Starosta Kyjeva Vitalij Kličko sa poďakoval Slovensku

  • Starosta Kyjeva poďakoval Slovensku za veľkú pomoc
  • Tvrdí, že na to nikdy nezabudnú
Naď, Kličkovci
FB/Jaroslav Naď
  • Starosta Kyjeva poďakoval Slovensku za veľkú pomoc
  • Tvrdí, že na to nikdy nezabudnú

Na summite Severoatlantickej aliancie (NATO) v Madride poďakoval starosta Kyjeva Vitalij Kličko Slovensku za pomoc Ukrajine.

„Ak dovolíme Putinovi vyhrať na Ukrajine, výsledky budú hrozné nielen pre našu krajinu. Ďakujem Slovensku za veľkú pomoc, nikdy na to nezabudneme,“ povedal Kličko počas stretnutia s ministrom obrany SR Jaroslavom Naďom (OĽaNO). Na sociálnej sieti o tom informoval Jaroslav Naď.

Sú vďační za nesmiernu vôľu

Vitalij Kličko spolu so svojím bratom Vladimirom poďakovali za nesmiernu vôľu, ktorú Slovensko prejavuje trpiacim Ukrajincom.

„Celý demokratický svet urobí všetko pre to, aby boli zlo a nespravodlivosť potlačené. Naša ochota nesmie zastať na hlase tých, ktorí populisticky a kategoricky odmietajú pomôcť, pretože povýšili svoje záujmy nad utrpenie nespravodlivo umierajúcich,“ píše Naď.

„Všetkých ubezpečujem, že robíme správnu vec a urobíme maximum, aby Slovensko nikdy priamo nespoznalo krutosť vojny. Je to ale snaha, ktorá si vyžaduje úsilie nás všetkých, zmier v rodinách, ochotu medzi priateľmi či pochopenie medzi kolegami,“ dodal minister obrany.

Na fotografii je starosta Kyjeva, Kličko
zdroj: SITA/Photo/Markus Schreiber

Macrona pozvala Čaputová na Slovensko

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v priebehu summitu Severoatlantickej aliancie v Madride zagratulovala francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi k druhému mandátu, víťazstvu jeho strany v parlamentných voľbách a pozvala ho na Slovensko.

Napísala to na sociálnej sieti s tým, že takisto sa na summite stretla aj s iným predstaviteľmi štátov. S holandským premiérom Markom Ruttem a nemeckým kancelárom Olafom Scholzom napríklad hovorili o posilnení obrannej spolupráce, vrátane dlhodobej prítomnosti systémov protivzdušnej obrany Patriot na Slovensku.

„Prvýkrát som sa stretla so švédskou premiérkou, ktorej krajina dostala na summite náš súhlas na vstup do Aliancie. A s britským premiérom Borisom Johnsonom a kanadským premiérom Justinom Trudeauom sme sa rozprávali o situácii v našich krajinách, na Ukrajine a o ďalšej bilaterálnej spolupráci,“ uviedla Čaputová.

Dodala, že premiér Trudeau jej v rámci rozhovoru oznámil, že Kanada v blízkej dobe na Slovensku otvorí plnohodnotné veľvyslanectvo.

Belgium EU Summit050763
zdroj: TASR/AP, John Thys

„Summit NATO je odpoveď na hrozby, ktoré predstavuje Rusko“

Summit NATO, ktorý sa v týchto dňoch koná v Madride, je odpoveďou na hrozby, ktoré predstavuje Rusko, a má za cieľ posilniť bezpečnosť členských krajín. Povedal to vo štvrtok poľský prezident Andrzej Duda. TASR správu prevzala z agentúry PAP.

Duda je jedným z účastníkov summitu lídrov členských krajín NATO. Tí sa v stredu rozhodli výrazne posilniť východné krídlo Severoatlantickej aliancie. Okrem toho sa dohodli na novej strategickej koncepcii ozbrojených síl, ktorá podľa nich odráža zhoršený vzťah Aliancie s Ruskom.

Duda povedal, že do vyhlásenia lídrov v „poslednej chvíli“ pridali dve vety, ktoré sú obzvlášť dôležité pre Poľsko, píše PAP. Tieto vety sa podľa prezidenta vzťahujú na opatrenie, na základe ktorého budú krajiny, ktoré sa najviac podieľajú na pomoci Ukrajine, zvýhodnené.

Poľský prezident takisto vyjadril presvedčenie, že členské krajiny NATO ratifikujú rozhodnutie o prijatí Fínska a Švédska čo najskôr.

„Bolo by to výrazným posilnením NATO a obzvlášť prínosné pre našu časť Európy,“ povedal. Štvrtok – posledný deň summitu – sa NATO podľa Dudu zameria na hrozby z juhu a javy spôsobené krízou, ktorá nastala následkom ruskej agresie na Ukrajine vrátane možnej potravinovej krízy v severnej Afrike.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá