Stačili by ti na hodinu necelé 4 eurá? Ministerstvo navrhuje novú minimálnu mzdu

  • Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR navrhuje minimálnu mzdu pre rok 2020 vo výške 580 eur
  • V hodinovom vyjadrení pôjde o sumu 3,333 eura/hod
ehap
pixabay.com,pexels.com
  • Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR navrhuje minimálnu mzdu pre rok 2020 vo výške 580 eur
  • V hodinovom vyjadrení pôjde o sumu 3,333 eura/hod

Ide o kompromisné riešenie, keďže Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky požadovala zvýšenie na 635 eur a zástupcovia zamestnávateľov na 552,20 eura mesačne. Informovalo ministerstvo.

Myšlienku zvýšenia minimálnej mzdy podporuje aj Milan Kuruc zo združenia Pracujúca chudoba. „Priestor na razantné zvýšenie minimálnej mzdy na Slovensku určite je. Keď si porovnáte krajiny V4 a Slovinsko, tak zistíte, že naša produktivita práce sa približuje tej slovinskej, sme v tomto rebríčku hneď za nimi, no Slovinci majú minimálnu mzdu vo výške 886 eur a my 520,“ prezradil pre Startitup.

zdroj: pexels.com

Mnoho štátov už urobilo skok v minimálnej mzde, a stalo sa iba to, že nejaká skupina ľudí začala lepšie zarábať a viac míňať a robiť tak tržby podnikateľom. Len my na Slovensku sa tu navzájom stále presviedčame, ako by nás vyššia minimálna mzda poškodila. Tento skok treba už raz konečne urobiť, dostať našu minimálnu mzdu na úroveň 60 % priemernej a potom ju na tejto úrovni udržiavať. Ľudia, čo celý mesiac poctivo pracujú, musia mať akú takú možnosť dovoliť si aspoň základné veci, a to im súčasná minimálna mzda neumožňuje,“ dodáva M. Kuruc.

Pri určovaní sumy minimálnej mzdy bolo pre ministerstvo rozhodujúce, aby zabezpečila zamestnancovi a jeho rodine dôstojnú životnú úroveň. Výška čistej minimálnej mzdy by v súlade s Európskou sociálnou chartou mala dosahovať aspoň 60% z čistej priemernej mesačnej mzdy, najmenej však 50 %. V súčasnosti je tento podiel na úrovni 52,44 %. 

zdroj: pixabay.com

Ministertsvo prihliadalo aj na na nízku mieru nezamestnanosti v krajine a pretrvávajúci nedostatok pracovnej sily v niektorých profesiách. Navrhovaná suma minimálnej mzdy má zároveň reagovať na už dohodnutý trend rastu taríf zamestnancov v štátnej službe a pri výkone práce vo verejnom záujme.

Aj keď je priemerná mzda v národnom hospodárstve okolo 1 000 eur, viac ako polovica (53,2 %) zamestnancov nezarába ani 800 eur v hrubom. Mzdu okolo 1 000 eur dostáva okolo 7 % zamestnancov (mzdové pásmo od 950,01 eur po 1 050 eur – okolo 154 tisíc osôb). Ešte v roku 2017 zo všetkých zamestnancov (2 141 tisíc osôb) zarábalo do 400 eur takmer 121 tisíc zamestnancov.

zdroj: employment.gov.sk, statdat.statistics.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK