Starosta kladie podmienky k výstavbe nového Istropolisu. Projekt by mal zahrňovať novú škôlku

  • Starosta trvá na tom, aby sa tam zachovala kultúra minimálne v rozsahu, v akom fungovala v minulosti
  • Od developerov očakáva, že bude prihliadať na potreby miestnej komunity
Istropolis
Immocap
  • Starosta trvá na tom, aby sa tam zachovala kultúra minimálne v rozsahu, v akom fungovala v minulosti
  • Od developerov očakáva, že bude prihliadať na potreby miestnej komunity

Včera sme ťa informovali o tom, že developer Immocap Group mieste súčasného Domu odborov na bratislavskom Trnavskom mýte plánuje vybudovať projekt Nový Istropolis a chce zbúrať súčasnú budovu.

Bratislavská mestská časť Nové Mesto žiada developera, aby staval kultúrno-spoločenské a kongresové centrum ako prvé, prípadne v prvej fáze výstavby.

zdroj: Immocap

Prvoradá je kultúra

Dnes vyhlásil starosta Nového Mesta Rudolf Kusý: „Toto je naša elementárna podmienka. Nemôže investor prísť, kúpiť Istropolis, vybudovať byty, administratívu, obchody a samotnému Istropolisu sa nevenovať, prípadne niečo ponatierať. Je to nevyhnutná súčasť investície a musí byť v prvej fáze. Najprv sa musí postaviť kultúrno-spoločensko-kongresové centrum,“ uviedol starosta.

Trvá na tom, aby sa tam zachovala kultúra minimálne v rozsahu, v akom fungovala v minulosti. Mestská časť investora žiada, aby spolu s hlavným mestom mala možnosť spolurozhodovať, ako bude vyzerať budúci verejný priestor v projekte Nový Istropolis.

zdroj: Immocap

S Filiálkou sa musí počítať

Samospráva poukazuje aj na plánovanú novú železničnú stanicu Filiálka. „V minulosti som podpisoval územné rozhodnutie, ktoré umiestňovalo stanicu Filiálky do priestoru pod súčasné parkovisko, ktoré sa nachádza pred Istropolisom. Investor musí vytvoriť priestor, aby keď štát jedného dňa začne so stavbou, bolo možné umiestniť stanicu práve na toto miesto,“ uviedol Kusý.

Novomestská samospráva žiada Immocap Group, aby sa v rámci revitalizácie územia nevenoval len svojmu pozemku, ale riešil aj okolie vrátane zelene, chodníkov, zastávok MHD.

zdroj: Bratislava Filiálka (Wikimedia, Pavol Frešo)

Komunita vyžaduje novú škôlku

Vyžaduje tiež, aby zo súčasného domu odborov a jeho okolia sa v novom projekte zachovalo všetko, čo je hodnotné. Starosta avizoval, že sa budú zaujímať aj o budúcnosť kubánskeho mramoru, ktorý tvorí obklad budovy.

Taktiež chce, aby developer umožnil na svojom pozemku postaviť škôlku pre potreby miestnej komunity. Kusý povedal, že na týchto požiadavkách mestská časť trvá a musia byť súčasťou zámeru. „Bez toho nebudeme súhlasiť, aby sa investícia zrealizovala,“ podotkol s tým, že ak chce investor postaviť takú veľkú a dôležitú stavbu, mal by fungovať v súčinnosti so samosprávou Nového Mesta i hlavného mesta.

zdroj: Immocap

Developeri požiadavky potrebujú zanalyzovať

Generálny riaditeľ Immocap Group Martin Šramko na požiadavky mestskej časti reagoval, že k zachovaniu kultúrno-spoločenskej funkcie Istropolisu sa zaviazali už pri jeho akvizícii a podľa toho pristupovali aj k formovaniu celého projektu. „Jeho najdôležitejšou časťou je práve nové kultúrno-spoločenské centrum. Sme presvedčení, že Nový Istropolis zlepší kvalitu života Bratislavčanov v mnohých smeroch a prinesie im množstvo nielen príjemných zážitkov, ale aj reálnych ekonomických benefitov. Požiadavky, ktoré prezentoval starosta mestskej časti Nové Mesto, rešpektujeme, potrebujeme si ich však detailne zanalyzovať,“ poznamenal Šramko.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK