Spoluzakadateľ Hopinu stojí za novým startupom, ktorý má šancu stať sa jedným z najúspešnejších v Európe

 • Martin Winkler vybudoval Hopin. Peniaze aj skúsenosti teraz investoval do nového startupu
 • Na Wilio nájdeš vyše 20 000 overených remeselníkov a 35 000 dokončených projektov
 • Termíny a rozsah zadávaš ty. Konečne sa nemusíš nikomu prispôsobovať
wilio 2817390
WILIO
 • Martin Winkler vybudoval Hopin. Peniaze aj skúsenosti teraz investoval do nového startupu
 • Na Wilio nájdeš vyše 20 000 overených remeselníkov a 35 000 dokončených projektov
 • Termíny a rozsah zadávaš ty. Konečne sa nemusíš nikomu prispôsobovať

Martin Winkler stál pri vzniku Hopinu, najúspešnejšej slovenskej aplikácie v taxi oblasti. Získané peniaze i skúsenosti sa rozhodol investovať do ďalšieho veľkého projektu menom WILIO, v spolupráci s ďalším spoluzakladateľom a CEO, Františkom Duračinským.

Appka WILIO funguje ako marketplace. Uverejníš, čo potrebuješ spraviť – oprava práčky, maľovanie izby či kachličkovanie – a skúsení majstri sa o tvoju ponuku pobijú. Ešte pred pár rokmi by si remeselníka musel hľadať na internete a prispôsobovať sa jeho termínom. Vo Wilio však dostaneš odpoveď za niekoľko minút a všetko máš v rukách ty – vrátane výberu majstra.

Cieľom aplikácie je revolucionizovať a liberalizovať segment remeselných prác. Vďaka Winklerovi a Duračinskému pôjdu ceny remeslných projektov o niečo nižšie a kvalita by mala narastať.

zdroj: WILIO

zdroj: WILIO

Aké sú v dnešnej dobe kľúčové faktory na to, aby mal startup vôbec šancu na úspech?

Kľúčovým faktorom je situácia na trhu. Používatelia musia byť službe otvorení. Vďaka prudkému rastu e-commerce za posledných desať rokov sú zákazníci naučení hľadať a objednávať rôzne služby online. Dôverujú online recenziám a požadujú rýchlosť pri riešení svojich požiadaviek. Toto všetko sú predpoklady úspechu platformy akou je WILIO,” upozorňuje František Duračinský.

A starostlivosť o používateľov je na prvom mieste. František s Martinom dbajú na slušnú komunikáciu, férovosť či dopredu oznámenú cenu projektu.

Aplikáciu Wilio sme otestovali aj my

Aplikácia je skvele prepracovaná. Od prvého spustenia až po hotový projekt. Už len samotné zadávanie projektu je sofistikovaný proces. Nielenže musíš zadať podrobnosti opravy a adresu, no ak sa ti, dajme tomu, pokazil vysávač, treba zadať aj značku, dodať fotografiu a ďalšie podrobnosti.

Keď však svoj projekt podrobne špecifikuješ a zverejníš ho, za pár minút sa ti začne hrnúť veľké množstvo ponúk. U každého remeselníka pritom vidíš všetky jeho hodnotenia a recenzie, pričom nechýba ani hviezdičkový systém – podobne, ako v aplikácii Hopin.

Navyše, WILIO všetkých opravárov kontroluje, vďaka čomu sa určite nepopáliš. Špičkový interface, prepracovanosť a funkcionalitu hodnotíme na 8,5/10.

Svoj projekt musíš najprv do detailov špecifikovať

zdroj: WILIO

Slováci si neradi „špinia” ruky

O tom, že si Slováci radi za seba radi nájdu náhradu, svedčia aj čísla a fakty z WILIO. Vďaka nim vieme, že Slováci nehľadajú pomoc, len keď niečo nevedia, ale aj vtedy, keď sa im jednoducho nechce alebo nemajú čas. Nemusíš sa preto cítiť zle, ak si cez aplikáciu zavoláš napríklad upratovačku, keďže to isté spravili aj tisícky iných Slovákov. Aj napriek tomu, že upratať zrejme vedia aj sami.

Medzi top najžiadanejšie kategórie patria:

 • Maliar
 • Murár
 • Vodár
 • Inštalatér
 • Upratovačka
 • Elektrikár 

Remeselníci a maliari si ľahko zarobia vyše 2 000 eur

Podľa zakladateľa Duračinského však tvoria WILIO predovšetkým používatelia a remeselníci. „Máme vyše 20 000 poskytovateľov služieb, ktorým pomáhame dostať sa k zákazníkom. A do dnešného dňa sme našli poskytovateľov služieb pre vyše 35 000 zákazníkov.

Dopyt je teda naozaj veľký a ak patríš medzi ľudí, ktorí majú čo ponúknuť, môžeš si cez WILIO slušne zarobiť.Takýto spôsob je výhodný pre obe strany, pretože zákazník ušetrí a ten, kto službu poskytuje, si zas zarobí viac, ako keby bol zamestnancom veľkej spoločnosti. Naším cieľom je podporovať malých a stredných podnikateľov,” hovorí spoluzakladateľ, Martin Winkler.

O tom, že ide o úspešný slovenský projekt, svedčí aj to, že za posledných 12 mesiacov boli cez WILIO sprostredkované projekty v hodnote až 27 miliónov eur.

zdroj: WILIO

Žiadni špekulanti

Odpoveď na dopyt tu v 70 % prípadoch dostaneš za pár minút, vieš sa tak okamžite dohodnúť na spolupráci a nemusíš čakať do druhého dňa, kým ti niekto odpovie alebo zdvihne telefón, ako to funguje pri ostatných remeselníkoch.

Určite však dobre vieš, že získať dôveru Slovákov nie je jednoduché. Pri bežných remeselníkoch ľudia postupujú opatrne, WILIO preto ponúka ich hodnotenie aj recenzie, vďaka čomu presne vieš, koho prosíš o pomoc a spoluprácu. Už pri registrácii sa preto overuje telefónne číslo a realizujú sa aj skríningové hovory, vďaka čomu si nikdy nedohodneš žiadneho špekulanta.

Väčšina ľudí sa teda spolieha na reálne recenzie od zákazníkov. „To je ten najdôležitejší údaj. Máme za sebou vyše 35 000 projektov, z ktorých sme zozbierali referencie. Keď príde nový zákazník, dostane overenú informáciu o tom, akú kvalitnú prácu poskytovateľ odvádza, ako komunikuje a aká je jeho cenová úroveň,” hovorí František.

Spoluzakladateľ tiež nepoctivým majstrom odkazuje, že na Wiliu skrátka nemajú miesto.Ak poskytujete kvalitné služby, u nás si nájde prácu každý, komu záleží na kvalite, férovom a slušnom prístupe a kto uvažuje dlhodobo. Z Wilia vylučujeme skúšačov, ktorí povedia, že prácu urobia za 5 000 eur, aj keď reálna cena je 500 eur. Rovnako takých, ktorí poskytujú nekvalitné služby, hovorí František.

zdroj: WILIO

WILIO sa chce svojím prístupom stať prvou voľbou, keď ľudia potrebujú akúkoľvek službu, a to nielen na Slovensku, ale aj v ostatných európskych krajinách. Službu si môžeš vyskúšať na stránke wilio.sk, alebo prostredníctvom aplikácie, ktorá je zadarmo k stiahnutiu na Google Play aj na App Store.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech