Stála na troch najvyšších horách: „Určite vyrazím za čímsi novým“

  • Presne 16. mája 2007 sa stala prvou rodenou Češkou na vrchole Mount Everestu
  • Symbolickou zhodou okolností sa jej o sedem rokov neskôr v rovnaký jarný deň narodil synček Cyril, ktorý má o šesť rokov staršiu sestričku Emmu
Nikon
  • Presne 16. mája 2007 sa stala prvou rodenou Češkou na vrchole Mount Everestu
  • Symbolickou zhodou okolností sa jej o sedem rokov neskôr v rovnaký jarný deň narodil synček Cyril, ktorý má o šesť rokov staršiu sestričku Emmu

„Rozumovala vtedy, že neplač Cyrdo, veď si chlap!“ zaspomínala si na svojom webe Klára Kolouchová, ktorá sa v máji 2019 vyštverala na Kančendžongu a 25. júla si na tretí pokus splnila sen v podobe zostávajúceho z troch najvyšších kopcov planéty – K2.

„Joooooo!!!!! Sme tu!!!“ nadšene referovala o 4.05 h pakistanského času. O 17.45 h s úľavou oznámila ukončenie zostupu z „ká-dvojky“ do základného tábora: „Som OK v BC! Teším sa na jedlo a spánok. Všetkým vďaka za neuveriteľnú podporu.“ 

Absolventka Anglo-American College vo svojej rodnej Prahe Kolouchová nepochádza geograficky ani detským zázemím z horalského prostredia. Navyše, štyri roky profesijne pôsobila v Londýne, kde tiež mohla o kopcoch iba snívať.

zdroj: Nikon

Na rozdiel od drvivej väčšiny manažérov, medzi ktorými sa v biznis sfére presadila, si však takéto sny začala plniť – najskôr prostredníctvom kondičnej prípravy. „Pendlovala som medzi atletickým oválom, bazénom a posilňovňou a do práce som behala aj s batohom plným fliaš s vodou,“ prezrádza Klára.

V roku 2005 Kolouchová vyliezla na najvyššiu juhoamerickú horu Aconcagua, podnietil ju k tomu kamarát práve v britskej metropole. Pred vrcholovým útokom sa však vzhľadom na vývoj situácie musela pripojiť k trojčlennej poľskej výprave.

O rok nato zdolala himalájsku osemtisícovku Čo Oju. Potom aj na spomenutý Mount Everest išla s podporou od šerpu Tašiho Tenzinga, vnuka miestnej legendy z roku 1953 Tenzinga Norgaja. Po návrate zachytila svoje dojmy v knižke „Himalájsky denník“, a to ešte pod dievčenským menom Poláčková.

Neskôr, už po prvom tehotenstve, bola Klára aj na aljašskom Denali alias Mount McKinley, čo znamenalo ďalší kontinentálny rekord. Následne pribudol európsky gigant Elbrus v spoločnosti manžela Martina, svadbu mali v roku 2013. Na expedície však inak chodí bez životného partnera. Vysvetľuje to tým, že by strach o toho druhého priamo v drsnom prostredí mohol byť až nebezpečne zväzujúci.

„Do vienka som dostala nadšenie pre vec, zvedavosť a túžbu objavovať – žiť. Svojím elánom dokážem strhnúť okolie a moja chuť sústavne niečo podnikať je vraj orámovaná nekonečným optimizmom. Nie je to však len túžba po dobrodružstve a niečom stále novom, ale aj hľadanie a nachádzanie duševnej pohody, zákonitostí nášho života a jeho zmyslu,“ zveruje sa Klára Kolouchová.

zdroj: Nikon

„Nepochybne mám aj schopnosť zastaviť sa, potom však úplne určite vyrazím za čímsi novým. Výzva je asi to správne slovo, na ktoré počujem; je to moja slabosť – alebo sila?!“ ponúka básnickú otázku.

Klára Kolouchová v piatok 8. novembra bude mať v kine Hviezda v Trenčíne v rámci večerného bloku (19.00 h) multimediálnu prezentáciu spojenú s besedou ako hostka trojdňového podujatia HoryZonty. Obrazový materiál z expedícií v podobe atraktívnych fotografií i videí priebežne vzniká cielene aj vďaka spolupráci Kláry Kolouchovej so spoločnosťou Nikon: napríklad členom jednej z výprav na K2 bol ambasádor tejto značky Petr Jan Juračka, sama počas ostatného roka testovala aj v extrémnych podmienkach nový rad mirrorless full-frame fotoaparátov typu Nikon Z.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech