Športovci sa spoločne postavili za lepšie Slovensko. Pridali sa tak k umelcom a folkloristom

  • Po folklórnej obci sa za slušnú a demokratickú krajinu postavili aj športovci a umelci
  • Vyhlasujú #nievmojomdrese a #postavmesaspoločne za krajinu, v ktorej sa nebudú presadzovať extrémne názory a radikálne riešenia
  • Apelujú na krvavé dejiny, ktoré sa pred 75 rokmi skončili ďalšou totalitou
postavme sa slusne
TASR: Jakub Kotian, Martin Baumann
  • Po folklórnej obci sa za slušnú a demokratickú krajinu postavili aj športovci a umelci
  • Vyhlasujú #nievmojomdrese a #postavmesaspoločne za krajinu, v ktorej sa nebudú presadzovať extrémne názory a radikálne riešenia
  • Apelujú na krvavé dejiny, ktoré sa pred 75 rokmi skončili ďalšou totalitou

Na to, aby zlo vyhralo stačí, aby dobrí ľudia boli ticho,“ znie heslo kampane s názvom Postavme sa spoločne. Stojí za ním občianske združenie Post Bellum. Nenávisť je teraz v spoločnosti nakulminovaná vo veľkom. Podľa štatistík NGO sa týka práve športovcov, ktorí v čase, keď prestanú podávať výkony, aké sa od nich očakávajú, zožnú vlnu extrémnej kritiky.

Preto oslovili osobnosti z rôznych športových oblastí. Aby všetkým pripomenuli, že pri aj tých najmenších prejavoch antisemitizmu, xenofóbie, homofóbie, diskriminácie a nenávisti je potrebné ozvať sa a postaviť sa im spoločne.

Inšpirovaná videom Stand Up, Stand Together k Holocaust Memorial Day od Malcolma Greena pre Národné centrum a múzeum holokaustu vo Veľkej Británii dala celý projekt dokopy hŕstka ľudí, z ktorých mnohí nikdy predtým nespolupracovali, dokonca sa nepoznali. Realizácia vznikla doslova za pár týždňov.

Akých nevraživých udalostí sa to týka?

Autori kampane zoradili niekoľko udalostí, ktoré pohli krajinou. Začínajú v roku 2005, kedy na Tyršovom nábreží neznámy násilník dobodal študenta Daniela Tupého. Pokračujú Hedvigou Malinovou, bitkou Rómov v osade v Moldave nad Bodvou. Nevynechali ani pochody neonacistov, ktorých sa v roku 2015 zúčastnil aj Marián Kotleba, ani zneuctenie židovského cintorína v Námestove z minulého roka, ale ani paradoxný čin čašníčky Café Barista na Kollárovej ulici v Bratislave.

Vtedy sa po jednom z protestov Za slušné Slovensko partia zastavila na čaj v tejto kaviarni a dve dievčatá si dali letmú pusu na líce. Čašníčka sa zastavila pri stole, upozornila ich na pre ňu „nevhodné prejavy na verejnosti“ a s jej požehnaním kaviareň následne opustili.

Nenávisť, strach a extrémistické nálady nie sú ničím novým a šíria sa medzi nami už dlho. Preto sa Bost Bellum rozhodlo zasiahnuť v čase, keď ešte stále môžeme zmeniť postoj iných, ale aj ten svoj a zariadiť sa podľa toho pred volebnou urnou.

Hrdinky a hrdinovia. Pridaj sa k nim

Zaraď sa k Mariánovi Gáboríkovi, Dominikovi Graňákovi, Jánovi Ďuricovi, Richardovi Lintnerovi, Veronike Zuzulovej a ďalším. Pridať sa môžeš aj ty, podporou kampane.

Za demokratické Slovensko sa včera postavili aj Mladí proti fašizmu. Mnoho známych osobností z divadelného či umeleckého prostredia sa postavili, povedali, čo ich trápi a vyzvali ľudí, aby išli voliť. V sobotu sa totiž za slušnú krajinu, či krajinu bez fašistov, môže postaviť každý.

Za demokratické Slovensko – Mladí proti fašizmu

ZA DEMOKRATICKÉ SLOVENSKONedovoľme, aby nám ľudia vyzdvihujúci štát, ktorý nechal zavraždiť 72 000 z nás zobrali našu krajinu. Už 29. februára rozhodneme o jej osude.Pomôžte nám prosím zdieľaním dostať toto video medzi čo najväčší počet ľudí. Ďakujeme ❤

Gepostet von Mladí proti fašizmu am Dienstag, 25. Februar 2020

Hnutie Mladí proti fašizmu sa nevyjadruje k situácii v krajine po prvý raz. Snažia sa vzdelávať ľudí už dlhú dobu, pripravujú rozhovory s vojnovými veteránmi, sledujú a publikujú historické dokumenty z koncentračných táborov a v podstate vyučujú dejepis veľmi interaktívnou formou.

Od roku 2016 bojujú proti nahnevaným extrémistom, ktorí neposkytujú racionálne riešenia v súčasnej modernej spoločnosti.

Zdroje: TS, mladiprotifasizmu.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá