Spoločnosť vyvíjajúca nadzvukový Air Force One ukázala v akom luxuse bude cestovať americký prezident a jeho hostia

  • Minulý rok v septembri bol medializovaný kontrakt medzi začínajúcou leteckou spoločnosťou Exosonic a Vzdušnými silami USA
  • Teraz spoločnosť ukázala v akom luxuse sa budú prepravovať americký prezident a viceprezident
  • Vo výbave nemajú chýbať luxusné kožené, dubové a kremenné kovanie, súkromné ​​pracovné a odpočinkové vybavenie
  • Luxus lietadla si budú politici môcť užívať počas letu, ktorý bude dvakrát rýchlejší ako teraz
Exosonic
Facebook/Exosonic
  • Minulý rok v septembri bol medializovaný kontrakt medzi začínajúcou leteckou spoločnosťou Exosonic a Vzdušnými silami USA
  • Teraz spoločnosť ukázala v akom luxuse sa budú prepravovať americký prezident a viceprezident
  • Vo výbave nemajú chýbať luxusné kožené, dubové a kremenné kovanie, súkromné ​​pracovné a odpočinkové vybavenie
  • Luxus lietadla si budú politici môcť užívať počas letu, ktorý bude dvakrát rýchlejší ako teraz

Minulý rok v septembri bol medializovaný kontrakt medzi začínajúcou leteckou spoločnosťou Exosonic a Vzdušnými silami USA, ktoré zadali kontrakt na 24 mesiacov v hodnote 1 milióna dolárov. Lietadlo má dokázať lietať rýchlosťou Mach 1,8 a pýši sa tlmeným sonickým treskom. Prototyp by mal byť hotový okolo roku 2025.

CNN Travel teraz získali exkluzívne zábery vnútra lietadla, ktoré by mohlo prepravovať významných pasažierov.

Lietadlo by mohlo slúžiť viceprezidentovi 

Funkcie prezidentských lietadiel sa líšia podľa potreby ich pasažierov, ale lietadlo, ktorého vnútro spoločnosť odhalila CNN by sa mohlo primárne používať ako Air Force Two. To je volajúci znak pre lietadlo amerického viceprezidenta. V tomto prípade ide o viceprezidentku Kamalu Harris. 

Prezidentská verzia odvezie 31 pasažierov, oproti pôvodnej komerčnej verzii z 70 pasažiermi.  

Vo výbave nemajú chýbať luxusné kožené, dubové a kremenné kovanie, súkromné ​​pracovné a odpočinkové vybavenie. Luxus lietadla si budú politici môcť užívať počas letu, ktorý bude dvakrát rýchlejší ako teraz.

 „V rámci tohto konceptu plánujeme implementovať nové technológie, ktoré dnes nie sú k dispozícii alebo ktoré (zatiaľ) na komerčných alebo obchodných lietadlách nevidíte,“ hovorí Stephanie Chahan, hlavná návrhárka interiéru lietadiel spoločnosti Exosonic pre CNN.

Luxusné vybavenie má pomôcť aj pri práci 

Prvým z dvoch súkromných apartmánov je konferenčná miestnosť pre troch cestujúcich so zabezpečenou videokonferenciou, vďaka ktorej môžu cestujúci pracovať online.

 „Takže či už lietajú s viceprezidentom alebo prvou dámou alebo prvým gentlemanom, tu by sme mali veľkú flexibilitu,“ uviedla Chahan.

zdroj: Facebook/Exosonic

Druhá miestnosť pre osem cestujúcich má ploché sedadlá a nastaviteľné výšky stola. Je to miesto, kde môže personál politikov pracovať alebo aj odpočívať.

V hlavnej kabíne sa nachádza 20 sedadiel rovnakých ako v obchodnej triede. Nechýbajú ani dve kuchyne, dve toalety a úložný priestor.

 „Dizajn kabíny bol inšpirovaný výkonnou pobočkou USA a jeho poslaním a hodnotami, ako aj sokolom sťahovavým, ktorý je známy svojou rýchlosťou – pohybom aj krásnym vzhľadom,“ hovorí Chahan.

Disponovať bude aj tlmeným sonickým treskom 

„Tlmený sonický tresk umožňuje cestujúcim lietať nadzvukovou rýchlosťou bez toho, aby tým na zemi spôsoboval rušivé zvuky,“ uviedol hovorca AFMC Daryl Mayer. Sonický tresk vzniká, keď je rýchlosť zdroja zvuku väčšia alebo sa rovná rýchlosti zvuku, teda napríklad, keď stíhacie lietadlá prekonávajú rýchlosť zvuku. Akusticky môže pripomínať výbuch plynu alebo výbušnín.

Lietadlo, ktoré môže letieť touto rýchlosťou, by teoreticky mohlo dosiahnuť rýchlosť 2 221 km/h a znížiť tak čas strávený v lietadle minimálne o polovicu.

„Lietadlo spoločnosti Exosonic môže poskytnúť vrcholovým vodcom USA a diplomatom rýchlu prepravu po celom svete, aby sa stretli s inými hlavami štátov, alebo reagovali na vývoj situácií na  celej zemi,“ uviedol CEO Exosonic Norris Tie v tlačovej správe.

Air Force One v súčasnosti využíva upravené Boeingy

Podľa Bieleho domu americký prezident v súčasnosti využíva dva špeciálne upravené Boeingy 747-200B. Označenie lietadiel je 28000 a 29000 s vojenským typovým označením VC-25A. Ak je na palube úradujúci prezident USA, rádiový volací znak tohto lietadla je automaticky „Air Force One“. Lietadlá sú jedny z najrýchlejších na svete, môžu dosahovať rýchlosť 966 km/h, čo je v niektorých podmienkach a výškach takmer rýchlosť zvuku.

zdroj: TASR/AP/Exosonic,Ismael Francisco

Lietadla sú upravené trojpodlažne, aby v nich bolo možné vykonávať prácu rovnako, ako v pracovni Bieleho domu. Prezident má v lietadle aj svoju vlastnú spálňu. Interiér lietadla je vybavený tak, aby mal šéf Bieleho domu a jeho personál prístup ku všetkej technike, ktorú potrebujú k práci. Medzi vybavením nechýbajú zabezpečené telefóne linky, fax, dátové zariadenia, kopírky, tlačiarne, či počítače.

Zdroj: CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech