SPOTS: Pri drinku sa partia ľudí zhodla na tom, že Bratislava má mnoho výnimočných miest

  • Každý event Spots je unikátny a nezabudnuteľný. Koná sa na mieste, na ktoré by si sa len tak nevybral a dejú sa ňom veci, ktoré len bežne tak nezažiješ. Spots spája na spoločnosťou zabudnutom mieste hudbu, street art a moderné umenie.
collagerstg
Spots
  • Každý event Spots je unikátny a nezabudnuteľný. Koná sa na mieste, na ktoré by si sa len tak nevybral a dejú sa ňom veci, ktoré len bežne tak nezažiješ. Spots spája na spoločnosťou zabudnutom mieste hudbu, street art a moderné umenie.

Ako vznikol celý nápad Spots – Unique places to celebrate art?

Ako veľa dobrých nápadov aj projekt SPOTS vznikol v bare. Nápad na prvý event sa zrodil na jar v roku 2014. Pri drinku sa partia ľudí zhodla na tom, že Bratislava má mnoho výnimočných, no bohužiaľ opustených a zabudnutých miest. Chceli sme im aspoň na niekoľko hodín vrátiť život, ukázať ich kúzlo a tajomstvá, ktoré v sebe ukrývajú, a samozrejme, sprístupniť ich opäť verejnosti. V kombinácii s moderným umením, hudbou či street artom to musí byť TOP.

zdroj: Spots

zdroj: Spots

Kto za týmto nápadom stojí?

Za projektom stojí Jägermeister v produkcii agentúry Cherry&Cherry. Na počiatku to boli Stefan Motika, Stano Kočan a Michal Menkyna, teraz ešte Zdeněk Bláha a Michal Petrigáč.

Je to o vhodnej kombinácii zaujímavého priestoru a umelca?

Možno áno, ale nás by to tak jednoducho nebavilo. Dlho brainstormujeme s umelcom a snažíme sa z toho vymačknúť jeho najzaujímavejšiu prezentáciu, akú kedy mal, nehladiac prvoplánovo iba na priestor. Napríklad pri UV aktívnom umení Huly sme zvolili priestor nikdy nefunkčného podchodu, ktorý mal roxorový nedokončený strop. Dopadlo to ako môžete vidieť na obrázku. Keby sme tento priestor spárovali s iným umelcom, nikdy by neukázal svoju krásu tak ako s Hulou.

zdroj: Spots

zdroj: Spots

zdroj: Spots

Takýchto „vychytávok“ je na každý Spots aspoň 10 a vždy sú úplne z iného súdka. Od zasneženej bobovej dráhy do podzemia, cez ozvučené obrazy, ktoré rôznou formou zhmotňujú svoje hrôzy, most cez podzemné jazero v tuneli metra či časť, v ktorej bratislavské metro dostalo svoje prvé turnikety…až po dokonalé zvuky metra vrátane hlásení, ktoré nadväzovali na umelca, ktorému tento Spots patril. Chceme aby ste mali iný zážitok ako v galérii či v klube na koncerte. Tak ako sa umelec hrá s vašimi pocitmi z jeho diela, tak aj my chceme vytvoriť zážitok z momentu, ktorý vo vás vyvolá emócie, ktoré neviete priradiť žiadnemu inému zážitku. 

zdroj: Spots

zdroj: Spots

Kedy a ako vyzeral #Spots1?

SPOTS #1 – Poster and booklet art, sa uskutočnil 17.9. 2014 v budove chátrajúcich bratislavských kúpeľov Grössling, na takmer zabudnutom mieste v historickom centre hlavného mesta. Tie sme premenili na jeden večer v galérii, ktorá návštevníkom ponúkla magickú atmosféru. Na stenách viseli práce mladých talentovaných grafikov a výtvarníkov Adama Križku a Juraja Karoviča a hosťujúceho i hudobníka Vladimira 518, ktorý spolu s Jäger Vibes Orchestrom doplnili aj zvukovú stránku večera. A asi každý celkom rád odpustil, že to znelo, ako keď kričíte do téglika.

zdroj: Spots

zdroj: Spots

zdroj: Spots

Ktorý bol, podľa vášho názoru, najúspešnejší event?

Nedá sa povedať, ktorý event bol najúspešnejší. Projekt sa neustále rozvíja a každý ďalší event tak posúva hranice o kúsok ďalej. Navyše každá lokácia, kam SPOTS ľudí zaviedli má iné možnosti. Nikdy neprestávame loviť inšpiráciu a vždy sa snažíme každý ďalší event vyšperkovať niečím novým, jedinečným a nečakaným.

zdroj: Spots

Ktorý priestor vo vás vyvolával najväčší rešpekt? 

Opustený bunker BS-1 a jeho -1 poschodie. Je veľké ako prízemie, ale vedie do neho iba malá šachta a hrdzavý rebrík. Poschodie sme našli kompletne zatopené. Steny sú slizké a čierne. Hýbete sa v labyrinte malých miestností plných vody a bahna, ktoré sa dali odčerpať iba čiastočne, a preto sme museli odpad vynášať vedrami cez malý otvor šachty. S každým novým Spots prichádzajú nové výzvy, prekážky a väčšinou aj stále horšie podmienky na prípravu prostredia. Na začiatku to bolo vyčistenie chátrajúcich kúpeľov Grossling od vtáčieho trusu a teraz kamióny odpadu. Avšak každý priestor má svoje tajomstvá a skrýva mnohé spomienky, takže rešpekt všetkým.

zdroj: Spots

zdroj: Spots

Eventy majú vždy nejakú pridanú hodnotu. Tým sú špecifické. Čo napríklad sa deje na vašich akciách?

SPOTS spája jedinečnosť, históriu a atmosféru miesta, kde sa akcia koná s určitou formou moderného umenia, ktorá rešpektuje priestor a súčasne podčiarkuje štýl prizvaného umelca. Výsledkom je ultimátny zážitok pre všetky zmysly. Napríklad posledný SPOTS #11 prepájal nikdy nedokončené bratislavské metro na okraji Petržalky, vodou zatopený tunel, graffiti po stenách, črepinky z histórie projektu metra, vizualizácie a výkresy staníc. A vo vedľajšom tuneli svetelné a zvukové efekty imitujúce vlak prichádzajúci do stanice Hálova 16, na konci tunelu improvizovaný undergroundový klub a predpremiéra albumu Sila slovenskej legendy H16. Genius loci tomuto spotu rozhodne nechýbal.

zdroj: Spots

zdroj: Spots

Nemáte problémy s povoleniami, bezpečnostnými nariadeniami, byrokraciou celkovo?

Samozrejme to nie je vždy jednoduchá cesta, akcie sa konajú na miestach, ktoré sú z nejakého dôvodu verejnosti neprístupné. Povolenia a príslušné dokumenty sa riešia dlho dopredu a často až do poslednej chvíle pred akciou. Bezpečnosť je vždy na prvom mieste! Preto vždy každý zámer na usporiadanie SPOTS schvaľuje i statik.

zdroj: Spots

zdroj: Spots

Bude sa to dať robiť dlhodobo? 

Bohužiaľ, asi nie. Tieto akcie sú práve tým unikátne, že je limitovaný počet priestorov, ktoré by sme chceli vybrať. Preto si vážime každý jeden Spots.

Koľko vám približne trvá príprava jednej akcie?

Sú témy a lokácie, ktoré sa zrodili už na samotnom počiatku projektu a čakali iba na správnu príležitosť. Naopak, keď sa zrodí dobrý nápad, dokážeme ho zrealizovať i za pár týždňov.

zdroj: Spots

zdroj: Spots

zdroj: Spots

Spolupracujete ešte s nejakou eventovou agentúrou?

Pri jednotlivých eventoch vždy prizveme potrebných externých dodávateľov, ale samotný projekt vzniká vždy v réžii Jägermeister a agentúry Cherry&Cherry.

zdroj: Spots

Aké sú vaše plány do budúcnosti?

Hľadáme ďalšie zaujímavé lokácie a pripravujeme témy pre rok 2017. Čo je isté, že by sme so SPOTS radi prekročili hranice Bratislavy.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech