Spoliehať sa na dôchodok od štátu je hazard. Musíš naň myslieť už pri prvej výplate

  • Odborníci varujú, že spoliehať sa na dôchodok od štátu je hazardovanie s budúcnosťou
  • Pri príprave na vlastné bývanie je dobrá kombinácia investičných produktov
peniaze, bankomat
Ilustračný obrázok, Unsplash/Eduardo Soares
  • Odborníci varujú, že spoliehať sa na dôchodok od štátu je hazardovanie s budúcnosťou
  • Pri príprave na vlastné bývanie je dobrá kombinácia investičných produktov

Odborníci varujú, že spoliehať sa na dôchodok od štátu je hazardovanie s budúcnosťou. Mladí ľudia by nemali čakať dlho a finančný život si je dobré plánovať už od prvej výplaty. Nejde pritom ani o to, koľko peňazí mladý človek odkladá, ale aký čas si na šetrenie vyhradí. Upozornil na to odborník na financie zo spoločnosti Partners Group Martin Daráš.

„Platí pravidlo, že z príjmu si určitú časť najskôr odložím a žijem z toho, čo ostane. Z dlhodobého hľadiska tento princíp podporuje finančnú disciplínu a prináša vynikajúce výsledky,“ uviedol Daráš. Pri šetrení je odporúčané spĺňať tzv. finančné miery 10:20:30:40.

Pravidlo hovorí o tom, že z príjmu by sa malo odkladať 10 % do rezervy na neočakávané finančné výdavky, 20 % by malo ísť na investície. Maximálne 30 % z príjmu by malo tvoriť úverové zaťaženie. Zvyšných 40 % je vyhradených na vlastnú spotrebu.

„Je dôležité vedieť, či si mladý človek platí podnájom alebo býva u rodičov a nemusí prispievať na bývanie. Ak nemá žiadne záväzky, časť 30 % je dobré použiť na prípravu svojho vlastného bývania,“ vyjadril sa Daráš s tým, že pri súčasných cenách nehnuteľností a nastavenom modeli financovania je potrebné minimálne 20 % z ceny nehnuteľnosti uhradiť z vlastných peňazí.

Medzi hlavnými cieľmi mladých ľudí, ktorí čerstvo vstúpili na pracovný trh, je podľa odborníka tvorba rezervy, zabezpečenie príjmu, príprava na vlastné bývanie a príprava na dôchodok. Zabezpečenie príjmu pritom vyrieši kvalitne nastavené rizikové životné poistenie, finančnú rezervu možno zabezpečiť napríklad sporiacim účtom.

Pri príprave na vlastné bývanie je dobrá kombinácia investičných produktov, ako sú napríklad realitné fondy či ETF fondy. Dôchodkové zabezpečenie môže zaistiť správne nastavený druhý a tretí dôchodkový pilier v kombinácii s akciovými ETF fondmi.

„Ideálny stav je vyhľadať odborníka hneď po vstupe na trh práce. Nastavíte si finančné návyky a naučíte sa správne pracovať s financiami,“ uzavrel Daráš.

Priority mladých sú jasné

Na jednej strane je pravda, že zarábanie a míňanie peňazí predstavuje jeden nekonečný, stále však prirodzený kolobeh. Na druhej strane je však otázne, či vždy míňame svoje peniaze rozumne a myslíme pri tom aj na svoju budúcnosť, nie len na momentálnu túžbu dopriať si.

Posledné obdobie roka a pol navyše prinieslo vysokú infláciu, akú sme tu nemali celé dekády. Výdavky Slovákov v uplynulých mesiacoch tak neúprosne rástli, avšak ich príjmy vo väčšine prípadov nie. Situácia tak viedla a stále i u mnohých vedie k poklesu úspor, pričom viac ako štvrtine ľudí spadli finančné rezervy za rok prakticky na nulu, píše SITA.

Ako pre Startitup podotýka finančný poradca Ján Zboran, mladých Slovákov môžeme zaradiť do dvoch skupín. Sú tu ľudia, ktorí si dokážu zo svojej výplaty niečo ušetriť, no zároveň tu sú ľudia, ktorí minú úplne všetko.

Podľa odborníka za to môže nedostačujúca finančná gramotnosť, nesprávne myslenie nad financiami alebo výchova. 

Vyššie spomenuté slová potvrdzuje aj finančná poradkyňa Katarína Drienková. „Mladí nie sú vedení k tomu, aby si peniaze odkladali. Bez ohľadu na to, koľko zarobia, minú všetko. Veľa peňazí ide na stravu, zábavu a cigarety. Necítia potrebu myslieť na budúcnosť,“ konštatuje pre Startitup.

Ako uvádza portál Pôžička úver v článku z decembra 2020, to, že mladí nevedia šetriť, nie je žiadne tajomstvo. Najviac peňazí míňajú na jedlo.

Zaujímavosťou však je, že v tejto situácii sa nebavíme o jedle zo supermarketu. Mladí ľudia si radšej objednajú hotové jedlo alebo sa najedia v kvalitnej reštaurácii či vo fast foode. O tom, že táto strava nie je najlacnejšia, tu písať ani nemusíme.

Zdroje: TASR, SITA, Pôžička úver

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá