Podmienky na získanie úveru sa menia. Národná banka Slovenska chce zabrániť enormnému zadlžovaniu

Získať úver už nebude také jednoduché. V roku 2017 presiahli úvery až 38 % HDP, čo znamená veľkú zadlženosť slovenských domácností. Národná banka Slovenska preto prijíma regulačné opatrenia.

Úvery presiahli v roku 2017 úroveň 38 % HDP, čo znamenalo veľkú zadlženosť slovenských domácností. V snahe zmierniť tento trend sa rozhodla Národná banka Slovenska (NBS) prijať regulačné opatrenia pri poskytovaní úverov. Prvé opatrenia sa začali realizovať pred rokom, ďalšie sprísnenia prichádzajú od 1. júla.

potreba sporenia začína byť pre Slovákov stále viac aktuálnou témou.

Hlavnou ambíciou NBS bolo zabraňovať enormnému zaťažovaniu ľudí úvermi. Domácnosti sa však aj naďalej zadlžujú a cieľ, ktorý NBS sledovala, sa z pohľadu niektorých nezávislých analytikov nesplnil.

„Podiel nových úverov sa dramaticky nezastavil. Nové opatrenia, naopak, často spôsobili komplikácie, ktoré mnohých klientov prekvapili. K tomu, aby si mohli dovoliť získať nehnuteľnosť, musia sa často zadlžiť ešte viac. Mesačná zaťaženosť klientov môže byť rádovo omnoho vyššia, ak si k hypotekárnemu úveru vezmú na dofinancovanie aj spotrebný úver,“ hovorí Michal Kamenický zo spoločnosti Finvia Group.

Národná banka Slovenska aj preto v sprísnení podmienok pokračuje. Banky budú aj naďalej poskytovať úvery iba vo výške 80 až 90 % z hodnoty nehnuteľnosti (LTV).

„Novinkou je, že sa postupne dostávame do cieľového stavu, kedy budú môcť banky z celkového hypotekárneho biznisu poskytnúť len 20 % úverov v rozmedzí 80 – 90 % LTV,“ objasňuje Kamenický.

NBS pri akomkoľvek novom úvere zohľadňuje výšku čistého ročného príjmu (DTI). V praxi to znamená, že klient momentálne nedostane hypotéku vyššiu ako je 8-násobok jeho čistého ročnému príjmu. Len maximálne 5 % hypotekárnych úverov môže v súčasnosti prekračovať túto hodnotu.

Sporiace správanie ovplyvňuje viacero faktorov. Jednak ide o ľahko dostupné úverové peniaze v uplynulých rokoch a jednak o zlepšovanie životnej úrovne. Odborníci deklarujú, že platy Slovákov z roka na rok rastú, a tým pádom si aj viac môžu dovoliť. Správanie klientov sa však v toku času mení.

„Po realizácii regulačných opatrení zo strany NBS vo vzťahu k úverom – či už na bývanie alebo spotrebiteľských – sa klienti opäť začínajú viac a viac zaujímať o sporenie,“ hovorí Radovan Slobodník z Prvej stavebnej sporiteľne. Podľa neho ekonomika prechádza cyklickým vývojom a fázu expanzie strieda fáza recesie. Preto treba neustále myslieť aj na zadné dvierka.

 

 

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech