Stabilizačné príspevky sú pod paľbou kritiky. Netýkajú sa 70 % ľudí v zdravotníctve

  • Suma stabilizačného príspevku pre zdravotníckeho pracovníka dosiahne 5-tisíc eur
  • Celková suma príspevkov pre zamestnancov zariadení sociálnych služieb má dosiahnuť 60 miliónov eur
lekár v ochranom obleku
Ilustračný obrázok, Unsplash/Vladimir Fedotov
  • Suma stabilizačného príspevku pre zdravotníckeho pracovníka dosiahne 5-tisíc eur
  • Celková suma príspevkov pre zamestnancov zariadení sociálnych služieb má dosiahnuť 60 miliónov eur

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) kritizuje vládu za schválenie stabilizačných príspevkov výhradne určených pre zdravotníkov v nemocniciach vo výške 5 000 eur. Ako v tlačovej správe upozornila prezidentka ZAP Jaroslava Orosová, toto opatrenie nerieši kritickú situáciu v zdravotníctve, pretože sa nedotýka takmer 70 percent poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, predovšetkým ambulantných lekárov, ale aj iných poskytovateľov mimo nemocničných zariadení.

Žiada preto vládu, aby prestala vytvárať nerovnováhu a napätie medzi jednotlivými zdravotníckymi sektormi, ako i samotnými zdravotníkmi. „Zároveň tiež žiadame, aby sa bezodkladne začala zaoberať kritickou situáciou v ambulantnom sektore,“ dodala Orosová.

Na vyplácanie stabilizačného príspevku pre zdravotníckych pracovníkov pracujúcich v nemocniciach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby pôjde ešte v tomto roku 200 miliónov eur. V pondelok o tom rozhodla vláda. Suma stabilizačného príspevku pre zdravotníckeho pracovníka dosiahne 5-tisíc eur.

Takýto príspevok tak dostane 21,5-tisíca zdravotných sestier, 4,7-tisíca sanitárov, 4,2-tisíca praktických sestier či cez 2-tisíc zdravotných záchranárov. Na stabilizačný príspevok bude mať nárok spolu 39,5-tisíca zdravotníckych pracovníkov. Pôjde napríklad aj o logopédov, psychológov, zubných technikov či zdravotníckych laborantov.

Zdravotníctvo je kľúčové

Ako na tlačovej besede po rokovaní vlády uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO), stabilizačný príspevok v sume 5-tisíc eur dostanú všetci zdravotníci okrem lekárov.

„Takýmto spôsobom ukazujeme, že celé zdravotníctvo je pre nás kľúčové a je pre nás najvyššou prioritou,“ povedal. Upozornil na to, že na takýto príspevok budú mať nárok aj zamestnanci zariadení sociálnych služieb. Stabilizačný príspevok tak vláda poskytne 16-tisíc opatrovateľom a nižšiemu zdravotníckemu personálu a 3-tisíc sestrám a fyzioterapeutom.

Sestry a fyzioterapeuti dostanú stabilizačný príspevok v sume 4-tisíc eur a opatrovatelia a nižší zdravotnícky personál vo výške 3-tisíc eur. Celková suma príspevkov pre zamestnancov zariadení sociálnych služieb má dosiahnuť 60 miliónov eur.

„Dúfame, že tento stabilizačný príspevok zastabilizuje situáciu v ústavnej zdravotnej starostlivosti, záchranných službách alebo v domovoch sociálnych služieb,“ povedal minister financií Igor Matovič (OĽANO). Dúfa, že po vyplatení tohto príspevku nebudú zamestnanci z týchto zariadení odchádzať.

Zdravotnícki pracovníci totiž musia zostať v pracovnom pomere aspoň tri roky. Šéf rezortu financií upozornil na to, že na príspevok budú mať nárok aj zdravotnícke pracovníčky, ktoré sú na materskej dovolenke.

Ako dodal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽANO), príspevok bude štát vyplácať na základe zmlúv, ktoré budú zdravotnícki pracovníci podpisovať do 19. decembra tohto roka. Príspevok zdravotnícki pracovníci podľa neho dostanú do konca tohto roka. Pracovníci v zariadeniach sociálnych služieb však príspevok dostanú až v januári budúceho roka.

Sestier je málo

Za nedostatok zdravotných sestier na Slovensku nemôže iba zmena vzdelávania. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) hovorí aj o dlhodobom nezáujme o situáciu sestier a pôrodných asistentiek či neustálom zhoršovaní ich pracovných podmienok.

Komora tak reaguje na dlhodobý tlak na zníženie nárokov na vzdelávanie sestier s údajným cieľom nahradiť sestry menej vzdelanou pracovnou silou, ako opatrenie na doplnenie katastrofálneho nedostatku sestier.

„Tento tlak nevyvíjajú iba zamestnávatelia v zdravotníctve, ale aj politici, ktorí idú poruke populistickým, neodborným a ničím nepodloženým tvrdeniam niektorých zástupcov stredných zdravotníckych škôl,“ uviedla SKSaPA. Komora tvrdí, že disponuje niekoľkými prieskumami o tom, aké sú motivačné a demotivačné faktory pre prácu v našom zdravotníctve.

„Poniektorí odborníci, ako aj politici sa zrejme pozabudli, že žijeme v 21. storočí, kde svetové trendy poukazujú na dôležitú úlohu vzdelaných sestier v starostlivosti o zdravie populácie,“ zdôraznila komora. Sestry dnes podľa SKSaPA preberajú na seba dôležité úlohy naprieč celým zdravotníckym systémom, majú iné vzdelanie, iné kompetencie, môžu v mnohých oblastiach rozhodovať samostatne a preberajú na seba čoraz viac zodpovednosti.

Aj napriek týmto atakom ošetrovateľstvo na Slovensku podľa komory napreduje. „Skvalitňuje sa vzdelávanie sestier, napriek mnohým prekážkam sa snažíme priblížiť kompetenciami našim zahraničným kolegyniam a kolegom, realizujeme ošetrovateľský výskum, vzdelávame nové kolegyne a kolegov, aplikujeme do praxe dôkazy dobrej praxe, sme samostatní a autonómni poskytovatelia ošetrovateľskej starostlivosti, čo je tiež jeden z motivačných faktorov,“ dodáva SKSaPA.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá