Spoveď zdravotníčky z prvej línie: Iba nám už uverte. Tlieskanie ani vďaku neočakávame, je to naša práca

  • Mladá slovenská lekárka apeluje na ľudí, aby si vážili to, že môžu zostať doma
  • Aby ich o tom presvedčila, rozhodla sa popísať, čo všetko obnáša jeden jej pracovný deň
koronavirus
AP Photo/Alessandra Tarantino
  • Mladá slovenská lekárka apeluje na ľudí, aby si vážili to, že môžu zostať doma
  • Aby ich o tom presvedčila, rozhodla sa popísať, čo všetko obnáša jeden jej pracovný deň

Momentálna situácia na Slovensku si vyžaduje plné nasadenie zdravotníckeho personálu. Lekárov je málo, denne slúžia dlhé hodiny aj niekoľko dní po sebe a takto to nasledujúce týždne zrejme aj zostane. 

Mnohí z nás majú tendenciu posťažovať sa po príchode domov z práce, aký to bol náročný deň. Pritom možno zažili len nepríjemné rokovanie či telefonát. 

Lekárka Miriama, ktorá momentálne pracuje v prvej línii, sa preto rozhodla prehovoriť k Slovákom, ktorí koronavírus bagatelizujú. Na všetkých chce zároveň apelovať, aby dodržiavali stanovené opatrenia a vážili si to, že môžu zostať doma.

Toto dala zdravotná sestra skutočne zo <3„Nie, žiadne tlieskanie ani vďaku neočakávame je to naša práca iba nám už…

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Tuesday, October 27, 2020

Aj keď si Miriama dobre uvedomuje, že ľudia môžu mať už plné zuby správ o pandémii, nedá jej nereagovať na nezmysly a klamstvá, ktoré sa šíria medzi ľuďmi.

Pripomína, že zdravotníci musia byť dlhé hodiny oblečení v špeciálnych oblekoch. Celý ten čas vôbec nepijú, aby nemuseli volať svojich kolegov na zbytočnú výmenu. Upozorňuje pritom, že aj zdravotníci sa denne pri výkone svojej práce boja a nie je to nič výnimočné.

„Jasné, aj my máme niekde v sebe strach a dovolím si tvrdiť, že väčšina z nás nie o seba, ale o svoju rodinu. Ale žiaľ, my nemáme na výber. Vybrali sme si prácu, ktorá je naším poslaním a je krásne, keď viete, že svojou prácou pomáhame a zachraňujeme ľudské životy. No tiež máme doma to najcennejšie: rodičov, súrodencov, deti, milujúcich partnerov,“ hovorí.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Ľuďom odkazuje, aby koronavírus nevolali „chrípôčka“, nakoľko ide o ochorenie, pri ktorom už zomreli pacienti z každej vekovej kategórie. Tiež to bola niekoho dcéra, syn, mamina, tatino či babka alebo dedko. A stále nezabúdajme, že máme aj pacientov po úrazoch a iných vážnych ochoreniach, ktorí potrebujú UPV či operáciu,“ upozorňuje.

Ľuďom odkazuje, aby si to prišli s personálom v prvej línii pokojne vymeniť. Slovensko potrebuje zdravotníkov pre celoplošné testovanie, pomáhať môžeš priamo vo svojom regióne. Vojaci dokážu veľa, ale zdravotníkov nenahradia.

„Stále hľadáme zdravotnícky personál, ktorý má záujem pomôcť s celoplošným testovaním obyvateľov Slovenska na ochorenie COVID-19. Zdravotníci môžu pomáhať priamo vo svojom regióne. Stačí kontaktovať príslušné regionálne veliteľstvo telefonicky alebo e-mailom a to aj v prípade, že sa už registrovali prostredníctvom formulára na korona.gov.sk,“ informuje rezort zdravotníctva.

Ak človek nemá lekárske vzdelanie, pomôcť môže ako upratovač. Miriama nevyvracia skutočnosť, že niektorí ľudia prekonajú COVID-19 jednoduchšie, no aj tak je veľmi potrebná ohľaduplnosť.

„Ohľaduplnosť voči každému kto stojí vedľa vás, oproti vám či za vami, lebo neviete, či práve on nie je onkologický pacient, alebo nemá doma onkologicky choré dieťa, či práve on neberie pre svoje ochorenie lieky na potlačenie imunity, či nemá v spoločnej domácnosti starých rodičov, prípadne s diabetom a inými ochoreniami,“ hovorí.

„Ďakujeme, že snáď nám konečne uveríte. A nie, žiadne tlieskanie ani vďaku neočakávame, je to naša práca, iba nám už uverte,“ dodáva.

Zdroj: MZSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech