Startup z Kalifornie vytvára vodíkovú energiu z vody a slnečného žiarenia

  • Začínajúci startup spolu s univerzitou pracuje na objave lacnejšieho získavania vodíka, ktorý by mohol poháňať aj autá.
  • Začínajúci startup spolu s univerzitou pracuje na objave lacnejšieho získavania vodíka, ktorý by mohol poháňať aj autá.

Kalifornský startup HyperSolar a vedci z Univerzite z Lowa sa spojili, aby vytvorili obnoviteľnú energiu novým spôsobom. Ich cieľom je vytvoriť energiu, ktorá čerpá inšpiráciu z rastlín. Použitím vody a slnečného žiarenia sú schopní vytvoriť obnoviteľnú energiu z vodíka. Na konci minulého mája, HyperSolar oznámil prielom v účinnosti a Univerzita z Lowa na základe tohto úspechu, predĺžila ich celoročný kontrakt.

Poďme si ale povedať presnejšie, ako sa to celé udialo. Startup aj univerzita vytvorila tím, ktorý pracoval na technológii k vytvoreniu čistej energie z vodíka pomocou procesu podobného fotosyntéze. Ich technológia je veľmi potrebná a dôležitá, nakoľko dnes používaný spôsob vytvárania energie z vodíka, ktorý funguje na princípe štiepenia molekúl vody, je veľmi drahý. Nový spôsob HyperSolaru by efektívne znížil všetky náklady.

Foto: inhabitat.com

Pre dosiahnutie tohto cieľa, vytvorili elektrochemické zariadenie, ktoré je poháňané slnečným žiarením. Zariadenie sa umiestňuje do akéhokoľvek typu vody, vrátane odpadovej, znečistenej alebo aj morskej vody. Keď na zariadenie dopadne slnečné svetlo, z vody zostane len vodík a ukladá sa do zariadenia, ako do batérie. Vedcom už len stačí dať zariadenie do mora a môžu teoreticky brať koľko vodíka potrebujú.

Foto: inhabitat.com

Hlavný vedec startupu HyperSolar, Syed Mubeen uviedol, že plánujú ísť ďalej a hľadať spôsoby, ako znížiť ďalšie náklady a zrýchliť ich progres. V konečnom dôsledku by energia z vodíka mohla byť použitá v autách, ktoré jazdia na vodík alebo, ako zdroj čistej elektrickej energie.

foto: autoexpress.co.uk

Mubeen v tlačovej správe tiež uviedol: „Vývoj čistých energetických systémov je medzinárodným cieľom. V súčasnej dobe už chápeme na veľmi vysokej úrovni, ako fungujú systémy na obnoviteľnú energiu, akými sú solárne články, veterné turbíny, a tak ďalej. Skutočnou výzvou do budúcnosti je vyvinúť nízkonákladový zdroj čistej energie, ktorý by mohol byť konkurencieschopný pre fosílne palivá. Tento spôsob musí byť tieź prijatý v celosvetovom meradle a nie len v rozvinutých krajinách. Ak by sme toto dokázali, bol by to homerun.

Zdroj článku: inhabitat.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech