Srdiečko mi bije po voľnej nedeli, zdôveril sa Matovič. Sulíka je pripravený presvedčiť

  • Povinný sanitárny deň v obchodoch v nedeľu sa od soboty 20. júna ruší
  • Informoval o tom v piatok na tlačovej konferencii premiér Igor Matovič a hlavný hygienik SR Ján Mikas
  • Premiér by bol rád, ak by obchody zostali zatvorené v nedeľu už natrvalo
  • Obáva sa však, že by to znamenalo odchod strany SaS z koalície
Instagram/Igor Matovič, TASR/ Jakub Kotian
  • Povinný sanitárny deň v obchodoch v nedeľu sa od soboty 20. júna ruší
  • Informoval o tom v piatok na tlačovej konferencii premiér Igor Matovič a hlavný hygienik SR Ján Mikas
  • Premiér by bol rád, ak by obchody zostali zatvorené v nedeľu už natrvalo
  • Obáva sa však, že by to znamenalo odchod strany SaS z koalície

Kontroly vykonávania sanitácie budú podľa Mikasa v obchodoch vykonávať regionálne úrady verejného zdravotníctva tak, ako doteraz.

„Ruší sa povinnosť uzatvoriť všetky maloobchodné prevádzky v nedeľu a zároveň sa ruší povinnosť prevádzkovateľov priestorov maloobchodných prevádzok pre každú nedeľu v mesiaci vykonávať povinnú dezinfekciu priestorov predmetných prevádzok, teda tzv. sanitárny deň,“ spresnil Mikas.

AKTUÁLNE: Končí zákaz nedeľného predaja, Slováci môžu slobodne cestovať už aj do Poľska

Podľa hlavného hygienika však potravinárske predajne, prevádzky zariadení spoločného stravovania, vrátane stánkov s rýchlym občerstvením a iným ambulantným predajom potravín, pokrmov a nápojov budú mať povinnosť klásť dôraz na zabezpečenie pravidelného a účinného čistenia a dezinfekcie.

Musí sa vykonávať dôkladne v rámci denného sanitačného režimu prevádzky, a taktiež v rámci prijatých a zavedených zásad správnej hygienickej praxe podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o hygiene potravín.

Na margo zatvárania obchodov v nedeľu natrvalo sa premiér vyjadril, že sa v tejto veci pokúsi presvedčiť Richarda Sulíka. Je si vedomý, že takýto krok by mohol viesť k odchodu strany SaS z koalíce.

„Srdiečko mi bije po voľnej nedeli. Zodpovednosť mi káže, že nebudeme nadraďovať voľnú nedeľu tomu, aby tu bol spoločný záujem očistiť Slovensko od mafie a nebudeme riskovať, že to využije SaS ako zámienku na odchod z koalície. Pripadalo by mi to trápne, no nebudeme pokúšať. Zároveň verím, že sa mi podarí Richarda Sulíka presvedčiť, aby sme tento krok urobili,“ tvrdí Igor Matovič.

Podotkol, že uplatnenie si takzvanej výhrady vo svedomí nie je reálne v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou.

„Keď si niekto myslí, že v Medzilaborciach alebo v inom regióne, kde tá práca je naozaj vzácnosť, je predavačka slobodná prísť za majiteľom predajne a povedať, že ja si tu uplatňujem výhradu vo svedomí a v nedeľu nebudem chodiť do roboty, tak je to hlupák, doslova, prepáčte,“ konštatuje premiér.

🔴🎥 NAŽIVO predseda vlády SR Igor Matovič po zasadnutí konzília odborníkov a epidemiológov

Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Donnerstag, 18. Juni 2020

Takáto predavačka podľa Matoviča nie je slobodná, nakoľko si váži svoju prácu a ak by to urobila, podľa premiéra by mohla skončiť na ulici.

„Dávať niekomu právo a tváriť sa, že je slobodný a dopredu vedieť, že on si to právo na tú slobodu nemôže uplatniť, je klamanie toho človeka. Je to neúčinné riešenie, pretože by to nechránilo práve tých najzranitelnejších. Predavačka v Bratislave by si mohla uplatniť výhradu vo svedomí. Vyhodí ju z práce a nájde si lusknutím prsta druhú prácu,“ dodal.

Zdroj: OĽANO

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech