Spravodajskú agentúru napadli hackeri. Šíria správy o atentáte na Petra Pellegriniho

  • Česká tlačová kancelária bojuje s útokmi hackerov
  • Tí šírili prostredníctvom jej webovej stránky poplašné správy
atentát, čtk, pellegrini
Peter Pellegrini TASR/Jakub Kotian
  • Česká tlačová kancelária bojuje s útokmi hackerov
  • Tí šírili prostredníctvom jej webovej stránky poplašné správy

Webová stránka České tlačovej kancelárie (ČTK) bola napadnutá hackermi, ktorí na nej šírili falošné správy o pokuse o atentát na Petra Pellegriniho, víťaza prezidentských volieb. Túto informáciu priniesol Denník N.

Podľa týchto nepravdivých informácií mal útok v Prahe plánovať ukrajinský diplomat, pričom incident mala údajne odvrátiť Bezpečnostná informačná služba (BIS).

ČTK tento incident zatiaľ oficiálne nekomentovala, ale zamestnanec agentúry pre Denník N potvrdil, že ide o dielo hackerov a žiadne správy neboli vydávané ich redakciou.

Vymyslené správy sa podľa servera objavili na webe České noviny okolo 11.00.

„V súvislosti s organizáciou atentátu na slovenského prezidenta Petra Pellegriniho na území Českej republiky ukrajinským občanom Maruničom V. je pán Vitalij Usatyj, chargé d’affaires Ukrajiny v ČR, vyhlásený za personu non grata,“ citoval Denník N z už odstránenej správy na webe ČTK, píše TASR.

Pravdivosť informácií odmietlo české ministerstvo zahraničných vecí. „Rezolútne popierame, že je to pravda. Ide o dezinformáciu, podľa našich informácií nejde o autentické spravodajstvo ČTK,“ povedal hovorca rezortu Daniel Drake. Neskôr autenticitu správ poprela aj agentúra.

Článok aktualizujeme.

Zdroje: Denník N, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá