Stačilo mi 150 eur a predĺžený víkend. Ako som precestoval najkrajšie mesto Európy (RADY A TIPY)

  • Neraz sa mi osvedčilo, že spojiť futbalový zájazd s cestovaním je skvelý zážitok
  • Výletom do Porta sa mi to opäť raz len potvrdilo
Šimon Pavliščák, Porto
archív Šimon Pavliščák, unsplash/AnaCristina Smith
  • Neraz sa mi osvedčilo, že spojiť futbalový zájazd s cestovaním je skvelý zážitok
  • Výletom do Porta sa mi to opäť raz len potvrdilo

Tento výlet do mesta skvelého jedla a vína vznikol viac menej náhodne. Keď som sa dozvedel, že naša slovenská futbalová reprezentácia bude hrať kvalifikačný zápas o postup na Majstrovstvá Európy práve v Porte proti Portugalsku, neváhal som ani minútu a hneď som si kúpil vstupenku.

Pred príchodom do Porta som nemal veľké očakávania. Možno aj kvôli tomu som si toto mesto hneď na prvý pohľad zamiloval. Veď nie nadarmo sa hovorí, že tie najlepšie a najkrajšie zážitky vznikajú práve vtedy, keď nemáme žiadne očakávania a pri cestovaní to platí možno aj dvojnásobne.

Porto je jedným z najnavštevovanejších portugalských miest a niet sa čomu čudovať. Mesto ma hneď uchvátilo svojim vzhľadom, pamiatkami, kultúrou, skvelou kuchyňou a vínom. Patrí medzi najlepšie miesta na ideálny predĺžený víkend.

Do Porta sa dá s nízkonákladovkou dostať pomerne lacno. Mimo hlavnej letnej sezóny sa ceny obojsmerných leteniek pohybujú okolo 150 eur. Ak je priamy let zo Schwechatu príliš drahý, skús si let nakombinovať s nejakým prestupom.

Ja som zvolil let na trase Schwechat – Paríž – Porto za približne 70 eur. Naspäť som letel z Porta priamo na Schwechat za nejakých 80 eur. Takouto kombináciu ma všetky letenky vyšli na približne 150 eur, čo je na Porto fakt skvelá cena. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Šimon Pavliščák (@simonpavliscak)

Nájsť vhodné a pekné ubytovanie v Porte nie je žiaden problém. Práve vďaka širokej ponuke cenovo dostupných apartmánov, ktoré sú navyše ešte aj blízko centra mesta, je výber príjemnou záležitosťou. V priemere sa ceny apartmánov s vlastnou kuchyňou, obývačkou a kúpeľnou pre dve osoby na jednu noc pohybujú okolo 70 eur.

Na svoje si prídu aj gurmáni

Výlet v Porte bol aj veľkým gastronomickým zážitkom. Kto sem zavíta a neochutná portské víno a tradičný koláčik z lístkového cesta plnený žĺtkovým krémom „pastel de nata“, akoby v Porte ani nebol.

Tieto lokálne produkty sa dajú kúpiť asi v každých potravinách, cukrárňach, kaviarňach či reštauráciách. Keď som si myslel, že už som ochutnal ten najlepší pastel a portské víno v celom Porte, tak návšteva nasledujúcej reštaurácie mi túto domnienku vyvrátila.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Šimon Pavliščák (@simonpavliscak)

Mal som možnosť ochutnať aj skvelé mäso, ryby či morské plody, ktoré sú tu veľmi populárne vďaka Atlantickému oceánu. A ak navyše miluješ výberovú kávu, tak ťa určite poteší množstvo kvalitných kaviarní. Ceny potravín, jedál a kávy boli veľmi porovnateľné s Bratislavou, no miestami boli dokonca ešte nižšie.

Po prvom dni návštevy som ostal naozaj milo a príjemne prekvapený, že mesto je pomerne malé a takmer všetky turistické atrakcie sa nachádzajú blízko pri sebe. Či už sa vyberieš objavovať katedrály, kostoly, známe mestské štvrte či mosty, ktoré spájajú Porto so susednou časťou Vila de Nova Gaia cez rieku Duoro, všade sa dostanete peši.

Treba ale myslieť na to, že pohodlná obuv je základ, keďže mesto je miestami pomerne kopcovité. Ak sa ale chceš dostať k pláži a oceánu, je potrebný presun taxíkom alebo mestskou dopravou, keďže sa vyberieš mimo centra mesta.

Mesto kostolov a mostov

Porto je bezpochyby mesto kostolov. Celkovo ich v celom meste nájdeš cez 30. Ja som sa prešiel len okolo tých najhlavnejších a každý jeden ma očaril architektúrou.

Dominantou celého mesta je portská katedrála „Sé do Porto“. Tá je dostupná verejnosti a za symbolické 3 eurá sa vieš dostať aj do jej útrob. Hneď pri vstupe ťa očaria farebné steny. Tie sú zdobené modrými kachličkami „azulejos“, ktoré vznikli tradičnou technikou maľovania. Odporúčam ti vyšliapať si aj niekoľko schodov, aby si sa tak dostal do jednej z jej veží, odkiaľ sa ti naskytne jeden z najkrajších výhľadov na celé mesto.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Šimon Pavliščák (@simonpavliscak)

Porto je aj mesto mostov. Tých je v súčasnosti 6 a sú postavené cez rieku Duoro. Najznámejším je bez pochýb most s názvom „Ponte de Dom Luis I“, ktorý je zároveň aj najväčšou dominantou mesta.

Študent Gustava Eiffela ho postavil, takže na jeho konštrukcii môžeš na prvý pohľad vidieť viaceré podobné črty so známou Eiffelovou vežou. Môžeš sa ním prejsť do susediacej časti Vila de Nova Gaia

Hneď po príchode do Vila de Nova Gaia sa ocitneš v časti „Jardim do Morro“, kde sa ti naskytnú krásne výhľady. V týchto zelených záhradách na kopci s lavičkami a super atmosférou si užiješ západ slnka viac než kdekoľvek inde v meste. Zo Jardim do Morro sa môžeš mestskou lanovkou „Teleférico de Gaia“ dostať až k nábrežiu rieky Duoro.

Portugalsko, Porto
zdroj: unsplash/ Nick Karvounis

Čo určite nevynechať v Porte?

Časť Ribeira je najznámejšou mestskou štvrťou, ktorá je plná skvelých reštaurácií a barov. Takmer všade nájdeš super portugalskú kuchyňu a portské víno. Jej veľká časť sa nachádza pri rieke, kde okrem dlhej promenády môžeš natrafiť aj na trh s lokálnymi produktami.

Kníhkupectvo Livraria Lello je jedno z najznámejších kníhkupectiev na svete. Ak sa ho chystáš navštíviť, určite ti odporúčam si vopred zakúpiť lístok, aby si sa vyhol dlhému radu ľudí priamo na mieste.

Železničná stanica São Bento je zdobená modrobielymi kachličkami „azulejos“, na ktorých sú zobrazené maľby poukazujúce na dôležité momenty z portugalských dejín. Vstup do stanice je zadarmo a predstavuje jednu z hlavných atrakcií mesta.

Matosinhos pláž je jednou z pláži Porta. Nachádza sa mimo centra mesta a dostali sme sa sem taxíkom za približne 20 minút. Okrem kúpania sa tu môžeš aj naučiť surfovať. Aj v polovici októbra býva vonkajšia teplota cez 20 stupňov, a tak si so sebou nezabudni pribaliť plavky.

Plavba po rieke Duoro je skvelým zážitkom, ak ti ešte zvýši nejaký čas a videl si už všetko podstatné. My sme sa nalodili vo Vila de Nova Gaia. Lístky sme si kúpili priamo na mieste pri rieke v malom stánku, ktorý ponúkal tieto zájazdy. Stálo to 15 eur na osobu a plavili sme hodinu popod všetky mosty až takmer k Atlantiku.

Najnovšie videá

Trendové videá