Splnený sen milovníka áut. Svoju garáž dokonale ukryl do slovenských lesov

  • Ak človek býva pod lesom a má nadbytok áut, treba to riešiť
  • Ideálnym riešením môže byť aj výstavba panoramatickej garáže vsadenej do zelených slovenských kopcov
  • Aj takto vyzerá architektúra pre tých najnáročnejších
Bohumil Šálek
  • Ak človek býva pod lesom a má nadbytok áut, treba to riešiť
  • Ideálnym riešením môže byť aj výstavba panoramatickej garáže vsadenej do zelených slovenských kopcov
  • Aj takto vyzerá architektúra pre tých najnáročnejších
Podľa článku autora Štefan Moravčík, Archinfo.sk, autori projektu: Ing. arch Sven Szokolay, Ing. arch Miroslav Tomík, Ing. arch. Katarína Maršalová

Urobiť si radosť je jedna z najpríjemnejších vecí, ktoré dávajú bežným dňom zmysel a život robia zaujímavým a pestrým. A najmä ak je to pritom urobené kultúrnym spôsobom, tak výsledok môže byť viac než len potešením. Môžu byť vytvorené aj trvalejšie hodnoty, ktoré majú vyššie ambície a dlhšie trvanie ako obyčajná kratochvíľa. Zdá sa, že sa to v tomto prípade podarilo.

Nič nevzniká náhodou. Na viacero vecí musia byť dvaja. A treba nielen chcieť, ale aj vedieť. Väčšinou je to tak aj v architektúre. Určujúci a podstatný podstatný vzťah investor – architekt je dôležitý vždy, ale pri takomto zadaní zvlášť. Výsledok predurčujú osobnostné preferencie, kvality a schopnosti zúčastnených strán.

zdroj: Bohumil Šálek

zdroj: Bohumil Šálek

zdroj: Bohumil Šálek

Výsledok je zaujímavý. Problémy môžu byť s jeho zaradením. Vidíme ho. Vnímame ho. Môžeme ho zažiť, zúčastniť sa, byť osobne prítomní. Čo to však je? Aký typologický druh? Garáž? Galéria? Hobby miestnosť? “Zašíváreň”, útočisko pred bežnými starosťami? Univerzálny výstavný priestor? Asi zo všetkého niečo. Presná kategorizácia možno v tomto prípade nie je potrebná. Nech je to hocičo, zdá sa, že to dobre slúži svojmu účelu. Investor je spokojný. Iným návštevníkom sa výsledok páči tiež. A zdá sa, že vytvorené hodnoty nie sú len formálne a dočasné.

zdroj: Bohumil Šálek

Dnes objekt slúži ako výstavný priestor pre viaceré zaujímavé technické, dizajnérske (i lajfstajlové) kúsky. Nájdeme tu aj iné zaujímavé výtvarné diela. Veľkým plusom je prípadná adaptabilita takéhoto jednoduchého a čistého priestoru (ak by život priniesol neočakávané zmeny). Dielo to zvládne.

Základný architektonický koncept je dobrý. Oceňujem exteriérovú kontextuálnosť. Využitie konfigurácie terénu. Umiestnenie hlavného objemu pod zem. Jednoduché hmoty, ktoré sa prezentujú navonok iba dvomi ortogonálnymi metalickými kvádrami a jedným zárezom, prerážajúcimi zvlnený terén. Ukončenie hmôt transparentnými bezrámovými presklenými plochami, cez ktoré môžeme vnímať vnútornú náplň objektu. Garáž (galéria) je tak vnímaná skôr ako artefakt, skulptúra, než ako stavebný objekt. Hrdzavý plech, sklo a betón sú nosné materiály stavby. Majú odozvu i v drobnejších prvkoch v okolí.

Viac podobných článkov nájdeš Archinfo.sk

Vlastný vnútorný priestor je veľkorysý, konštrukčne nečlenený, bez rušivých nosných a podporných prvkov.  Je to monolitická oceľobetónová konštrukcia s priznanými povrchmi z pohľadového betónu. Podlaha je kovová, pokrytá hliníkovým ryhovaným plechom. Táto monochromatickosť, pravdivosť a surovosť povrchov použitých materiálov je neutrálna voči vystaveným exponátom. Industriálny charakter podlahy korešponduje s dominantnými artefaktami. Zároveň je dostatočne neutrálny pre akékoľvek zmeny vystavovaného obsahu i prirodzene odolný voči opotrebeniu.

zdroj: Bohumil Šálek

Takáto stavba má všetky predpoklady, aby dlhodobo a s minimálnymi nárokmi na údržbu a prevádzku plnila svoj účel. Striedma a pritom zaujímavá forma architektúry umožňuje vyznieť exponátom, nech sú  akéhokoľvek. Riešenie nezostarne a bude dobré aj v prípade prípadnej zmeny obsahu vystavených  exponátov, prípadne aj tematického zamerania  zbierky (čo nepredpokladáme, je to však prirodzená vlastnosť dobrej architektúry a v tomto prípade atribút kvality konkrétneho riešenia).

Realizácia takisto (až na niekoľko detailov, ktoré sú v princípe odstrániteľné) dopadla dobre. Trochu času si vyžiada ešte detailnejšie precizovanie terénnych úprav v náväznosti na objekt a dorastenie vegetácie. Hoci pri návšteve garáže – galérie som nemal pocit z nedostatku prirodzeného denného svetla, zdá sa, že pôvodná idea horného osvetlenia zadných priestorov cez svetlík v strope by mohla  priestoru ešte viac pomôcť a posunúť ho ku vyslovene galerijnému charakteru.

Jednou z najcennejších (a nie tak častých) skutočností, ktoré pri novej architektúre na Slovensku upútajú je, ak zúčastnené strany nezostanú iba pri prvoplánovom plnení stavebnofyzikálnych nutností, ale spoločne hľadajú a posúvajú sa smerom k tomu, aby priniesli niečo viac, ako je len ochrana pred počasím.

Ak výsledok nie je iba rýchlym splnením si povinností. Ak dielo prináša používateľom i návštevníkom ďalšie hodnoty a podnety. Ak niečo hovorí, ak je zaujímavé a ak prináša tým čo ho používajú radosť. Prezentovaný výsledok je v slovenskom kontexte zaujímavý, neobvyklý. Monumentálny a pritom komorný. Má všetky predpoklady na to, aby dobre  slúžil svojmu účelu a robil radosť svojmu používateľovi.

zdroj: archinfo.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK