Stačia 3 hodiny a kúpeš sa v mori aj v októbri. Predĺžený víkend ťa bude stáť pár eur

  • Ceny klesajú a slnko ostáva, a tak je Grécko super i na jeseň
  • Platí to aj o Kose, jednom z najteplejších ostrovov
Ostrov Kos
Facebook/Kos Island Greece
  • Ceny klesajú a slnko ostáva, a tak je Grécko super i na jeseň
  • Platí to aj o Kose, jednom z najteplejších ostrovov

Dodekánsky ostrov Kos je známy ako rodisko lekára Hippokrata, otca modernej medicíny. Uzdravujúce účinky tohto gréckeho raja zažiješ i na vlastnej koži, a to nielen prostredníctvom neskutočne chutného jedla, slnečných lúčov a slanej morskej vody.

Kos má totiž horúce, teplé a studené pramene minerálnej vody. Ponoriť sa priamo do nich môžeš pri Agios Fokas, Piso Thermes, Kokkinonero a Volkanous.

Liečivú energiu vraj vyžaruje aj Hippokratov Asclepeion, kedysi veľkolepé liečebné centrum antického sveta. Hoci sa tu „vybúrilo“ i zemetrasenie, stále je tu na obdiv vystavený komplex rímskych kúpeľov, obnovené stĺpy Apolónovho chrámu či pozostatky dórskeho chrámu.

Všetko to nájdeš na zelenom kopci. V krásnom prostredí s parádnym výhľadom na les a more sa isto uzdravovalo rýchlejšie. Tiež dokazuje, že Kos má fascinujúcu prírodnú stránku.

Kombináciu nedotknutej prírody a panoramatických výhľadov ti ponúkne najvyššia hora Dikeos, stretnutie s úžasnými a pyšnými pávmi zase les Plaka. Ako v Karibiku sa budeš cítiť v Psalidi, keďže mokrade sú domovom plameniakov.

Na ostrove zanechali stopy aj mnohé civilizácie a kultúry. Kos je ako múzeum pod holým nebom s odkazmi z minulosti na každom rohu. Dostanú ťa viac mešity Osmanov, ikonické pamiatky Rimanov, stredoveké hrady či talianska architektúra? 

Na nádherné pláže a do mora aj na jeseň 

Každý vie, že pláže Grécka patria k tým najkrajším na svete. Ani Kos v tomto smere nezaostáva. Na jeho pobreží, dlhom až do 112 kilometrov, hrajú prím dlhé a piesočné pláže, na ktoré narazíš vo všetkých častiach ostrova.

Mnohé z nich lákajú turistov svojim perfektným vybavením. V ich blízkosti vyrástli hotely a taverny, pri niektorých sa vyskáčeš v rušných plážových baroch. Samozrejmosťou sú ležadlá a slnečníky, niekde tiež vodné športy.

Veľká skala a kúsok piesočnej pláže
zdroj: Unsplash/Christian Klose

Medzi najkrajšími plážami sa pravidelne objavujú rovnaké mená. Veľmi často to býva Tigaki. Pláž blízko, asi 10 km od mesta Kos, patrí k obľúbeným miestam na kúpanie, no vďaka jej 11 kilometrom si nájdeš aj pokojné miesto. 

Veje tu modrá vlajka i príjemný vietor, ktorý láka fanúšikov windsurfingu. Ak máš radšej šnorchlovanie, zamier k Agios Stefanos za skalnatým morským dnom. Pláž v zátoke Kefalos, asi 40 km od mesta Kos, je kombináciou piesku a kamienkov. 

Pri opaľovaní sa pokocháš pozostatkami antických stĺpov či ostrovčekom Kastri a jeho malým kostolom s modrou kupolou, ku ktorému hádam dokážeš aj preplávať.

V zátoke Kefalos, hoci bližšie ku Kosu, je aj Paradise beach. Svedčí jej zlatý piesok, ktorý obmývajú plytké zeleno-modré vody. Vyskúšať tu môžeš skutočne pestrú paletu vodných športov. Tie ale lákajú dosť návštevníkov.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Kos.gr, Discover Greece, Weather & Climate, Greeka, Thomas Cook, Ryanair, Kos Airport, Travel.gr, Direct Ferries, Kos4All

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá