Stanica Nivy je takmer zrovnaná so zemou. Vyzerá lepšie ako kedykoľvek predtým!

  • Nedá sa povedať, že by sa niekto s týmto miestom lúčil so slzami v očiach. Autobusová stanica Nivy bola dlho dôležitým bodom na mape Bratislavy, no nebolo to miesto, kde by sme s obľubou trávili svoj čas...
Andrej Ďuríček, Dušan Roták
  • Nedá sa povedať, že by sa niekto s týmto miestom lúčil so slzami v očiach. Autobusová stanica Nivy bola dlho dôležitým bodom na mape Bratislavy, no nebolo to miesto, kde by sme s obľubou trávili svoj čas...

Svoju úlohu plnila roky pomerne slušne, no s príchodom 21. storočia sa stala len bledým tieňom svojej niekdajšej „socialistickej slávy“. Doba volala po modernejšej a čistejšej budove s väčšou kapacitou, komfortom a priestorom pre kvalitné služby. Ideálne takým, kde nebudú svoj freetime tráviť pofidérne existencie, plesne a baktérie, aj keď tomu sa celkom nevyhneme. Čakali sme dlho, no dočkali sme sa. Budova stanice Nivy po kúskoch mizne a zostávajú po nej len trosky.

Stav búracích prác sme sa pre teba rozhodli stručne zdokumentovať. V galérii sa môžeš pozrieť, ako vyzerá stanica aktuálne k dnešnému dňu. Nepotrpíme si na žiaden pátos a pri spomienke na toto miesto asi len málokto zaplače smútkom. Bratislavčania sa totiž už viac ako mesiac tešia z dočasnej stanice na Bottovej ulici, ktorá má od tejto polozbúranej ohavy ďaleko. Napriek tomu, že bude slúžiť len pár rokov, je moderná, pôsobí čistým dojmom a nevyvolá v tebe žiadne veľké pocity depresie, aj keď sa napríklad vydávaš na dlhú cestu s maminým rezňom v ruksaku.

Je však pozitívne, že na slovenské pomery prebehlo všetko pomerne hladko a cestujúci nepocítili žiadne výrazné obmedzenia, len čo sa presunuli o pár metrov ďalej od starej stanice. V dočasnej stanici majú k dispozícii bistro, reštauráciu či pekáreň a tiež potraviny. Teraz už len zostáva dúfať, že rovnako hladko bude prebiehať aj výstavba novučičkej autobusovej stanice, ktorá má byť dostavaná v roku 2020 a okrem dôležitej prepravnej funkcie a medzinárodnéhoa utobusového terminálu bude slúžiť aj ako obchodné a multifunkčné centrum so zelenou strechou či tržnicou.

Projekt má byť realizovaný s ohľadom na životné prostredie a udržateľný rozvoj, o čom svedčí aj fakt, že HB Reavis sa podarilo ako prvému developerovi na svete kvalifikovať na certifikát BREEAM Communities International, ktorý potvrdzuje trvalú udržateľnosť developerských projektov väčšieho rozsahu. V prípade tohto developera ide o viacero stavieb vrátane novej autobusovej stanice, ktoré sú realizované vo vznikajúcej štvrti Nové Nivy, ktorá má byť novým bratislavským bulvárom.


Situáciu ohľadom novej autobusovej stanice vnímajú Bratislavčania vcelku veľmi pozitívne, čo sa ani náhodou nedá povedať o Hlavnej stanici. Kedy sa konečne začne niečo diať s touto hanbou mesta, nikto netuší. Jediné, čo vieme je, že nelichotivú socialistickú stavbu, špinu a zápach moču, ktoré desia turistov aj domácich, budeme musieť znášať naďalej.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK