Na Trumpov múr s Mexikom pôjde 3,6 miliardy dolárov

Americké ministerstvo obrany (Pentagón) v utorok oznámilo, že uvoľnilo 3,6 miliardy dolárov na výstavbu bariéry na hraniciach s Mexikom, ktorú presadzuje prezident Donald Trump. Informovala o tom TASR.

Pridelenie finančných prostriedkov z rozpočtu ministerstva obrany podpísal šéf príslušného rezortu Mike Esper, uviedol hovorca Pentagónu Jonathan Hoffmann s tým, že tieto peniaze boli pôvodne vyčlenené na 127 armádnych stavebných projektov na území USA i v zahraničí. O aké konkrétne projekty ide, však nespresnil.

Ako pripomenula agentúra Reuters, Pentagón už v marci poskytol Kongresu bez uvedenia podrobností rozsiahly zoznam projektov, ktoré toto rozhodnutie finančne zasiahne. V júli najvyšší súd USA uvoľnil cestu administratíve prezidenta Trumpa na využitie prostriedkov Pentagónu na vybudovanie častí hraničného plota s Mexikom. Zrušil verdikt súdu nižšej inštancie o zmrazení týchto peňazí.

Súd prvej inštancie zmrazil finančné prostriedky z Pentagónu v máji a odvolací súd tento verdikt potvrdil začiatkom júla. Toto rozhodnutie bránilo vláde čerpať z peňazí ministerstva obrany, ktoré chce použiť na nahradenie existujúcich častí plota v Arizone, Kalifornii a Novom Mexiku robustnejším oplotením.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech