Mimovládne organizácie v krajských mestách získali z dvoch percent z dane viac ako 39 miliónov eur

Mimovládne organizácie v krajských mestách získali z dvoch percent z dane viac ako 39 miliónov eur

Mimovládnym organizáciám pôsobiacim v ôsmich krajských mestách na Slovensku bolo v roku 2018 vyplatených vyše 39 miliónov eur venovaných z dvoch percent z dane. Celková vyzbieraná čiastka predstavovala na celom Slovensku vyše 68,3 milióna eur.

Na prvom mieste Bratislava

Vyplýva to zo štatistiky, ktorú v rámci projektu Lepšia sociálna politika mesta prostredníctvom platformy SeniorSiTY, realizovaného v Prešove, pripravilo občianske združenie Dianovum.

Rebríček z pohľadu celkovej vyplatenej sumy vedie hlavné mesto Bratislava s objemom takmer 29 miliónov eur. „Postavenie hlavného mesta je logické. Majú v ňom sídla firmy, ktoré majú svoje nadácie a do nich idú aj dve percentá.

Sídli tu aj najviac mimovládnych organizácií, ktoré majú tiež celoslovenskú pôsobnosť. Potrebné je ale, aby peniaze tiekli aj do regiónov a neostali v Bratislave,“ uviedla pre agentúru SITA Jana Lukáčová z OZ Dianovum. Na čele rebríčka organizácií s najvyšším ziskom z vyplatenej dane sú tri nadácie z Bratislavy – Nadácia Pontis (2,5 mil.), Nadácia EPH (1,7 mil.) a Nadácia SPP (1,5 mil.)

Druhé Košice

S výrazným odstupom za Bratislavou nasledujú sumou získanou z dvoch percent z dane Košice s vyše 3,7 milióna eur. Tretia je Žilina (1,62 mil.), nasleduje Banská Bystrica (1,41 mil.), Trnava (1,25 mil.) a viac ako milión eur dostali aj Prešov (1,09 mil.) a Nitra (1,022). S odstupom najmenší je podiel vyplatených peňazí v Trenčíne, kde z dvoch percent dane získali organizácie necelých 695-tisíc eur.

Trend výberu dane je v krajských mestách za posledné tri roky zväčša rastúci. Iba v Bratislave a Trnave kolíše. V Bratislave po roku 2016 (26,7 mil.) nastal v nasledujúcom roku pokles (26,3 mil.), no rok 2018 už bol rekordný, keď 2 795 organizáciám vyplatili takmer 29 miliónov eur.

V Trnave získali neziskové organizácie najviac peňazí v roku 2016 (1,25 mil.). V roku 2017 to bolo 1,2 mil. a v roku 2018 dostalo 285 organizácií vyše 1,24 mil. eur.

Projekt Lepšia sociálna politika mesta prostredníctvom platformy SeniorSiTy bol podporený z Európskeho sociálneho fondu v rámci operačného programu Efektívna verejná správa sumou 358-tisíc eur.

 

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá