Stačí jediná fotografia a táto aplikácia ti prezradí, aká je tvoja sexuálna orientácia

  • Z fotografie dokáže aplikácia 23andMe zistiť sexuálnu orientáciu každého jedného človeka
  • Tento algoritmus funguje na základe vyváženej kombinácie umelej inteligencie, tvárovej biometrie a analýzy DNA
pam
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Z fotografie dokáže aplikácia 23andMe zistiť sexuálnu orientáciu každého jedného človeka
  • Tento algoritmus funguje na základe vyváženej kombinácie umelej inteligencie, tvárovej biometrie a analýzy DNA

Aplikácia sa volá 23andMe a sľubuje detekciu DNA, na základe ktorej sa dozvieš sexuálnu orientáciu konkrétneho človeka. Nový prieskum ukazuje, že homosexuáli majú špecifické črty, ktoré dokáže jednoducho a dostatočne presne rozpoznať tvárová biometria.

Za týmto celým stojí londýnsky startup a volá sa Insolent.AI. Podnadpis znie – How gay are you?

Štúdia z roku 2017 potvrdila, že ľudská tvár obsahuje oveľa viac informácií o sexuálnej orientácii jednotlivca, ako dokáže ľudský mozog skutočne rozpoznať a akceptovať. Bola vykonaná na vzorke 35 326 fotografiách tváre vedcami na Stanfordskej univerzity.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Ľudské oko sa môže mýliť

Umelá inteligencia však nie. Rozdiely medzi ľudským a technologickým vnímaním boli až 20-percentné. Väčšia úspešnosť bola dosiahnutá pri mužoch, než pri ženách. Môže sa takýmto spôsobom narušiť intimita a súkromie ľudí? Je vôbec etické takým jednoduchým spôsobom zisťovať v mnohých prípadoch ešte stále citlivú informáciu o sexuálnej orientácii osôb, aj keď o tom nevedia alebo si to neprajú?

Atypické črty tváre homosexuálne orientovaného človeka sú podľa vedcov veľmi silno prítomné. The Economist v rozhovore s odborníkom na sociálnu psychológiu uvádza, že majú títo ľudia okrem čŕt taktiež odlišný výraz, čo v preklade znamená, že muž orientovaný homosexuálne má ženskejšie črty a zas naopak. Tieto tvrdenia sa samozrejme líšia v závislosti od konkrétneho človeka. Odhalí však tvárová biometria skutočne všetko?

Je to nezmysel, hovorí genetická expertka

Deanna Church, dlhoročná odborníčka v oblasti genetiky zo spoločnosti Inscripta.

Vy jednoducho nemôžte povedať, akým silným je človek homosexuálom len z kontroly jeho DNA a nemyslím si, že niečo takéto bude niekedy možné,“ vyjadrila sa pre portál Futurism.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Pravdou je, že byť respektívne nebyť homosexuálom závisí od genetickej výbavy skutočne len okrajovo až vôbec. A dnes, v 21.storočí je tu aplikácia, ktorú si za 5,50 amerických dolárov stiahneš a do par sekúnd zistíš, ako veľmi si sa možno mýlil.

Startup si veru nekladie servítku pred ústa. Podľa nich totiž existuje ultimátny vzorec správania ale aj konkrétne gény, ktoré v nepatrných prejavoch stoja za rozlúsknutím sexuálnej orientácie človeka. A to dokonca z obyčajnej fotografie, ktorú do aplikácie nahráš.

Vedci samozrejme upozorňujú, že z výsledkov štúdie netreba stopercentne a bezhlavo vyvodzovať závery o sexuálnej orientácii.

Je to o podobnosti DNA

Tieto algoritmy vznikajú na základe širokých a veľmi obsažných databáz. Vďaka informáciám, ktoré sú v nich uchované si potom aplikácia dokáže pomocou umelej inteligencie vytvoriť vzorec a výsledok sa ti percentuálne zobrazí. Podobná DNA ľudí a navolené preferencie ti povedia „How gay you are“, informuje vedecko-náučný portál Futurism.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Aplikáciu si môžeš stiahnuť a vyskúšať tak pre Android ako aj iOS.

Zdroje: futurism.com, economist.com, theguardian.com, isf.io

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech