Spoznaj krásy Maďarska, už konečne môžeš. Týchto 7 miest či národných parkov ťa zaručene očarí

  • Ponúkame ti 7 tipov na tie najkrajšie miesta v Maďarsku, ktoré by si si nemal nechať ujsť
  • Pokiaľ si milovník parkov a hôr, prídeš si na svoje presne tak, ako všetci milovníci architektúry a historických miest
maďarsko
Unsplash/Kinga, Cichewicz/ Katalin Hoczane Melich
  • Ponúkame ti 7 tipov na tie najkrajšie miesta v Maďarsku, ktoré by si si nemal nechať ujsť
  • Pokiaľ si milovník parkov a hôr, prídeš si na svoje presne tak, ako všetci milovníci architektúry a historických miest

Nedávno sme ťa informovali o 7 miestach v Čechách, kam sa môžeš vydať aj na dlhšie ako 48 hodín. Teraz sme si prichystali niečo podobné, len sme zmenili krajinu.

Pokiaľ si milovník parkov a hôr, prídeš si na svoje presne tak, ako všetci milovníci architektúry a historických miest. Inšpiruj sa našimi 7 tipmi a vydaj sa na juh. 

Národný park Aggtelek

Určite neoľutuješ návštevu najväčšej kvapľovej jaskyne v Európe, ktorá sa nachádza v Národnom parku Aggtelek. Dobrou správou je, že v parku sa nachádza podobných jaskýň viac. Jaskyňa Baradla je často porovnávaná so slovenskou jaskyňou Domicou.

Napriek tomu, že národný park je v niektorých miestach uzavretý a neprístupný turistom, určite stojí za to ho navštíviť. Ide o skutočne veľký park, v ktorom žije veľké množstvo živočíchov rôznych druhov.

Győr

Milovníci miest, námestí, kaviarní a ľudí sa tejto voľbe zaručene potešia. Győr je mesto, v ktorom nájdeš množstvo historických pamiatok, ale aj zaujímavý mix menšinových obyvateľov. Žijú tam ako Maďari, tak Nemci, Chorváti, Rumuni a dokonca aj Slováci.

Môžeš sa prejsť mestom okolo synagógy, nájdeš mnoho kostolov, kalvárie či baziliky alebo môžeš navštíviť zoologickú záhradu. Ak na výlet plánuješ ísť s kamošmi, určite navštívte aj miestnu Izbu paniky. A nezabudni zájsť do Biskupského hradu a palácu, ktorého rozloha ťa možno zaskočí.

Arciopátstvo Pannonhalma

Ide o benediktínske opátstvo a zároveň jednu z najstarších historických pamiatok v Maďarsku. V areáli nájdeš baziliku s kryptou, nádhernú knižnicu či kláštor. Táto lokalita trochu pôsobí ako malé Francúzsko, pretože na poliach rastie levanduľa a opátstvo má jedinečný historický charakter.

Okrem toho sa v Pannonhalme nachádza aj výhradne chlapčenská škola, na ktorej dievčatá nemôžu študovať. Pokiaľ by si mal chuť na malú degustáciu vína, môžeš tak urobiť priamo v areáli kláštora. Cestou domov si nezabudni kúpiť výrobok z levandule, ktorý ti tento výlet bude pripomínať.

Šoproň

Ďalšie historické mesto, ktoré zaujme nielen svojimi stavbami, ale i osobitým charakterom. Šoproň sa nachádza blízko rakúsko-maďarských hraníc. Typická je požiarna veža, ktorá v súčasnosti slúži ako vyhliadková veža. Kúsok od tejto veže nájdeš Bránu vernosti, ktorej výstavbe predchádzali zaujímavé historické udalosti.

V meste sa nachádza aj niekoľko kostolov či divadlo, pokiaľ by si mal chuť kultúrne sa vyžiť. Šoproň je zaujímavý najmä svojou polohou, vďaka ktorej sa v meste miešajú energická maďarská a pohostinná rakúska kultúra. Niet divu, že mesto oplýva reštauráciami a barmi rôznych druhov.

Balaton

Tejto destinácie sa môžeš právom obávať, pretože Balaton je akési maďarské more. Lokalitu však hojne navštevujú ako Slováci, tak i Česi či iní obyvatelia okolitých krajín. Môže sa preto stať, že tu počas svojho výletu zažiješ poriadny pretlak ľudí.

V takom prípade odporúčame neďaleký národný park, ktorého príroda ťa zaručene uchváti. Nehovoriac o tom, že po dlhých hodinách turistiky budeš mať možnosť slobodne sa hodiť do jazera Balaton a spokojne oddychovať.

Jaskynné a liečebné kúpele Miskolctapolca

Balaton nemusí imponovať ľuďom, ktorí síce majú radi vodu, no snažia sa vyhýbať preplneným plážam. Dobrou alternatívou je v takom prípade zájsť do jaskynných a liečebných kúpeľov Miskolctapolca. Budeš sa kúpať priamo v jaskyni, ktorú voda vytvárala viac ako tisícky rokov. V Európe ide o skutočne jedinečný zážitok, na ktorý budeš ešte dlho spomínať. 

Vnútri jaskyne sa nachádzajú dva termálne bazény s teplotou vyššou ako 30 stupňov Celzia a tiež takzvaný rímsky bazén. Celkovo tak v interiéri jaskyne nájdeš päť bazénov a mimo jaskyne až šesť bazénov. Nechýbajú ani sauny či soláriá. Dokonca sa môžeš nechať vymasírovať vodnými prúdmi. Tomu sa hovorí raj na zemi!

Hrad Boldogkő

Ak máš rád stredoveké pamiatky a predovšetkým stredovekú atmosféru, toto miesto je pre teba ako vyšité. Zaujímavé je, že nikto presne nevie, kto dal postaviť hrad Boldogkő.

Určite sa však oplatí zájsť do tejto oblasti, pretože od Veľkej noci do októbra počas víkendov na hrade prebiehajú rôzne akcie. Hrad sa teší veľkému záujmu ľudí, čo nie je príliš prekvapivé vzhľadom na nápadité murované bradlo, na ktorom je postavený drevený chodník. 

Cestou domov sa nezabudni zastaviť v Tokaj-Hegyalja, tokajskom vinohradníckom regióne, kúpiť fľašu dobrého vína. Oblasť je jedinečná obzvlášť vďaka výborným prírodným podmienkam. Tento región sa rozprestiera cez 28 dedín, je preto pravdepodobne ťažké prehliadnuť ho. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech