Stará uhoľná baňa sa premenila na park so skrytým významom

  • Tento nový priestor si bezpochyby obľúbi každý milovník prírody a vesmíru.
6
charlesjenks.com
  • Tento nový priestor si bezpochyby obľúbi každý milovník prírody a vesmíru.

22 hektárov veľká baňa sa nachádza v škótskom Lowther Hills a ešte prednedávnom kričala v krajine ako päsť na oko. Okolití obyvatelia teda tlačili na ich miestneho vojvodu, aby s tým niečo urobil. Nielenže požadovali, aby to miesto vyzeralo lepšie. Chceli, aby vzniklo niečo, čo nahradí prácu bývalým baníkom. Vojvoda sa teda spojil s architektom Charlesom Jencksom a spolu vytvorili Crawick Multiverse, priestor skladajúci sa z rastlín, hliny a skál.

zdroj: charlesjenks.com

Na prvý pohľad to v areáli vyzerá akoby tam práve prebiehali zemné práce, človek vidí len vyvýšeniny a kamenné kruhy. Keď sa však pozrieš na mapu zistíš, že vyvýšeniny predstavujú mliečnu dráhu a galaxiu Andromeda. Dva prepadnuté kruhy reprezentujú super-zoskupenie galaxií a galaxiu, ktorej súčasťou je aj naša Zem. Všetky tieto útvary sú pospájané chodníkmi.

zdroj: charlesjenks.com

Na území sa nachádzajú aj iné nebeské útvary ako napríklad rady skál, ktoré poukazujú na dôsledky padajúcich komét, či skupinka megalitov, ktoré na hrebeni vyvýšenín ukazujú na polárnu hviezdu.

zdroj: charlesjenks.com

Nachádza sa tu aj kruh zo skál, na ktorý bolo použitých viac než 100 balvanov a každý z nich reprezentuje iný vesmír a iné pravidlo fyziky. Napríklad jeden má nazov „Gravity 2 strong“ a má tvar dvojitej konvexnej šošovky.

zdroj: charlesjenks.com

Kúsok ďalej v škótskom Dumfries sa nachádza Záhrada kozmických špekulácií (The Garden of Cosmic Speculation), ktorá je rozlohou asi o polovicu menšia než Crawick Multiverse. Záhrada je plná umenia, ornamentov a záhradných prvkov a poukazuje na modernú vedu. Napríklad tu je menšia záhrada, ktorá skúma štruktúru DNA alebo strmý vodopád poukazujúci na históriu vesmíru.

zdroj: charlesjenks.com

Architekt Jencks je známy pre svoje svojské architektúry krajín a verí, že sú lákadlom pre návštevníkov. Ako sám povedal, keď človek vie, že krajina, ktorá pred ním leží, má nejaký skrytý význam, číta ju ako otvorenú knihu a vznikne tak oveľa viac príbehov, než sa do nej pôvodne vložilo.

zdroj: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK