Starobylá záhada alebo práčka peňazí? O pyramídach v Bosne vie minimum ľudí

  • O pyramídach v Egypte vie každý
  • Počul si už ale o pyramídach v Bosne?
  • Táto záhada máta ľudí po celom svete
Untitled design-31
sarajevotimes.com | pexels.com/Michaël Meyer
  • O pyramídach v Egypte vie každý
  • Počul si už ale o pyramídach v Bosne?
  • Táto záhada máta ľudí po celom svete

Pyramídy v Egypte ti predstavovať určite netreba. Už menej sa ale hovorí o pyramídach v Bosne a Hercegovine, a keď aj niekde áno, celá téma je spravidla zahalená rúškom tajomstva.

Prečo je to ale tak a ide vlastne o skutočné pyramídy, či len o podvod na ľudí? A ako sa s týmto miestom spája meno svetoznámeho srbského tenistu Novaka Djokoviča? Na všetky tieto otázky sme sa pozreli bližšie. 

Jasno v tom nemajú ani médiá

V prvom rade sa dajme geograficky do obrazu. Predmetné pyramídy sa nachádzajú v okolí bosnianskeho mesta Visoko (alebo Visočica), ktoré má približne 17-tisíc obyvateľov. 

Ak teda budeš počas leta cestovať do Bosny, alebo sa budeš vracať autom z Čiernej Hory alebo Albánska, môžeš to vziať cez Sarajevo, ktoré je od „pyramíd” len cca 40 minút autom.

V otázke, čím vlastne pyramídy sú, ale stále nemajú jasno ešte ani samotné médiá. Tak napríklad, ako informujú Lidovky, v roku 2017 priniesla ČT veľkú reportáž o „najväčšej pyramíde na svete”.

V nej odznelo aj to, že pyramída v Bosne a Hercegovine má výšku 220 metrov, vďaka čomu je až o tretinu vyššia ako Cheopsova pyramída v Gize.

V reportáži ale neodznel názor ani jediného renomovaného archeológa. Tí sa na základe relácie začali ozývať až dodatočne a jednohlasne tvrdili, že reportáž odvysielaná Českou televíziou je jedno veľké faux pas. Podľa ich slov žiadne „magické” či „liečivé” bosnianske pyramídy neexistujú. 

Pyramídy v Bosne
zdroj: TASR/AP

Kult Semira Osmanagića

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Lidovky, Dotyk, Poznat Svět, Gaudeo, Dromedár, Sereď  Online

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá