Stála 150-tisíc eur a leží v šuflíku. eRúško si Slovensko zatiaľ nenasadí, hoci aplikácia je hotová

  • Aplikácia eRúško je vraj pripravená, ministerka Veronika Remišová tvrdí, že ju má k dispozícii ministerstvo zdravotníctva
  • Či a kedy bude spustená nie je zatiaľ jasné
  • Slovensko stála viac ako 100-tisíc eur
eRúška
Unspalsh/Ashu a, Neil Soni
  • Aplikácia eRúško je vraj pripravená, ministerka Veronika Remišová tvrdí, že ju má k dispozícii ministerstvo zdravotníctva
  • Či a kedy bude spustená nie je zatiaľ jasné
  • Slovensko stála viac ako 100-tisíc eur

Ministerka a predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová dnes na tlačovej besede povedala, že aplikácia eRúško je hotová. Povedala, že aplikácia je k dispozícii na Ministerstve zdravotníctva SR a je na nich, či ju použijú. „eRúško je pripravené na spustenie, záleží na ministerstve zdravotníctva či to považuje za nástroj, ktorý je vhodné použiť v tejto epidemiologickej situácii,“ povedala Remišová.

Podľa Remišovej neboli peniaze, ktoré sa do vývoja investovali, premrhané. Tvrdí, že ide o „včasnú prípravu“. Aplikácia bola vraj vyvinutá na objednávku ministerstva zdravotníctva. Vývoj aplikácie mal stáť okolo 150-tisíc eur. Novinári sa ministerky pýtali, či je suma adekvátna. Povedala, že áno a tvrdí, že kritika má smerovať na ministerstvo zdravotníctva.

Minister zdravotníctva povedal, že sa o nasadení aplikácie musí porozprávať s odborníkmi. Premiér Eduard Heger tvrdí, že aplikácia nefunguje tak, ako by si predstavovali. Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka sa buď aplikácia nemala objednávať alebo by sa mala používať, keď už stála také množstvo peňazí.

O aplikácii sa pritom hovorí už viac ako rok. Už v novembri 2020 Denník N informoval o Remišovej prísľube, že aplikácia by mala byť k dispozícii na stiahnutie v januári 2021. Ministerka vtedy tvrdila, že prototyp je hotový a stačí len dokončiť dokumentáciu.

Aplikácia eRúško mala človeka, ktorý si ju stiahne, informovať o kontakte s pozitívnou osobou. V Českej republike aplikácia fungovala už mesiace predtým, práve ich aplikáciou sa ministerstvo inšpirovalo.

O aplikácii sa hovorilo takmer od začiatku pandémie, na jej výrobu tlačila aj odborná verejnosť.

Zdroj: Denník N

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK