Športový gigant Nike definitívne opúšťa Rusko. Tržby od agresora „nestoja za reč“

  • Značka sa pridáva k ďalším firmám, ktoré sa rozhodli z krajiny odísť
  • Z Ukrajiny a Ruska Nike získava 1 % z celkových tržieb
nike
Unsplash/Thomas Sserer
  • Značka sa pridáva k ďalším firmám, ktoré sa rozhodli z krajiny odísť
  • Z Ukrajiny a Ruska Nike získava 1 % z celkových tržieb

Po tom, čo sa vo februári začala ruská invázia na Ukrajinu, sa mnohé značky rozhodli ukončiť svoje pôsobenie v Rusku. Príkladom je aj známa firma Nike, ktorá podľa agentúry Reuters 3. marca oznámila, že dočasne pozastaví prevádzku vo všetkých svojich predajniach v Rusku, ktoré vlastní a prevádzkuje. 

Nike však prišla s ďalším rozhodnutím, ktoré Rusko ovplyvní navždy. Spoločnosť sa totiž rozhodla, že ruský trh opustí úplne. Rovnako sa za celkový odchod z Ruska rozhodli spoločnosti Renault a McDonald’s. 

Pre Nike, ktorá získava menej ako 1 % svojich príjmov z Ukrajiny a Ruska dohromady, je tento krok pre jej výsledky skôr symbolický než podstatný.

Odišli viaceré známe firmy

K tomuto obrovskému protestu voči agresii, ktorú Európa nevidela od čias 2. svetovej vojny, sa pridali športové spoločnosti, odevné, automobilové, gastro, IT, krypto aj viacerí prevádzkovatelia platobných brán. Niet kam uhnúť a Rusko straty výrazne pocítilo.

O odchode značiek z trhu informovala aj facebooková stránka Nekŕmte nás odpadom. Poďme si vymenovať z každej spomenutej kategórie aspoň jedného giganta, ktorého pozná každý. Zo športu reagovala medzi mnohými FIFA – diskvalifikovala ruský národný tím zo Svetového pohára a zakázala organizovať medzinárodné turnaje pod svojou vlajkou v Rusku.

Z odevných sa akcie chopil Nike uzatvorením všetkých predajní a Adidas ukončením spolupráce s ruským národným futbalovým tímom. Automobiliek sa k sankciám nahrnulo neúrekom. Spadá medzi ne BMW, ktoré blokuje dodávky áut, náhradných dielov a zatvára fabriky, Audi opúšťa ruský trh, tiež Chevrolet či Jaguar. Za gastro sankcie uvalila na krajinu v podobe odchodu Coca-Cola aj Danone.

Poďme sa bližšie pozrieť na spoločnosti súvisiace priamo s financiami, ktoré na Rusko uvalili rôzne závažné sankcie, od blokovania účtov či výberov – Google Pay, Apple Pay, PayPal, Samsung Pay, MasterCard a mnohí ďalší.

Za technologické odvetvie za Ukrajinou stoja napríklad Dell, Lenovo a Sony. Sociálne siete reagovali tiež, Linkedin sa pripravil na opustenie Ruskej federácie, Instagram a Facebook blokujú ruskú propagandu.

Zdroj: Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá