodjon élményekkel, határok nélkül.Viac sa dozvieš na / Többet megtudhatnak a malmokról a:https://www.danubeislands.sk/#danubeislands #danubebike&boat #danubeislandslive #bike&boat #splav #gastronomia #rybolov #cyklistika #turistika#vodnymlyn #vodnemlyny #vizimalom #vizimalmok#danubesziget #danubebicikli&hajo #danubeszigetlive #bicikli&hajo #hajozas #gasztronomia #halaszat #biciklizes #turizmus

Gepostet von Danubeislands am Freitag, 16. August 2019

zdroj: Danube Islands

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech