Sporná krajina požiadala o vstup do EÚ. Už beztak napätá situácia by sa mohla ešte viac vyostriť

  • Kosovo požiadalo o štatút kandidáta na vstup do EÚ
  • Srbsko žiadosť rázne odmieta
  • V krajine je situácia veľmi napätá
kosovo
Vlajka Kosova, Flickr/amanderson2/Xavier Caballe
  • Kosovo požiadalo o štatút kandidáta na vstup do EÚ
  • Srbsko žiadosť rázne odmieta
  • V krajine je situácia veľmi napätá

O vstup do Európskej únie má záujem ďalšia krajina. Je ňou sporné Kosovo, ktoré požiadalo EÚ o kandidátsky status prostredníctvom oficiálnej žiadosti, pod ktorú sa podpísali všetci vrcholní predstavitelia krajiny. O udalosti informuje TASR s odvolaním sa na agentúru AP.

Nová kapitola

Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová, predseda parlamentu Glauk Konjufca a premiér Albin Kurti podpísali žiadosť, ktorú plánujú vo štvrtok odovzdať Českej republike. Tá má v súčasnosti rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ.

Toto je otváranie novej kapitoly,“ povedal Kurti. „Pokrok bude závisieť od našej oddanosti k hlbokým a transformatívnym reformám, ktoré posilnia našu demokraciu a hospodárstvo,“ povedal.

Kosovo má dlhoročný spor so Srbskom, ktoré okamžite Európsku úniu požiadalo, aby proces kosovskej kandidatúry zrušila. Prístupový proces Kosova, ktoré o členstvo v EÚ požiadalo ako posledná z krajín západného Balkánu, bude pravdepodobne dlhý a náročný – a to nie len z dôvodu napätej situácie so Srbskom, analyzuje AP.

Kosovo, ktoré obývajú prevažne etnickí Albánci, vyhlásilo v roku 2008 nezávislosť od Srbska. Srbsko ho však odmieta uznať a doteraz považuje Kosovo za súčasť svojho územia. Nezávislosť Kosova neuznáva ani päť členských krajín EÚ: Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko.

Srbsko reagovalo na kosovskú žiadosť o členstvo v EÚ hnevom, píše AP. Srbskí predstavitelia uviedli, že päticu krajín, ktoré nezávislosť Kosova neuznávajú, požiadajú, aby túto iniciatívu v Bruseli blokovali.

Napätá situácia

Spory medzi dvoma spomínanými krajinami pritom nie vždy ostávajú na diplomatickej úrovni. Pomerne časté sú aj hraničné ozbrojené konflikty. Jeden z nich sa odohral len niekoľko dní dozadu.

Na severe Kosova, kde žijú najmä etnickí Srbi, sa v noci na nedeľu ozývala streľba a výbuchy, obyvatelia zablokovali aj niekoľko ciest. Urobili tak napriek tomu, že vláda odložila voľby naplánované na 18. decembra, proti ktorým Srbi protestovali. TASR správu prevzala z agentúry AP.

KFOR 3
zdroj: Flickr/Kosovo Forces, Sarah A. Cummings

Policajná a justičná misia EÚ zameraná na podporu právneho štátu v Kosove (EULEX) vyhlásila, že na jej hliadku v noci niekto hodil granát. Incident si nevyžiadal žiadne škody na zdraví ani majetku.

V misii EULEX sa nachádza 134 príslušníkov polície z Poľska, Talianska a Litvy, ktorí ľudí zodpovedných za výtržnosti vyzvali, aby „od svojich provokatívnych činov upustili“.

Srbský prezident Aleksandar Vučič v sobotu oznámil, že bude Severoatlantickú alianciu (NATO) oficiálne žiadať o povolenie na vyslanie srbských jednotiek na sever Kosova na základe rezolúcie Rady bezpečnosti OSN. Pripustil však, že NATO s najväčšou pravdepodobnosťou nebude súhlasiť.

Na vine sú nadchádzajúce voľby

Napätie medzi Srbskom a Kosovom sa zvýšilo po oznámení o plánovaných komunálnych voľbách. Dôvodom ich konania je, že zo svojich funkcií odstúpili srbskí starostovia a lokálni predstavitelia v štyroch obciach na severe Kosova.

Protestovali tým proti plánovaným krokom Prištiny, čo sa týka pokutovania vodičov, ktorí si na vozidlách nevymenili srbské poznávacie značky za kosovské. Tento spor sa medzičasom podarilo urovnať.

vlajka kosovo
zdroj: TASR/AP/Milos Miskov

Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová následne v snahe deeskalovať napätie voľby preložila z pôvodného decembrového termínu na apríl budúceho roku.

V súčasnosti už takmer výlučne etnicky albánske Kosovo sa v roku 1999 s pomocou Severoatlantickej aliancie oddelilo od Srbska a v roku 2008 vyhlásilo nezávislosť.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá