Stala sa liahňou nových mutácií, ktoré môžu ohroziť celý svet. Brazíliu prirovnávajú k „biologickej Fukušime“

  • Momentálny stav Brazílie prirovnáva odborník Miguel Nicolelis k „biologickej Fukušime“
  • Nemocnice pod náporom kolabujú, cintoríny sa plnia závratným tempom
Brazília, provizórny cintorín, protest
TASR/AP/Eraldo Peres
  • Momentálny stav Brazílie prirovnáva odborník Miguel Nicolelis k „biologickej Fukušime“
  • Nemocnice pod náporom kolabujú, cintoríny sa plnia závratným tempom

Včerajší deň priniesol Brazílii smutný rekord. Ochoreniu COVID-19 podľahlo až 4 195 ľudí. Krajina očakáva prekročenie 600 000 úmrtí do júla. Odborníci varujú, že pokiaľ sa situácia v Brazílii nedostane pod kontrolu, svet sa vírusu zbaví len veľmi ťažko. Stala sa z nej, totiž, liaheň na mutácie.

Čierny utorok

Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 v Brazílii počas utorka prvý raz prekročil hranicu štyroch tisícok. Najväčší juhoamerický štát sa stal iba treťou krajinou na svete, ktorá prekročila tento neslávny míľnik. Predtým zaznamenali dennú úmrtnosť vyššiu ako štyritisíc iba v Spojených štátoch a Peru, informuje SITA.

Napriek pretrvávajúcemu chaosu v preplnených nemocniciach a zdevastovanému zdravotníckemu systému v niekoľkých častiach krajiny mnoho guvernérov, starostov a sudcov znovu otvára súčasti ekonomiky, na ktoré sa donedávna vzťahovali prísne obmedzenia. Celoštátne orgány však tvrdia, že počet prípadov a hospitalizácií postupne klesá.

Brazília zatiaľ vo vakcinačnej kampani nedosahuje očakávané výsledky. Ako uviedol web Our World in Data, z 210-miliónovej populácie Brazílie dostali obe dávky vakcíny proti koronavírusu iba necelé 3 % obyvateľov.

Brazília, provizórny cintorín
zdroj: TASR/AP/Eraldo Peres

Liaheň pre mutácie

Podľa informácií Daily Mail každý týždeň objavia v Brazílii výskumníci novú mutáciu. Preto je nevyhnutné, aby túto krajinu držal v pozornosti celý svet.

Profesor Miguel Nicolelis, ktorý až do februára viedol tím v boji proti koronavírusu pre severovýchodný región so 60 miliónmi obyvateľov uviedol, že Jair Bolsonaro predsedá „najväčšej ľudskej tragédii v brazílskej histórii“.

„Každý týždeň objavujeme nové varianty, niektoré z nich sú infekčnejšie, smrtnejšie. Niektoré z nich tiež prekročia hranice do ďalších krajín, do Južnej Ameriky, Latinskej Ameriky, prípadne do celého sveta,“ opisuje Nicolelis. Krajina s 212 miliónmi obyvateľov za posledný týždeň zaregistrovala v priemere 2 757 úmrtí na Covid-19 denne.

„Prezident Brazílie popiera závažnosť krízy od začiatku, teda od februára 2020, v podstate zničil akúkoľvek významnú národnú iniciatívu na získanie kontroly nad pandémiou. Od začiatku nechcel zaviesť sociálnu izoláciu, nechcel uzavrieť brazílsky vzdušný priestor, bol proti použitiu rúšok a pred niekoľkými mesiacmi v podstate zablokoval ministra zdravotníctva pre obstaranie vysokého počtu vakcín, ktorým by sa Brazília vedela postarať o zhruba 210 miliónov ľudí,“ podotkol odborník.

Dodáva, že prezidentove činy vytvorili v krajine úplný chaos. „Je to úplná kalamita, je to najväčšia ľudská tragédia v brazílskej histórii a jediné, čo prezident krajiny povedal, bolo, že to nie je dôležité a že by ľudia mali prestať nariekať.“

Napriek tomu, že Brazília nie je najhoršou krajinou v počte úmrtí na 100 000 obyvateľov, nachádza sa v prvej desiatke. Neustále popieranie závažnosti situácie vytvára v krajine chaos, ktorý zabraňuje efektívnemu boju proti koronavírusu, čo je viditeľné aj na množstve nových mutácií, nielen pribúdajúcich prípadoch a chabej vakcinácii.

Podľa odborníkov je závažná situácia spôsobená práve jednou z mutácií známou pod názvom P1, ktorou sa môžu infikovať aj ľudia po prekonaní klasického variantu SARS-CoV-2. Navyše sa jedná a veľmi rýchlo sa šíriaci variant s väčšou infekčnosťou.

Lekár: Premorenie nie je cesta

Najvýraznejším príkladom prístupu k pandémii v Brazílii je mesto Manaus. Autority si možno mysleli, že premorenie ich privedie ku kolektívnej imunite. Nielenže sa tak nestalo, ale ľudia si  „vychutnali“ aj druhú a tretiu vlnu nákazy, stalo sa práve toto mesto v Amazonskej oblasti doslova laboratóriom na výrobu nových mutácií. 

Brazília sa stala hniezdom množstva mutácii SARS-CoV-2, medzi ktorými sa nachádzajú aj také, ktoré môžu celý svet vrátiť aj napriek všetkému úsiliu na začiatok tejto tragickej cesty. A kvôli čomu? Len kvôli jednému politikovi, ktorý neveril a podceňoval nepriateľa, do boja s ktorým poslal na smrť svojich voličov,“ píše primár považskobystrickej nemocnice Milan Kulkovský na svojom blogu.

Dodáva, že takto to vyzerá, keď sú pri moci ľudia, ktorí „odmietali rúška, teraz respirátory, zvolávali občanov do ulíc, odmietajú vakcíny, podporujú neúčinnú a nebezpečnú liečbu, experimenty, videli koronavírus letiaci v lúčoch 5G siete. Lupou sledovali ampulky s očkovacou látkou a hľadali v nej nanočipy a diabolské znamenia. Liečili sa alkoholom a súťažili v tom, kto zazdieľa najväčšiu hlúposť…

Upozorňuje tiež na to, že miestny zdravotnícky systém je úplne v koncoch. A to tak, že v niektorých nemocniciach podstupujú pacienti napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu zaživa. Tento zákrok je veľmi bolestivý a tak sa vykonáva v anestéze. Tú však niektoré brazílske nemocnice nemajú.

Ak by bol pacient pri intubácii pri vedomí a nespolupracujúci, mohlo by dôjsť k závažnému poškodeniu dýchacích ciest a hlasiviek s trvalými následkami až smrťou,“ podotýka lekár s tým, že v Južnej Amerike pacientov namiesto toho priväzujú k posteliam, aby si neublížili.

Zdroje: Daily Mail, SITA, Milan Kulkovsky Blog

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá