Staré Mesto a Petržalku bude toto leto spájať nová lodná linka, nahradiť môže aj jazdu MHD

  • Prevádzka lodnej linky medzi bratislavskými brehmi bude obnovená už tento piatok
  • Dospelá osoba zaplatí za jednosmernú plavbu 4 eurá
  • Nahradiť môže aj jazdu MHD
lodd
Flora Tour, pixabay.com
  • Prevádzka lodnej linky medzi bratislavskými brehmi bude obnovená už tento piatok
  • Dospelá osoba zaplatí za jednosmernú plavbu 4 eurá
  • Nahradiť môže aj jazdu MHD

Staré Mesto a Petržalku bude toto leto spájať nová lodná linka. Ide o oživenie legendárnej lodnej prepravy Propeler, ktorou sa obyvatelia Bratislavy v minulosti pravidelne prepravovali na druhý breh Dunaja za kaviarňami či lunaparkom.

Na tento koncept momentálne nadväzuje cestovná agentúra Flora Tour, ktorá pôsobí na Slovensku v cestovnom ruchu už 28 rokov a špecializuje sa primárne na rieku Dunaj.

„Náš projekt Propeler, teda obnovenie lodnej linky medzi dvoma bratislavskými brehmi,  je zrealizovanie nielen nášho dlhodobejšieho zámeru, ale možno aj splnenie očakávania mnohých Bratislavčanov,” vyjadrila sa Startitup Iveta Medrano Aparicio z Flora Tour.

Ako ďalej dodala, rodinám, mladým, seniorom či študentom chcú dať možnosť vychutnať si osviežujúcu plavbu po Dunaji a vymeniť bežnú MHD alebo iný spôsob prepravy za netradičnú, malebnú plavbu loďou. „Lodná linka Propeler taktiež svojim obsahom nadväzuje na Stratégiu rozvoja turizmu v bratislavskom kraji, ktorá zdôrazňuje potenciál vodných ciest, spojenie rieky a mesta. Teda aj zahraničným turistom dáme možnosť uniknúť z ruchu Starého mesta a ísť sa zrelaxovať na druhú stranu Dunaja – stranu Petržalky,” dodáva.

Kde a kedy?

Lodná linka bude premávať v mesiacoch júl a august. Zo Starého Mesta vypláva o 15:00 hod. a 16:00 hod. z pontónu HUMA 6/TwinCityGate na Rázusovom nábreží. Následne z Petržalského nábrežia vypláva o 15:30 hod. a 16:30 hod. z pontónu Dunajského pivovaru. Cena lístka pre dospelého je 4 eurá a pre dieťa, seniora a ZŤP je 2 eurá.

zdroj: unsplash.com

Lístky sa budú kupovať na mieste. V prípade nepriaznivého počasia či príliš vysokej hladiny lodná linka premávať nebude. Tento projekt finančne podporil Bratislavský samosprávny kraj – najlepšie miesto pre život. 

Propeler ako symbol Bratislavy

Prvé lode verejnej dopravy v Bratislave, ktoré si mnohí Bratislavčania ešte pamätajú, boli zaujímavé najmä spôsobom pohonu. Mali totiž lodnú vrtuľu – propeler. A práve táto, vtedy technická novinka, sa dostala do povedomia Bratislavčanov, ktorí aj ďalšie lode zaisťujúce prepravu medzi Petržalkou a Bratislavou volali slangovo „propeler“.

Na prelome storočí lode premávali medzi oboma brehmi od rána do večera. „Propeler“, ktorý sa objavil aj na dobových bratislavských pohľadniciach, sa stal symbolom mesta, ako aj vtedy už svetoznámy Bratislavský rožok.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK