Štadión Majstrovstiev sveta 2022 v Katare dostal pre svoj vzhľad nelichotivú prezývku

  • Futbal patrí medzi najpopulárnejšie športy na svete a pýšiť sa môže tými najkrajšími štadiónmi
  • Majstrovstvá sveta 2022 bude hostiť Katar a vybuduje 8 nových, krásnych štadiónov
  • Tým prvým oficiálne odhaleným je Al Wakrah, ktorý si svojim tvarom vyslúžil nelichotivú prezývku
unsplash.com/@pedromenezes; @tomgrimbert
  • Futbal patrí medzi najpopulárnejšie športy na svete a pýšiť sa môže tými najkrajšími štadiónmi
  • Majstrovstvá sveta 2022 bude hostiť Katar a vybuduje 8 nových, krásnych štadiónov
  • Tým prvým oficiálne odhaleným je Al Wakrah, ktorý si svojim tvarom vyslúžil nelichotivú prezývku

Každý futbalový fanúšik sa už nevie dočkať Majstrovstiev sveta, ktoré bude hostiť Katar v roku 2022. Hoci do futbalového sviatku ostáva ešte pár rokov, celý svet sleduje proces prípravy pre nadchádzajúce športové podujatie.

Jednoznačne jedným z najzaujímavejších bodov príprav je výstavba nových štadiónov a ich odhalenie, ktoré priťahuje zvedavcov z celého sveta. Oficiálne odhalenie prvého z 8 štadiónov vzbudilo obrovský záujem, no nie z úplne správnych dôvodov.

Jeho oficiálny názov je Al Wakrah Stadium, ktorý bude hostiť zápasy až do štvrťfinále majstrovstiev a za jeho dizajnom stojí podľa Metro.co.uk svetoznáma dizajnérka Zaha Hadid.

Už pri odhalení tohto návrhu v roku 2013 začali fanúšikovia dizajn prirovnávať k intímnej časti ženského telaV skutočnosti je tvar štadióna inšpirovaný plynulým tvarom tradičnej arabskej rybárskej plachetnice Dhau, ktorej plachty sú prenesené do dizajnu strechy štadióna, informuje Thesun.co.uk. Nachádza sa 20 km južne od hlavného mesta Dauhá a je situovaný tak, aby sa bránil teplu sálajúcemu z púšte.

Okrem toho bude štadión Al Wakrah podľa portálu Legit.ng vybavený revolučnou klimatizačnou technológiou, ktorá zabezpečí teplotu pre 45 000 fanúšikov a hráčov na úrovni okolo 18-22 °C. Postará sa o to klimatizačné potrubie spolu s viac ako stovkou ventilačných jednotiek. Okrem toho je možné strechu štadióna kedykoľvek zasunúť, čím sa zabráni priamemu slnečnému žiareniu na plochu štadióna a poskytne v horúčavách vytúžený tieň.

„Odhalenie štadióna Al Wakrah je významným krokom na ceste k cieľovému roku 2022. Jeho inovatívny a futuristický dizajn znamená, že sa stane jedným z ikonických miest počas prvého svetového šampionátu FIFA v arabskom svete. Dúfame, že sa k tejto príležitosti pripoja tisíce futbalových fanúšikov po celej krajine, pretože oslavujeme pokrok, ktorý sme doteraz dosiahli a tešíme sa na znásobené vzrušenie do roku 2022.“ povedal projektový manažér štadióna Thani Khalifa Al Zarraa pre FIFA.com.

Pri predstavení návrhov dizajnu nikto netušil, že prezývka „vagina stadium“ z radov fanúšikov na celom svete sa uchytí natoľko, že pri oficiálnom odhalení štadióna budú svetové média uvádzať zbrusu nový štadión práve týmto pomenovaním, no ako sa vraví, aj zlá reklama je reklama. Táto skutočnosť však nič nemení na tom, že štadión je ozaj nádherný a disponuje všetkým, čím by najmodernejší futbalový štadión mal.

zdroje: fifa.com; legit.ng; thesun.co.uk; metro.co.uk;

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK