Spojilo ich podnikanie. Katarína a Silvia vytvorili značku, ktorou podporujú slovenskú výrobu

  • Katarínu a Silviu spojilo spoločné podnikanie
  • Vytvorili slovenskú značku, ktorou podporujú slovenskú výrobu
  • Okrem značky Reborn sa zameriavajú aj na oblečenie pre tehotné a dojčiace ženy
Silvia Holečková a Katarína Hudáková zdroj: Dáša Šimeková
Silvia Holečková a Katarína Hudáková zdroj: Dáša Šimeková
  • Katarínu a Silviu spojilo spoločné podnikanie
  • Vytvorili slovenskú značku, ktorou podporujú slovenskú výrobu
  • Okrem značky Reborn sa zameriavajú aj na oblečenie pre tehotné a dojčiace ženy

Za módnou značkou Reborn stoja dve priateľky – Silvia Holečková a Katarína Hudáková. Silviu k dizajnu priviedla záľuba v kreslení a tvorbe, ktorej sa začala venovať ešte v detstve. Spoločne vytvorili značku, ktorá je pohodlná, praktická a pritom ženská. O ich šatách by sme mohli povedať, že dýchajú štýlom „boho“. Autorky svoje podnikanie zakladajú na menších kolekciách a individuálnom prístupe k zákazníčkam.

View this post on Instagram

#dasasimekovaphotographer #fashion #dress #black#reborn

A post shared by Reborn (@reborn_you) on

Spojila ich móda

Silviina spolupracovníčka Katka Hudáková je zároveň aj jej výbornou kamarátkou. Predtým, než sa spriatelili, sa stali obchodnými partnerkami. Katarína od Silvie odoberala tehotenské šaty, ktoré v tom čase tvorila pod vlastnou značkou MA-MA.

Tehotenskú módu začala navrhovať ešte v roku 2004, keď sa jej kamarátky sťažovali, že si nemajú čo obliecť.  V tom období otehotnela aj Silvia a túto osobnú skúsenosť pretavila do ďalšieho navrhovania. Postupne línie rozšírila aj o oblečenie na dojčenie.

Ženy sú v období tehotenstva citlivejšie a podľa Silvie to treba zohľadňovať aj pri výbere materiálov. „Snažili sme sa vyberať materiály, ktoré boli prevažne z bavlny. Zároveň sme sa sústredili na to, aby sa strih aj materiál prispôsobili meniacej sa postave budúcej mamičky. Spravili sme veľa strihov a vyskúšali veľa modelov na tehotných ženách,  kým sa nám podarilo spraviť strihy, ktoré vyhovovali požiadavkám tehotných žien,“ objasnila.  Katka tiež navrhovala oblečenie, ale sústredila sa na deti. Obe ženy sú relatívne tvorivé a tak sa spojili aj ľudsky.

Katarína a Silvia/ foto: Dáša Šimeková
zdroj: Katarína a Silvia/ foto: Dáša Šimeková

Šaty znovuzrodenia

Obe ženy sú kreatívne a tvorivé a spojili sa aj ľudsky. „To, že sme začali tvoriť spoločne, prišlo prirodzene. Na začiatku sme navrhovali šaty pre seba a kamarátky. Tak vlastne vznikla naša značka REBORN,“ vysvetlila Silvia a dodala, že rovnako spontánne vznikol aj názov. Ten odrážal obdobie, kedy začali značku spoločne tvoriť. Obe ženy ho vnímali ako symbol a nádej pre nový začiatok.

Šaty sa snažia navrhovať tak, aby boli ľahko kombinovateľné a variabilné za pomoci individuálnych doplnkov. Je pre ne dôležité  aby si ich žena vedela skombinovať na rôzne príležitosti. Do práce, na voľný čas aj na romantickú večeru. Pri navrhovaní ich ovplyvnili ženy z ich najbližšieho okolia. Preto sú ich modely plné ženskej energie a výborne sa v nich tancuje.

„Všetko, čo robíme, robíme srdcom. Od výberu materiálu, farby, návrhu až po samotnú realizáciu. Do každého modelu vlastne dávame kus seba. Samé sme ženy – matky a chceme byt pekné, sexy, cítiť sa v nich žensky, ale na druhej strane šaty pre nás musia byť zároveň praktické a pohodlné. Preto má aj väčšina našich šiat vrecká,“ vysvetlila Silvia.

Šaty Reborn/ foto: Dáša Šimeková
zdroj: Šaty Reborn/ foto: Dáša Šimeková

Slovenská značka a slovenská výroba

Značku Reborn oficálne založili v roku 2017 a prvú kolekciu uviedli v lete 2018. Od začiatku mali jasný plán. Ich zámerom bolo podporiť najmä lokálnu výrobu. Každý z modelov REBORN sa šije na Slovensku. S rodinnou firmou, ktorá oblečenie šije, spolupracuje Silvia už 15 rokov.

Podporiť lokálnu výrobu sa im týmto spôsobom nepodarilo, nakoľko je situácia v textilnom priemysle zarážajúca. „Na Slovensku je situácia dlhodobo katastrofálna a prakticky sa u nás už nevyrábajú skoro žiadne materiály. Snažíme sa preto, aby materiály, ktoré používame, pochádzali aspoň z Európy. Našim hlavným dodávateľom je menšia rodinná firma v Taliansku a ďalšia v Poľsku,“ posťažovala sa.

Čo sa týka materiálov siahajú po bavlna s OEKO-TEX Standard 100 certifikátom, ale kvôli vlastnostiam sa nevyhnú ani viskóze, či netkanej bavlne.

View this post on Instagram

#reborn #summer

A post shared by Reborn (@reborn_you) on

A čo budúcnosť?

Obe sa snažia aktívne komunikovať cez sociálne siete, pričom si potrpia, aby bol kontakt osobnejší a prístup individulálny. Majú vlastný e-shop a spolupracujú aj s portálom SASHE.

Obe sa majú v pláne značke naplno venovať aj naďalej. „Samozrejme, chceli by sme našu značku rozšíriť aj do iných miest na Slovensku, ale aj do Čiech. Rady by sme sa dostali aj na okolité trhy, ktoré pre nás nie sú nedostupné. Najdôležitejšie pre nás bude, aby sme zachovali menšie kolekcie s príbehom, rovnako, ako jedinečnosť a originalitu,“ dodala Silvia.

Momentálne nepracujú s influencermi, nakoľko im zatiaľ stačili dobré referencie od spokojných zákazníčok. Občas sa medzi nimi vyskytne aj známa tvár.

Rady vy vytvorili úspešnú slovenskú značku, ktorá si zachová svoj rukopis, osobnosť a štýl a postupne sa etabluje aj na okolitých trhoch. Chceli by aby práca, ktorú robia bola pre ne stále potešením.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK