V okrese Prievidza sa boja o jediný zdroj pitnej vody. 3000 občanov podpísalo petíciu

Obyvatelia Podhradia v okrese Prievidza sa obávajú ohrozenia jediného zdroja pitnej vody pre obec. Zásobuje aj susednú Lehotu pod Vtáčnikom. Obyvatelia oboch obcí spísali petíciu, žiadajú kompetentné orgány o riešenie jeho väčšej ochrany. Od minulého týždňa ju podpísalo viac ako 3000 ľudí. Problémom je obaľovačka asfaltových zmesí.

Petícia pôvodne riešila dva problémy, súkromný investor totiž plánoval v miestnom kameňolome v blízkosti zdroja pitnej vody postaviť obaľovačku asfaltových zmesí. So zámerom predbežne súhlasili i dotknuté orgány. Petičný výbor investorovi napísal list, v ktorom ho požiadal, aby obaľovačku nerealizoval. Od zámeru nakoniec odstúpil, čo tento týždeň oznámil petičnému výboru i samospráve Podhradia.

Ohrozenie podľa petičného výboru naďalej trvá, je totiž možné, že by do lomu prišla realizovať investíciu iná firma. „Petíciou sa snažíme dosiahnuť, aby daná lokalita bola dlhodobo ochránená. Žiadame Ministerstvo životného prostredia SR, aby nepovoľovalo cez svoje procesy umiestnenie akéhokoľvek zdroja znečistenia do danej lokality. Rovnako žiadame vládu SR, aby vyhlásilo oblasť za chránený vodohospodársky zdroj,“ uviedol člen petičného výboru Jozef Šnirc z Podhradia.

V Podhradí podľa neho evidujú, že po silných dažďoch majú vodu kalnú, pričom predbežne majú informáciu, že sa do vody dostáva ílovitý materiál, ktorý pochádza z povrchu. „Obaľovačka mala byť v bezprostrednej blízkosti nad vodnými zdrojmi, pár metrov od hranice ochranného pásma. Keď sa tam momentálne dostáva materiál, ktorý zrejme súvisí s činnosťou lomu, mohli sa tam dostať aj materiály súvisiace s činnosťou obaľovačky. Ide o ropné látky, recykláty aj toxické látky. Vtedy by sa náš zdroj úplne zlikvidoval,“ spomenul.

Zdroj pitnej vody je jediným funkčným pre Podhradie, ktoré tak nemá inú alternatívu zásobovania. „Lehota pod Vtáčnikom je väčšia obec, má určité náhradné vrty v jej okolí. Nepostačovali by však na zásobovanie celej obce počas celého roka. Bez zdroja, ktorý sa dnes občas po dažďoch kalí, by sme so zásobovaním vodou mali problém. Museli by sme hľadať vodu z inej lokality,“ priblížil člen petičného výboru.

Samosprávy oboch obcí deklarovali, že sa o ochranu zdroja pitnej vody budú snažiť. „Nevylučujem ďalšie kroky, ale v tomto momente považujeme iniciatívu za ukončenú, pretože sa ukončila s prijateľným výsledkom. Nemali sme dôvod doteraz riešiť takéto problémy, žiadne sme totiž neevidovali. Budeme ďalej rokovať s vodárenskou spoločnosťou, aby nejaká činnosť nezasahovala negatívne do vodných zdrojov. Budeme hľadať nejaké prostriedky, ale v súlade so všetkými právnymi predpismi, aby sme niekomu neuškodili,“ vysvetlil starosta Podhradia Ľudovít Michalovič. Cieľom obce je podľa neho uchrániť zdroj pitnej vody, aby malo Podhradie kvalitnú a čistú vodu, keďže iné zdroje nemá. Ochrániť vodný zdroj je prioritou aj pre Lehotu pod Vtáčnikom, dodal starosta Ján Daňo.

Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť podľa Šnirca problém s kalnosťou vody pitného zdroja rieši, starosta Podhradia tiež odovzdal sťažnosti obyvateľov na regionálny úrad verejného zdravotníctva. „Nemáme zatiaľ výsledky, boli urobiť nejaké rozbory, ktoré boli asi v čase, keď sa problém neprejavuje. Prisľúbili nám však, že hlavne po silnejších dažďoch prídu a budú to riešiť. Pevne veríme, že nám naše okresné i štátne orgány pomôžu, ale nechceme sa na to vyslovene spoliehať,“ dodal.

 

 

 

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech