Dopravný podnik Bratislava nakúpi motory do trolejbusov len od firmy Škoda Electric

Dopravný podnik Bratislava vyzval českú spoločnosť Škodu Electric, aby sa zúčastnila priameho rokovacieho konania o dodaní trakčných motorov v hodnote 130-tisíc eur. Vyplýva to z informácií vo Vestníku Úradu verejného obstarávania.

„Škoda Electric je jediným vlastníkom technickej dokumentácie, dizajnu a celkového know how pre výrobu predmetných produktov. Disponujeme potvrdením, že Škoda Electric je jediným zhotoviteľom trakčných motorov do trolejbusov typov Škoda 25 Tr, 30 Tr a 31 Tr.

Preverovali sme aj iného dodávateľa, avšak ten by bol iba medzičlánkom, a teda cena by nemohla byť nižšia. Z technických príčin nie je možné nahrádzať uvedené motory inými typmi, ani náhradami,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa DPB Adriana Volfová.

Nové trakčné motory zaplatí jediný akcionár obstarávateľa, uviedla Volfová, čo v praxi znamená, že ich bude financovať magistrát Bratislavy.

Dopravný podnik prevádzkuje trolejbusy typu Škoda 25 Tr od roku 2006 a trolejbusy Škoda 30 Tr a 31 Tr od roku 2014. Motory do týchto typov trolejbusov vyrába len spoločnosť Škoda Electric so sídlom v Plzni v Českej republike. Využitie náhrad alebo iných alternatív DPB nepripúšťa, pretože by museli žiadať Škodu Electric o súhlas na prestavbu vozidla, čo je „dosť nákladné,“ uviedli vo výzve na priame rokovacie konanie. Podľa DPB by sa mohli vyskytnúť aj problémy s poisťovňou v prípade poistnej udalosti.

Dopravný podnik Bratislava, a. s., bol zapísaný v Obchodnom registri SR 20. apríla 1994, má základné imanie 42,985 mil. eur. Akcionárom spoločnosti je Hlavné mesto SR Bratislava. Spoločnosť prevádzkuje mestskú hromadnú dopravu v Bratislave.

Zdroj:  SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech