Spoločnosť Microsoft testovala štvordňový pracovný týždeň. Produktivita sa zvýšila o desiatky percent

  • Spoločnosť zaznamenala nárast produktivy až o takmer 40%
  • Spotreba elektrickej energie bola o 23% nižšia a spotreba kancelárskeho papiera o približne 58%
  • Spoločnosť zaznamenala nárast produktivy až o takmer 40%
  • Spotreba elektrickej energie bola o 23% nižšia a spotreba kancelárskeho papiera o približne 58%

Čo najvyššia efektivita práce zamestnancov je snom nejedného zamestnávateľa nielen na Slovensku a na jej dosiahnutie zamestnávatelia využívajú rôzne metódy či formy motivácie. Príkladom toho je aj spoločnosť Microsoft, ktorá sa s cieľom zvýšiť produktivitu práce rozhodla skrátiť pracovný týždeň, informuje o tom cnbc.com.

Technologický gigant prišiel v Japonsku s experimentom, ktorého hlavnou myšlienkou bolo skrátiť pracovný týždeň na 4 dni a predĺžiť tak zamestnancom víkend.

Zvýšenie produktivy o 40%

V rámci výzvy „Work Life Choice Challenge“ boli v auguste piatkami zatvorené všetky kancelárie, pričom približne 2300 zamestnancov malo možnosť čerpať špeciálne platenú dovolenku. Skúšobné obdobie ukázalo, že spoločnosť v porovnaní s augustom v minulom roku zaznamenala nárast produktivy až o takmer 40%.

zdroj: Pexels

Okrem zvýšenia produktivy však pozitívne hodnotia aj úsporu elektrickej energie, ktorá bola o 23% nižšia. V rovnakom období navyše zaznamenali aj výrazne menšiu spotrebu kancelárskeho papiera o približne 58%.

Skrátenie pracovného týždňa si pochvaľovali aj samotní zamestnanci, z ktorých viac než 92% opýtaných uviedlo, že boli s týmto systémom spokojní. Spoločnosť sa preto rozhodla, že podobnú výzvu zrealizuje aj počas zimného obdobia.

Skrátený pracovný týždeň na Slovensku

Taktika skráteného pracovného týždňa je v súčasnosti už realitou viacerých svetových firiem. Napriek tomu, že štvordňový pracovný týždeň testujú viaceré štáty, naši zamestnávatelia v tejto oblasti vidia aj určité mínusy.

Skrátený pracovný týždeň si pred niekoľkými rokmi mohli vyskúšať aj zamestnanci viacerých firiem na Slovensku. V tomto prípade sa však nejednalo o snahu zvýšiť produktivitu práce. V roku 2009 štvordňový pracovný týždeň zaviedli napríklad Železiarne Podbrezová, U.S. Steel Košice či Lesy SR.

Zamestnanci však za voľný pracovný deň nedostali žiadnu náhradu mzdy a nešlo ani o snahu zvýšiť produktivitu práce. Skrátenie bolo totiž súčasťou úsporných opatrení, ktoré mali reagovať na vtedajšiu hospodársku krízu, informoval denník SME.

Zdroj: Cnbc, SME

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá