Spor pre palacinky: Černákova kuchyňa Kočnera vo väzení rozzúrila

  • Jedinečný príbeh z Leopoldova baví Slovensko
  • Ako zákazník Kočner vynadal kuchárovi Černákovi
mikuláš černák marian kočner
Ilustračný obrázok, TASR/Jakub Kotian
  • Jedinečný príbeh z Leopoldova baví Slovensko
  • Ako zákazník Kočner vynadal kuchárovi Černákovi

Prezývka Brucho ho vďaka jeho zavalitej postave a slabosťou k chutnému jedlu sprevádzala celý život. Podnikateľ Marian Kočner však na pochúťky nezanevrel ani počas svojho pobytu vo väzení, kde sa nebojí vyjadrovať svoju nespokojnosť s jedlom, ktoré mu je „proti srsti“. 

Portál Pluska priblížil príbeh z väznice v Leopoldove, kde sa v jedálni Kočner rozčúlil kvôli jeho nespokojnosti s jedlom. „Ja toto jesť nebudem, palacinky majú byť tenké,“ mal povedať. Svoju kritiku adresoval kuchyni, v ktorej mal vtedy službu niekdajší šéf banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák.

Černák si zatiaľ nepodal žiadosť o prepustenie

Kočner si v súčasnosti v Leopoldove odpykáva 19-ročný trest za falšovanie zmeniek TV Markíza. S palacinkami nebol spokojný a jeho slová kritiky si z väzenskej kuchyne vypočul aj Mikuláš Černák, ktorého odsúdili na doživotie za desiatky vrážd. Ten strávil vyše 25 rokov vo väzení, väčšinu z nich izolovaný vo svojej cele s minimálnym vybavením. 

Celé Slovensko je teda v očakávaní, kedy tento boss požiada o prepustenie, na čo má nárok po odpykaní si 20 rokov trestu. Túto žiadosť si však Mikuláš Černák zatiaľ nepodal. 

Motivácia arogantného Kočnerovho správania teda nie je známa, no medzi najhoršími zločincami na Slovensku zrejme nepanuje najlepšia atmosféra. Podľa informácií malo dôjsť k ostrej výmene názorov, avšak iba v slovnej podobe. 

Kočner v minulosti vyskúšal viaceré diéty či kúry a dal si dokonca vyoperovať trištvrte žalúdka, ako prvý presadzoval na Slovensku ajurvédu, vďaka ktorej schudol štyridsať kíl.

„Je za tým päťtisícročná indická medicínska ajurvéda. Kompletne som prekopal životosprávu, dokonca som s tým rozbehol biznis,“ pochválil sa pred deviatimi rokmi. „Začal som zdravo jesť, vynechávam mastné jedlá a sladké nápoje. Všetko je to na prírodnej báze,“ rozprával vtedy naradostený.

Marian Kočner na Sude
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Vyučený automechanik Černák v kuchyni pracuje dlhodobo

Bývalý mafián Mikuláš Černák pracuje vo väzenskej kuchyni už niekoľko mesiacov. Z oddielu doživotných trestov s veľmi prísnym režimom ho preradili do programu Šanca na návrat, ktorý má ľuďom žijúcim za mrežami pomôcť pri­praviť sa na šok z návratu na slobodu. Za dvadsaťpäť rokov prežitých za múrmi väznice sa život vonku zmenil na nepoznanie.

Černák teraz už neprichádza do styku len s pár väzňami z vedľajších ciel, pohybuje sa po oveľa väčšom priestore. Na rozdiel od veľkopanského Kočnera pochádza z chudobného Horehronia. Vyučil sa za automechanika a pred tým, ako sa pre vraždy, únosy a výpalníctvo mohol kúpať v šampanskom, pracoval ako šofér autobusu.

Pred šiestimi rokmi sa Mikuláš Černák rozhodol prelomiť mlčanie. Postupne začal rozkrývať svoju temnú minulosť, preto súd nariadil odborníkom opäť vypracovať znalecký posudok o jeho duševnom stave. Pôvodne bol skeptický, obával sa, že posudkoví experti budú zaujatí. ako sme ťa informovali v tomto článku.

V hlavnom procese proti nemu totiž vypracovali posudky dvaja psychiatri, ktorí s ním údajne ani minútu neprehovorili. Róbert Mathé, jeden zo znalcov, vyjadril pred súdom svoj názor, že Černák trpí disociálnou poruchou osobnosti, ktorá sa prejavuje vo forme nekompromisného správania a túžby po manifestácii moci.

Týmto tvrdením naznačil, že jeho problémy nie sú výsledkom duševnej poruchy, ale skôr vývojovej chyby, ktorá sa vytvorila v jeho detstve pre jeho nadmerné hyperaktívne správanie. Róbert Mathé dodal, že Černák má mimoriadnu schopnosť prispôsobiť sa rôznym situáciám a okolnostiam, čo môže mať vplyv na jeho konanie.

Nakoniec však Černák s vytvorením nového posudku súhlasil. Trojica odborníkov ho rok a pol dôkladne skúmala, komunikovala s ním a preskúmala jeho kriminálne spisy.

Černák, zadržanie advokáta
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Nové posudky hovoria o Černákovej „premene“

Od apríla 2023 má Černák možnosť kedykoľvek požiadať o podmienečné prepustenie. Zaujímavým faktom je, že dodnes tak neurobil, aj keď sa už niekoľko mesiacov nachádza v leopoldovskej väznici. Tam ho zaradili do národného projektu s názvom Šanca na návrat.

Cieľom tohto projektu je podporiť návrat väzňov z výkonu trestu do spoločnosti a znižovať riziko sociálneho vylúčenia, zvýšiť ich šance na zamestnanie, znížiť možnosť opakovania trestnej činnosti a integrovať ich do normálneho života tak, aby sa vyhli možným krízovým situáciám.

Na vypracovaní nových posudkov Mikuláša Černáka sa podieľali psychiatri Ivan André a Ľubomíra Izáková spolu so psychológom Dušanom Kešickým. Títo odborníci sa s ním rozprávali dlhé hodiny. Dali mu absolvovať rôzne psychologické testy a dôkladne preskúmali jeho spisy. Ich úlohou bolo zhodnotiť jeho psychický stav a pravdepodobnosť úspešnej nápravy.

V jednej časti posudku psychológ Dušan Kešický napísal, že „motívom konania odsúdeného nie je pomsta osobám žijúcim na slobode, ktoré doteraz neboli potrestané, ale práve naopak, snahou je odstránenie nevyjasnených okolností“.

Podľa expertov má Černák „všetky osobnostné a pravdepodobne i sociálne predpoklady, aby tento proces po odpykaní trestu bol úspešný“.

Zdroje: Pluska, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá