Spor Coop Jednota vs. ochranári: Nedemokratickým spôsobom sa nás snažili umlčať

  • OZ Humánny pokrok a potravinový reťazec Coop Jednota Slovensko sa dostali do sporu
  • Predmetom bol predaj vajec z klietkového chovu
  • Súdny spor vyhralo občianske združenie a tak môžu v kampani proti reťazcu pokračovať. COOP Jednota sa však naďalej bráni
coop jednota
Wikimedia/TASR
  • OZ Humánny pokrok a potravinový reťazec Coop Jednota Slovensko sa dostali do sporu
  • Predmetom bol predaj vajec z klietkového chovu
  • Súdny spor vyhralo občianske združenie a tak môžu v kampani proti reťazcu pokračovať. COOP Jednota sa však naďalej bráni

Coop Jednota Slovensko je posledným veľkým reťazcom, ktorý sa ešte nezaviazal ochraňovať sliepky vo svojej dodávateľskej sieti. Negatívnu kampaň ochraňujúcu zvieratá, za ktorou stojí Humánny pokrok, môže občianske združenie od dnešného dňa šíriť ďalej.

Súd dal za pravdu ochranárom

Hoci sa obhajujú tým, že ich potraviny sú domáce a farmárske, v regáloch stále nájdeš vajcia, ktoré sú získané síce od slovenských odberateľov a veľkostatkárov, no každopádne z najhorších podmienok. Sliepky sú natlačené v malých, špinavých klietkach a podľa slov ochranárov vystavené najväčšej krutosti.

zdroj: Ilustračný obrázok (wikimedia)

Čítaj viac >> Ochranári chcú dať stopku vajciam z klietkového chovu v Coop Jednote. Reťazec sa bráni

Súd dal jednoznačne za pravdu ochranárom. Krajský súd v Bratislave zrušil uznesenie okresného súdu, ktoré zakazovalo občianskemu združeniu Humánny pokrok negatívne informovať o reťazci Coop Jednota. Podľa súdu došlo k neoprávnenému zásahu do slobody prejavu ochranárov.

Jednota sa ešte koncom minulého roka ohradila voči kampani, ktorú začalo proti nim viesť občianske združenie. Dostala názov Viac neznesiem. Vznikli nielen fyzické protesty pred predajňami, ale aj online petícia, pod ktorú sa podpísalo takmer 5000 ľudí. Podali podnet na okresný súd, ktorý sťažnosti okamžite vyhovel.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Humánny pokrok sa nevzdával, odvolali sa a všetko dopadlo v ich prospech. Dnešným dňom boj za práva zvierat pokračuje.

Vo vyspelých spoločnostiach je absolútne neprijateľné, aby sa veľké korporácie, s miliardovými tržbami namiesto dobiehania základných štandardov ochrany zvierat, snažili nedemokratickými požiadavkami umlčať ochrancov zvierat súdom. Taktiež sme veľmi radi, že súdy na Slovensku ešte stále fungujú a dokážu hájiť naše základné občianske práva. Považujeme to aj za jasný signál pre Coop Jednota, že nadišiel čas postaviť sa krutosti voči sliepkam čelom a namiesto bojovania s ochranármi, prišiel čas dobiehať základné štandardy ochrany zvierat v ich dodávateľskej sieti,” dodal koordinátor kampane Viac neznesiem, Martin Smrek.

COOP Jednota sa však naďalej bráni

Rozhodnutie súdu nekomentujeme a keďže je tento problém širší a týka sa všetkých slovenských obchodníkov, problematikou klietkového chovu sa už aktuálne zaoberá Zväz obchodu SR v spolupráci s Úniou hydinárov a Ministerstvom pôdohospodárstva a RV SR,“ vysvetlil pre StartitUp stanovisko Branislav Lellák, vrchný riaditeľ obchodnej sekcie CJS.

Únia hydinárov SR sa cíti byť pod stresom. Do zmeny chovu nosníc v klietkach investovali slovenskí hydinári milióny eur. Preto je pre všetkých chovateľov nosníc neefektívne meniť spôsob chovu pred uplynutím doby životnosti týchto technológií, pretože to výrazne predražuje produkciu vajec v SR, vyhlásili v tlačovej správe.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Klietkový chov už stopli aj tie najväčšie firmy

Klietkový chov je  v súčasnosti najhoršou a stále legálnou alternatívou pre sliepky. Počas posledných rokov sa od neho začali odvracať tie najväčšie firmy naprieč všetkými sektormi a v súčasnosti sa už v Európe zaviazalo takmer 800 firiem, že s klietkovými vajcami skončia.

Tlak zahraničných obchodných reťazcov nemá však podľa Únie hydinárov SR žiadne kvalitatívne opodstatnenie. Dôvodom je fakt, že kvalita a zloženie vajec vôbec nezávisí od spôsobu chovu nosníc. Nie je dôležité, či nosnica bola chovaná v obohatenej klietke, na podstielke, vo voliére alebo vo voľnom výbehu. Pretože kvalitu a zloženie vajec ovplyvňuje iba krmivo, ktoré nosnica konzumuje a jeho zloženie. O kvalite života nosnice vypovedajú 2 základné údaje – počet znesených vajec a počet uhynutých nosníc. Tieto ukazovatele sú v klietkovom ako aj v alternatívnych  porovnateľné, dodávajú hydinári.

V susednom Česku skončilo s používaním vajec z klietkového chovu už 15 reťazcov pokrývajúcich 90% maloobchodného trhu. V Poľsku 33 reťazcov, vrátane 9 z 10 najväčších. V Rakúsku už sa pred vyše dekádou takto zaviazali všetky reťazce. Na Slovensku tak urobili už Tesco, Lidl, Billa, Kaufland, Kraj, Terno a Delia, ktoré spolu pokrývajú 75 % maloobchodného trhu s potravinami.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Čítaj aj >> Najznámejšie bratislavské hotely dali stopku vajciam z klietkového chovu. Koľko ich to bude stáť? 

Teší nás, že sa odvolací súd stotožnil s našimi argumentmi a zmenil rozhodnutie okresného súdu, ktorým bolo celkom neodôvodnene zasiahnuté do slobody prejavu a práva na informácie,” oznámil s potešením Andrej Majerník, ktorý OZ na súde zastupoval s tým, že proti tomuto rozhodnutiu sa nie je možné odvolať.

Združenie Humánny pokrok preto bude ďalej pokračovať v kampani a požadovať, aby sa Coop Jednota zaviazala ukončiť predaj vajec z klietkového chovu najneskôr do roku 2025.

 

Zdroje: TSHumánnypokrok, uniahydinárov.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá