Spoznaj životnú filozofiu zvanú „frugal“. Nový trend, ktorý ovládol mladých po celom svete

  • Počul si už o životnej filozofii "frugal"? Ide o pomerne nový trend, ktorý dnes vyznávajú najmä mladí ľudia po celom svete. Na prvý pohľad lakomstvo, na druhý premyslená stratégia, ako si neskôr užívať viac.
sasha-freemind-782135-unsplash
unsplash.com
  • Počul si už o životnej filozofii "frugal"? Ide o pomerne nový trend, ktorý dnes vyznávajú najmä mladí ľudia po celom svete. Na prvý pohľad lakomstvo, na druhý premyslená stratégia, ako si neskôr užívať viac.

Všetci vieme, že budúcnosť je pre našu mladú generáciu pomerne neistá. Nikto nevie, kam sa ekonomika posunie, aké profesie budú žiadané a už vonkoncom sa nikto neplánuje spoliehať na akési sociálne istoty. Preto niektorí začínajú pomerne skoro šetriť, aby sa raz mohli mať „dobre“. Aby mohli odísť z často frustrujúcej práce, doslova si vyložiť nohy a žiť z našetreného. Bláznivé? Áno aj nie.

Opak konzumu

Ak hovoríme o „frugal“ komunite, máme na mysli ľudí, ktorí nielen, že šetria, ale často to robia na extrémnej, občas až chorobnej, úrovni. Nebude prekvapením, ak sa aj tento trend čoskoro prehupne do novej psychologickej diagnózy, tak ako chorobné chudnutie či cvičenie. Pre túto svoju vlastnosť dostali aj pomenovanie, frugal je totiž anglickým výrazom pre skromnosť a šetrnosť. Tento trend zrejme musel nevyhnutne vzniknúť, aby vytvoril protipól k prílišnému konzumu.

Na jednej strane váh tak máme ľudí, ktorí neváhajú minúť posledné centy z výplaty na značkové oblečenie, nablýskané autá a neboja sa zadĺžiť hypotékami. Na strane druhej zas skupinu ľudí, ktorí znížili svoje náklady na minimum. V ruke obracajú každé euro a skôr, než ho minú, v hlave spustia nemilosrdnú kalkulačku. Do obchodu nechodia náhodne vo chvíľach, keď sa nudia, ale vždy len cielene. Osvojujú si maximálnu hospodárnosť a nematerializmus, čo sa v praxi prejavuje mnohými spôsobmi.

Frugal Hacks

Títo ľudia si napríklad pre všetko vytvárajú „budget“ a vedú si podrobné štatistiky o príjmoch a výdavkoch na každú maličkosť, sledujú zľavy a nakupujú len to, čo skutočne potrebujú. Medzi výhody patrí, že tento štýl ide často ruka v ruke s ekologickosťou, recyklovaním a mindsetom, ktorý tvrdí, že takmer všetko sa dá použiť znova či premeniť na niečo nové. Rovnako sa dá množstvo vecí vyrobiť metódou DIY (Do It Yourself), teda vyrob si sám.

Na internete nájdeš množstvo tipov a overených návodov na to, ako žiť „frugal“. Ako sa naučiť nakupovať výhodne, vychytať tie najlepšie zľavy v supermarketoch či naučiť sa prešpekulované „hacks“ s kupónmi a vernostnými kartami, na ktorých ušetríš v každom druhom obchode. Ak osa naučiť variť si sám a zdravo a ušetriť tak desiatky eur týždenne, ktoré by si inak minul na menučkové obedy. Ako si vyrobiť čokoľvek od homemade čistiacich prostriedkov cez diy módu po nábytok.

Pre príklad: Ako pije kávu frugal človek? Kupuje buď kávu v zľave alebo uprednostní čo najzdravšiu, no pije ju len príležitostne za odmenu. Zo zásady nie je kaviarenský povaľač, pretože návštevy kaviarní sú často vcelku nákladné. Kávu teda zväčšia pije doma. Z každej vypitej šálky si odloží „lógr“. Časť využije na výrobu domácej pleťovej masky, telového pílingu či kávového mydla, časť zužitkuje ako hnojivo na kvety.

☕️ Organic, all natural, Vegan and cruelty-free body scrub 🙌🏻 I’m not a fan of body scrubs that use plastic beads, parabens and smelling like it’s been treated with an entire bottle of perfume. Besides, they’re not even good for your skin or the environment! 👇🏼 This Butt Kickin‘ Deep-Detoxing Coffee ☕️ Scrub is made with ingredients like rice, sweet almond oil, cocoa butter and cinnamon oil, and that it is gonna leave you smooth AF after use. 🌿 🌱 🍃 Want one? You can get it on souleygreen.com and enjoy 15% discount when you use code CQVEGGIEFINDS , valid for 3 months starting 9 Sept’17 🌏 🌱 🌿 Handmade Heroes is a skin care company based in Singapore. They’re all natural, free of preservative and parabens, completely vegan and cruelty free. 🌿 🌱 🍃 #sgvegan#handmadeheroes#bodyscrubcoffee#coffeescrub#exfoliator#veganbodycare#souleygreen#singapore#vegansinsingapore#cinnamon#crueltyfree#plantbased

Príspevok, ktorý zdieľa 🌱 Cheryl.Q 佳樂 (@cq_veggiefinds),

S frugal lifestylom sa často pojí aj zdravý životný štýl. Ten súvisí nielen s elimináciou škodlivých chemikálií vo svojom dome, s nakupovaním menej komerčných a zdravších potravín, ktoré sú často prekvapivo ekonomickejšie, s využívaním chôdze, bicykla či mhdčky ako dopravného prostriedku, ale aj s psychologickými benefitmi. Takýto minimalistický život totiž môže priniesť viac pohody, čistejšiu myseľ a menej starostí. A samozrejme viac peňazí na účte.

Keď to zájde do extrému

Je však nutné podotknúť, že v mnohých prípadoch takýto životný štýl zachádza do až chorobných extrémov. Objavili sa prípady ľudí, ktorí šetria na veciach, na ktorých by skutočne nemali. Napríklad, aby ušetrili, konzumujú stále menej potravín a ochudobňujú sa o kalórie a živiny. Niekoľkonásobne používajú aj veci, pri ktorých to hraničí s nechutnosťou. Jedna žena sa priznala, že keď sypaný čaj používa opakovane tak, že mokrú drť vysype na plech a znova usuší v rúre, aby sa dal použiť znova. Samozrejme zbavený väčšiny vitamínov a s uvoľňujúcimi sa škodlivinami.

Nedávno bol tiež medializovaný príbeh zahraničnej blogerky Bridie Wilkins, ktorá žije na skromnej strave, ktorú tvoria z veľkej časti napríklad konzervy tuniaka, a ušetrené peniaze míňa na cestovanie. Týždenne vyžije z neskutočných 15 libier na jedlo, no výnimočne si vie dopriať aj obed v reštaurácii. Vďaka tomu sa jej darí plniť si svoj sen a skutočne žiť luxusným cestovateľským či nomádskym spôsobom života. Mnohým však pri pohľade na jej fotografie neunikne, že jej telo by privítalo viac kalórií a výživy, a na strave by až toľko šetriť nemala.

Not sure why I look like I’m asleep. I wasn’t

Príspevok, ktorý zdieľa 🍓🍇🍌👯💆🏼🌎🌞🍏💦🍉🍋💚🔮🌈🙏 (@bridiewilkins),


Zástanci tohto štýlu však tvrdia, že frugal nie je o ochudobňovaní sa, o deprivácii a neustálom „žgrlačení“. Práve naopak, podľa nich sa im tým otvárajú neskutočné možnosti. Keď na niečom ušetria zopár eur, môžu ich následne investovať inde. Základom je vraj vytýčiť si svoje ciele a sny. Keď vieš, čo chceš, nebojíš sa do toho vložiť svoje financie. Naopak ich však ukrojíš niekde inde. Takže ak chceš cestovať, obmedzíš napríklad výdavky na inú zábavu, na oblečenie a možno si osvojíš tak trochu „hippie“ štýl života.

Napriek pomernej novosti tohto fenoménu nejde o nič prevratné. Už množstvo ľudí nám ukázalo, že ak niečo chceš, dokážeš to dosiahnuť aj s obmedzeným rozpočtom a prádznymi vreckami. Vždy je totiž cesta. A ak je cestou k splneniu tvojich snov jednoducho väčšia skromnosť, prečo nie? Dnes sa sporivosť cení a môže ti priniesť množstvo benefitov. Len si pamätaj, že všetko s rozvahou. Pretože riskovať kvôli svojim túžbam zdravie, naozaj nie je múdra voľba. :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech