Spoločnosť Google dostala ďalšiu mastnú pokutu, dôvodom je blokovanie OS Android

  • Kórejská Komisia pre spravodlivý obchod vyšetruje spoločnosť Google od roku 2016
  • Pokuta, ktorú Google dostal, predstavuje takmer 150 miliónov dolárov
pjimage - 2021-09-14T114751.154
Unsplash/Lalo Hernandez Unsplash/Tingey Injury Law
  • Kórejská Komisia pre spravodlivý obchod vyšetruje spoločnosť Google od roku 2016
  • Pokuta, ktorú Google dostal, predstavuje takmer 150 miliónov dolárov

Juhokórejský protimonopolný úrad udelil Alphabet, materskej spoločnosti Google, pokutu 207 miliárd wonov (149,59 milióna eur) za zneužitie dominantného postavenia na trhoch s mobilnými operačnými systémami a aplikáciami.

Úrad to oznámil v utorok.

Podľa Kórejskej komisie pre spravodlivý obchod (KFTC) Google blokuje prispôsobené verzie operačného systému Android (OS), pričom jeho podmienky vzťahujúce sa na výrobcov zariadení predstavujú zneužitie dominantného postavenia na trhu a obmedzujú hospodársku súťaž.

Google oznámil, že sa plánuje odvolať a tvrdí, že rozhodnutie ignoruje výhody, ktoré ponúka kompatibilita systému Android s inými programami, a oslabuje výhody, ktoré majú spotrebitelia.

google
zdroj: Unsplash/Greg Bulla

Pokuta prichádza v deň, keď nadobudla účinnosť novela juhokórejského zákona o telekomunikáciách – ľudovo nazývaná zákon proti Googlu. Ten zakazuje prevádzkovateľom obchodov s aplikáciami, ako je Google, požadovať od vývojárov softvéru používanie svojich platobných systémov.

Táto požiadavka vývojárom prakticky zabránila účtovať si provízie za nákupy v aplikácii. Zákon tak vlastne lukratívne monopoly Play Store a App Store označili za nezákonné.

Komisia KFTC uviedla tiež, že Google brzdí hospodársku súťaž tým, že núti výrobcov zariadení pri podpise kľúčových zmlúv týkajúcich sa licencií v obchode s aplikáciami dodržiavať dohodu o fragmentácii (AFA).

Na základe AFA nemohli výrobcovia vybaviť svoje telefóny upravenými verziami systému Android, známymi ako Android forks. To pomohlo Googlu upevniť si dominantné postavenie na trhu s mobilnými operačnými systémami, tvrdí KFTC.

Minulý týždeň zase americký súd nariadil spoločnosti Apple, aby v protimonopolnom boji s výrobcom Fortnite Epic Games uvoľnila kontrolu nad svojim platobným systémom App Store.

Google a Apple dominujú trhu s on-line aplikáciami v Južnej Kórei, 12. najväčšej ekonomike sveta, známej vďaka svojim technológiám. Kórejská Komisia pre spravodlivý obchod vyšetruje spoločnosť Google od roku 2016.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK