USA sú hore nohami. Vrátili sme sa o 150 rokov do minulosti, hovorí Biden

  • Američania sa vrátili 150 rokov do minulosti, vyhlásil ich prezident
  • Kliniky rušia naplánované zákroky, ľudia demonštrujú v uliciach
amerika, interrupcie, protesty
SITA/AP Photo/Julia Nikhinson, AP Photo/Yuki Iwamura
  • Američania sa vrátili 150 rokov do minulosti, vyhlásil ich prezident
  • Kliniky rušia naplánované zákroky, ľudia demonštrujú v uliciach

Najvyšší súd Spojených štátov amerických zrušil ústavnú ochranu interrupcií. V platnosti bola takmer pol storočia.

Tento týždeň konzervatívna väčšina sudcov zvrátila historické rozhodnutie súdu v prípade Roe verzus Wade z roku 1973, ktoré dávalo celonárodné zákonné právo na interrupciu.

Očakáva sa, že toto rozhodnutie povedie k zákazu umelého prerušenia tehotenstva odhadom v polovici amerických štátov. Sudcovia rozhodnutím zrušili legálne vykonávanie interrupcií na federálnej úrovni.

Spojené štáty sa podľa súčasného amerického prezidenta Joea Bidena týmto rozhodnutím vrátili 150 rokov do minulosti.

Kliniky už zatvárajú

Takmer polovica z 50 štátov už prijala alebo prijme zákony, ktoré interrupcie zakazujú, zatiaľ čo iné prijali prísne opatrenia regulujúce tento zákrok, píše CNN. V niektorých štátoch začal zákaz platiť už teraz, informuje BBC.

Zrušenie verdiktu z procesu, ktorý je označovaný ako Roe verzus Wade, v praxi znamená, že rozhodovanie o interrupciách bude teraz v kompetencii jednotlivých štátov, ak nezasiahne Kongres.

Supreme_Court_Abortion_33246-22ff75c993ae4d30b0881e9e5595cf30
zdroj: SITA/AP Photo/Julia Nikhinson

V americkom štáte Arkansas, kde prijatý zákaz vstúpil do platnosti okamžite, sa dvere potratovej kliniky Little Rock uzavreli okamžite po verdikte súdu. Zrušili 60-100 naplánovaných zákrokov. Zamestnanci obvolali ženy, že ich naplánované návštevy sa rušia.

V tom čase už pred klinikou stáli aktivisti, ktorí s potratmi nesúhlasia a na pacientky, ktoré o rozhodnutí Najvyššieho súdu nevedeli, pokrikovali.

Podobný scenár sa odohral aj v New Orleans v Louisiane, kde tiež začal zákon okamžite automaticky platiť. Uzavrela sa tam jedna z troch potratových kliník v štáte, Women’s Health Care Centre. Doktorka, ktorá prevádzkuje kliniku Desert Star Family Planning vo Phoenixe uviedla, že zrušili približne 20 termínov interrupcií, ktoré boli naplánované na budúci týždeň.

„Sme odhodlaní nechať naše dvere otvorené, ak to bude možné. Chceme, aby sme mohli poskytovať interrupčnú starostlivosť, no až keď to bude bezpečné. Verím, že temné časy nebudeme prežívať príliš dlho,“ cituje lekárku CNN.

Aktivisti, ktorí majú za to, aby sa dali aj interrupcie vykonávať v Spojených štátoch legálne, argumentujú, že sa rozhodnutie súdu dotkne najmä chudobných žien. Bohaté totiž budú schopné ísť na potrat do iného štátu, kde sa nič nezmení, zatiaľ čo chudobné budú odkázané na nelegálne a nebezpečné procedúry.

Okrem spomínaných amerických štátov začal verdikt súdu platiť okamžite aj Zákony umožňujúce okamžitý zákaz majú napríklad aj v Kentucky, Južnej Dakote, Missouri, Oklahome a Alabame. V Mississippi a Severnej Dakote musí zákaz ešte schváliť generálny prokurátor, v Utahu legislatívna rada, vo Wyomingu začne platiť 29. júna a v Idahu, Tennessee a Texase začne platiť o 30 dní.

Supreme_Court_Abortion_New_York_69724-1a6e09be38a24f8bb5923437eff7ddee
zdroj: SITA/AP Photo/Yuki Iwamura

Nepopulárna téma

Návrh stanoviska, ktorý hovoril o zákaze interrupcií, unikol pre mesiacom. Spoločnosti, ktoré sú situované nielen v Amerike, mali preto dosť času na to, aby prehodnotili svoje stanovisko. Zdá sa však, že len málo z nich malo čo povedať.

Veľa spoločností mlčí. Vrátane tých, ktoré sa k sociálnym otázkam v minulosti vyjadrovali, napríklad v súvislosti s témou Black Lives Matter či právami LGBT. Mnohé firmy v minulosti začiernili svoje stránky alebo na ne vyvesili počas júna, pride mesiaca, dúhové vlajky.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: CNN, BBC, The New York Times, The Wall Street Journal, SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá