Spoločnosť ESET sa konečne rozhodla, ktorý ateliér spolunavrhne nové sídlo a kampus

  • Architektonickú súťaž o budúcom návrhu nového sídla a kampusu ESET-u vyhral ateliér BIG
  • Ide o medzinárodné zoskupenie architektov, dizajnérov, urbanistov, krajinných architektov, interiérových a produktových dizajnérov, výskumníkov a inovátorov
  • Medzi ich dokončenými projektami sa nachádzajú napríklad centrála Google v USA či centrála automobilky Toyoty v Japonsku
ESET Areal Patronka BIG Londyn
  • Architektonickú súťaž o budúcom návrhu nového sídla a kampusu ESET-u vyhral ateliér BIG
  • Ide o medzinárodné zoskupenie architektov, dizajnérov, urbanistov, krajinných architektov, interiérových a produktových dizajnérov, výskumníkov a inovátorov
  • Medzi ich dokončenými projektami sa nachádzajú napríklad centrála Google v USA či centrála automobilky Toyoty v Japonsku

Partnerom spoločnosti ESET pri premene areálu bývalej Vojenskej nemocnice na bratislavskej Patrónke na centrum inovácií a kreativity bude svetovo uznávané architektonické štúdio Bjarke Ingels Group – BIG.

Architekti z jedného z najžiadanejších ateliérov súčasnosti sa stali víťazom medzinárodnej súťaže na koncepčného architekta, ktorú ESET vyhlásil v septembri minulého roka. 

ESET Campus vnímame aj v našej spoločnosti ako mimoriadne komplexný projekt, a preto sme výberu koncepčného architekta venovali veľkú pozornosť aj dostatok času. Už samotná medzinárodná súťaž a workshopy s oslovenými ateliérmi, ale tiež diskusie so slovenskými odborníkmi, ktorí nám s výberom pomáhali, nás výrazne posunuli nielen v uvažovaní o budúcom dizajne projektu, ale aj o aktuálnych témach ako sú udržateľnosť, ekológia či flexibilita pracovného prostredia. Tento výnimočný projekt navyše pripravujeme v čase, ktorý pred nás postavil úplne nové výzvy, preto som veľmi rád, že ho budeme realizovať práve s výnimočnými architektami z ateliéru BIG,“ uviedol k výsledkom súťaže prevádzkový riaditeľ ESET-u Pavel Luka.

Našou víziou je priniesť do fázy výstavby skutočne uhlíkovo neutrálny prístup a vytvoriť kampus, ktorý bude úzko prepojený s krásnym prírodným prostredím na úpätí Malých Karpát,“ povedal k myšlienke projektu partner BIG London Andreas Klok Pedersen.

Keďže v súťaži išlo o prezentáciu ideových návrhov a výber dlhodobého partnera na spoluprácu, výsledkom výberu zatiaľ nie je finálny dizajn a architektonický návrh projektu. Ten by mal vzniknúť v spolupráci ateliéru BIG, spoločnosti ESET a tiež zapojením lokálneho architektonického štúdia, ktorého výber sa aktuálne pripravuje.

Na základe spolupráce spoločnosti ESET s Fakultou architektúry a dizajnu STU v Bratislave sa architekti zo štúdia BIG zároveň stali garantami novootvoreného 25. vertikálneho ateliéru na FAD STU. V rámci neho budú v nasledujúcom školskom roku študenti pod ich vedením riešiť zadania spojené s témou inovačných centier a vedeckých parkov, udržateľnosti, ale aj dizajnových riešení v post-COVID ére.

ESET Areal Patronka
zdroj: ESET

Spoločnosť ESET získala pozemok v lokalite bratislavskej Patrónky v roku 2017. V areáli bývalej Vojenskej nemocnice plánuje vytvoriť ESET Campus – živé miesto, ktoré zmení túto časť mesta na epicentrum inovácií a kreativity v Bratislave.

Okrem nového sídla a globálneho vedecko-výskumného 2 centra ESET-u, kampus vytvorí kvalitné a podnetné prostredie pre IT a technologické firmy a startupy a prepojí ich s technicky zameranými vysokými školami.

Popri kvalitnom zázemí pre inovácie a výskum poskytne kampus širokú škálu ďalších užitočných služieb a prevádzok, kvalitné verejné priestory a sčasti aj rezidenčnú funkciu určenú najmä zamestnancom firiem. V kampuse majú vzniknúť aj moderné formy ubytovania pre študentov, ktoré môžu prehĺbiť integráciu vysokých škôl v rámci tohto inovatívneho ekosystému.

Dôležitou súčasťou kampusu bude športová infraštruktúra a auditórium, pričom mnohé z týchto priestorov bude môcť využívať aj široká verejnosť. Kampus bude postavený na princípoch funkčnosti, udržateľnosti a ekológie. V maximálnej možnej miere chce podporiť využívanie verejnej dopravy a maximálny komfort pohybu pre peších.

Okrem zastávok MHD sa v tesnej blízkosti areálu nachádza aj železničná zastávka, vďaka ktorej by sa vlaková doprava v tejto časti mesta mohla stať plnohodnotnou súčasťou verejnej dopravy.

Výherný ateliér BIG

Ateliér BIG je medzinárodné zoskupenie architektov, dizajnérov, urbanistov, krajinných architektov, interiérových a produktových dizajnérov, výskumníkov a inovátorov so sídlami v Kodani, New Yorku, Londýne a Barcelone. Štúdio aktuálne pracuje na mnohých projektoch naprieč Európou, v Severnej Amerike, Ázii a na Blízkom Východe.

Architektúra od zoskupenia BIG vychádza z dôkladnej analýzy toho, ako sa súčasný život neustále mení a vyvíja. V neposlednom rade sa zaoberá aj vplyvom multikultúrnej výmeny, globálnych ekonomických vzťahov a komunikačných technológií, ktoré si vyžadujú úplne nové prístupy k architektúre a urbanizmu.

Centrála Google, USA. Neustála expanzia a rast spoločností blízkych Google a jej materskej spoločnosti Alphabet viedli k tomu, že s rastúcou pracovnou silou dosiahli existujúce budovy svoje organizačné limity – pracovné tímy boli roztrúsené v mnohých budovách, ktoré boli oddelené veľkými parkoviskami. Na druhej strane, jedno centralizované sídlo nie je blízke prístupu Google a nie je urbanisticky vhodné ani pre samotné mesto Mountain View. Víziou BIG je vytvoriť pre Google replikovateľnú a škálovateľnú typológiu budov, ktorú bude možné adaptovať v rôznych typoch prevádzok v celej štvrti North Bayshore aj mimo nej.

zdroj: BIG

Toyota Woven City, Japonsko. Pre spoločnosť Toyota pracuje BIG na návrhu prvého svetového inkubátora, ktorý sa bude venovať rozvoju všetkých aspektov mobility. Tzv. Toyota Woven City (v preklade Pretkané mesto) má vzniknúť na úpätí hory Fuji v Japonsku a má sa stať živým laboratóriom na testovanie nových foriem mobility, autonómnych vozidiel, konektivity, vodíkovej infraštruktúry a na podporu spolupráce v rámci odvetvia.

zdroj: BIG

Londýnska centrála Google, UK. Nové sídlo Google v Londýne, situované v centre mesta v blízkosti najväčšej stanice King’s Cross, bude prvou vlastnou budovou spoločnosti Google mimo USA. Prepojenie novej 11-poschodovej stavby s existujúcim sídlom firmy na Pancras Square 6 a ďalšou budovou vytvorí King’s Cross Campus s potenciálom pojať až 7 000 zamestnancov. Kampus má prispieť k premene celej lokality King’s Cross na štvrť inovácií a podporiť rast vzdelanostnej ekonomiky. 

zdroj: BIG
Zdroj: TS ESET

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK